تازه ترین عناوین
گزارش چیلان از یک بازدید معنادار و مهم وزیر صنعتضرب الاجل دوماهه شریعتمداری به ذوب آهن/ نگرانی مقام معظم رهبری از عدم توازن در فولاد/ انتقاد صادقی از انتقال سبا از ذوب آهن به مبارکه/ کاهش بهای تمام شده تولید ذوب آهن از ۱۸۷۸ تومان به ۱۲۵۰ تومان
وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم در اولین حرکت پس از جلسه معارفه به سمت اصفهان و مقصد ذوب آهن رفت تا مشکلات کارخانه ذوب آهن اصفهان را بررسی کند. شریعتمداری همه را در رفع مشکلات قدیمی ترین کارخانه فولادی کشور متعهد دانست و تأکید کرد تا دو ماه آینده باید برنامه روشنی برای برطرف کردن این مشکلات ارائه شود.

شریعتمداری، وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت که به طور معناداری در اولین برنامه کاری خود پس از معارفه، در ذوب آهن اصفهان حضور یافته بود بر حل مشکلات ذوب آهن اصفهان در اسرع وقت تاکید کرد.

ضرب الاجل دوماه شریعتمداری برای حل مشکلات ذوب آهن اصفهان

به گزارش  چیلان ، دکتر محمد شریعتمداری با اشاره به مشکلات کارخانه ذوب آهن اصفهان گفت: تا دو ماه آینده باید برنامه روشنی برای برطرف کردن این مشکلات ارائه شود و بخشی از این برنامه‌ها نیز بین مجموعه‌های مرتبط شروع شود.

شریعتمداری اظهار داشت: در دنیا همراهی تکنولوژی، دانش و صنعت سبب اتفاقات خوبی شده که شاهد آن بوده‌ایم و این امر می تواند مشکلات واحدهای صنعتی بزرگی همچون ذوب آهن را نیز حل نماید. بنابراین امیدواریم مشکلات ذوب‌آهن از منظر وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری شود که باید با برنامه‌ریزی زمان‌بندی شده‌ای در این راه گام برداشت که البته در این راه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز کمک کننده باشد.

نگرانی مقام معظم رهبری از عدم توازن در فولاد

شریعتمداری، وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت به این نکته مهم هم اشاره کرد که متأسفانه شاهد عدم توازن در توسعه فولاد بوده‌ایم. وی خبر داد: در جلسه‌ای با مقام معظم رهبری نیز به این موضوع انتقاد شده است، ایشان اعتقاد داشتند که عدم توازن نباید وجود داشته باشد.

مالک ذوب آهن باید بیش از گذشته به کار ورود کند

شریعتمداری با بیان اینکه باید با کاهش هزینه‌ها، ذوب آهن اصفهان را فعال نگه‌داریم، گفت: در این راستا ما نیز در حیطه اختیاراتمان تمام تلاش لازم را انجام می‌دهیم. بایستی مالک نیز بیش از گذشته به کار ورود کرده و برای برطرف کردن مشکلات اقدامات لازم را به عمل آورد.

بازدید وزیر از خط تولید ریل ملی

محمد شریعتمداری علاوه بر نشست با مدیران ذوب آهن از خط تولید ریل ملی در این کارخانه نیز بازدید کرد.

وی در بازدید از خط تولید ریل اظهار داشت: تولید ریل یک اقدام بزرگ است که توسط ذوب آهن انجام شد و این امر برای دولت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مهندس شریعتمداری با بیان اینکه راهکارهایی برای فروش ریل ذوب آهن به راه آهن اندیشیده شده، گفت: تولید ریل نه تنها به حل مشکلات ذوب آهن کمک می کند بلکه موجب می شود از ریل ایرانی در کشور استفاده کنیم که در راستای توسعه تولید ملی می باشد.

دفاع صادقی از برنامه های صادراتی و کاهش بهای تمام شده ذوب آهن

در جلسه بازدید وزیر از ذوب آهن، مهندس احمد صادقی نیز برنامه های شرکت و عملکرد آن را برای وزیر بازگو کرد و گفت: افزایش صادرات ذوب آهن نسبت به دو سال گذشته چشمگیر بود. ۵۸۵ هزار تن محصول از ذوب آهن طی ۵ ماه اول امسال صادر شد.

صادقی اظهار داشت: در دو سال گذشته افزایش صادرات را در این شرکت شاهد بودیم، این در حالی است که پیش از این صادرات به کشورهای عراق و افغانستان صورت می‌گرفت اما هم اکنون به کشورهای عمان، به مقدار ۱۷۵ هزار تن، به کشور امارات به مقدار ۱۰۹ هزار تن، به افغانستان به مقدار ۸۱ هزار تن و به کشور تایلند نیز ۶۸ هزار تن صادرات محصول داشته‌ایم.

صادقی با بیان اینکه جمع صادرات ما به ۵۸۵ هزار تن می‌رسد، گفت: در ۵ ماهه سال ۹۶، ۸۰ درصد برنامه‌های ما در صادرات محقق شده است.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن با بیان اینکه هزینه تولید تمام شده را پایین آورده‌ایم، افزود: هزینه تمام شده محصولات ذوب آهن از ۱۸۷۸ تومان به ۱۲۵۰ تومان کاهش یافته که حاصل فعالیت های مختلف مدیریتی و تکنیکی است.

مشکل اصلی ذوب آهن چیست؟

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان مشکل اصلی ذوب آهن را مربوط به مسائل مالی دانست و عنوان کرد: بخش عمده آن حاصل عدم بازگشت سرمایه در طرح توازن بوده است. ذوب آهن در طرح توازن ۴ هزار میلیارد تومان هزینه کرد اما به دلیل جداشدن واحد سبا، این هزینه بی ثمر ماند.

مدیرعامل ذوب آهن گفت: برای حل مشکلات این شرکت راه حل های مختلفی پیشنهاد داده ایم که می تواند موجب شکوفایی مجدد این مادر صنعت فولاد کشور شود.

احمد صادقی اظهار داشت: تولید کنونی چدن ذوب اهن حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن است که امکان افزایش آن به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزارتن با ۵۶ میلیون یورو سرمایه گذاری وجود دارد و در این زمینه اقدامات لازم آغاز شده است.

 استانداران هم به رفع موانع تولید متعهد شدند

رسول زرگرپور استاندار اصفهان نیز در این نشست خاطرنشان کرد: برای برطرف کردن مشکلات ذوب آهن باید بسته‌ای ارائه و تمام نکات آن از منظرهای مختلف ارائه شود.

وی افزود: این بسته باید توسط وزارت های صنعت ، معدن و تجارت ، کار ، رفاه وتامین اجتماعی و اقتصاد و دارایی بررسی گردد.

گفتنی است، در این نشست و بازدید، معاونین وزارت صنعت، معدن و تجارت همچون مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه مذکور، حجت اله میرزایی معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رسول زرگرپور استاندار اصفهان، کامران نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای  اسلامی و تنی چند از مسئولین سازمان صنعت ، معدن و تجارت حضور داشتند.

2

تاریخ انتشار : ۸ شهریور ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
شناسه مطلب : 14292
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.