مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان:فولاد خراسان تنها یک سوم از حقابه خود از آب های زیرزمینی برداشت می کند/ آماده همکاری و سرمایه گذاری برای مدیریت مصرف آب هستیم
فولاد خراسان از محل حقابه ای که در برداشت از آب های زیرزمینی دارد، به یک سوم پروانه خود و به عبارتی کم تر از سی درصد از تعهدات وزارت نیرو به فولاد برداشت می کند.

سید حسین احمدی مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان اعلام کرد: این مجتمع با توجه به تکنولوژی و زیرساخت هایی که از آن برخوردار است، کمبود آب ندارد اما با توجه به خشکسالی ها و کاهش شدید بارش های آسمانی در سال جاری و بحرانی که در دشت نیشابور وجود دارد، آمادگی داریم که در مدیریت منابع آبی با نهادهای ذی ربط همکاری کنیم و این را بخشی از رسالت اجتماعی خود می دانیم.

سیدحسین احمدی در این نشست خبری که در محل دفتر مدیریت عامل «فولاد خراسان» برگزار شد، افزود: در شهرستان های نیشابور و فیروزه ۱۹۰۰ حلقه چاه وجود دارد که سالانه ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از آن ها برداشت می شود که بخش عمده ای از این ظرفیت، غیرمجاز برداشت شده و نیازمند سرمایه گذاری و کار مطالعاتی برای بهینه سازی مصرف آب هستیم.

وی با بیان این که فولاد خراسان از محل حقابه ای که در برداشت از آب های زیرزمینی دارد، به یک سوم پروانه خود و به عبارتی کم تر از سی درصد از تعهدات وزارت نیرو به فولاد برداشت می کند، تصریح کرد: مصرف آب فولاد خراسان از آب های زیرزمینی، با بیش از ۵۰۰۰ نفر اشتغال، حدود ۴ هزارم کل برداشت سالانه از این منابع است و این یعنی با وجود همه آورده اقتصادی که این شرکت برای منطقه و کشور دارد، از جمله این که حدود ۱۰ درصد درآمد مالیاتی استان را می پردازد، کم تر از نیم درصد از برداشت های سالانه از آب های زیرزمینی را به خود اختصاص داده است.

احمدی خاطرنشان کرد: گر چه مطابق قراردادی که با وزارت نیرو داریم، آب مورد نیاز این مجتمع را در حد سه حلقه چاهی که خریداری شده است بایستی تامین نمایند، اما ما هم مانند همه شهروندان، مصرف بهینه آب را تعهد اجتماعی خودمان می دانیم و از این رو با بستن دو حلقه از چاه ها و سرمایه گذاری نسبتا سنگین در ساخت سد «بار»، بخش عمده آب مورد نیاز خود را از این محل تامین می کنیم که آن هم در مقایسه با مصرف آب در دیگر بخش ها و تناسب ارزش افزوده ای که ایجاد می کند، میزان ناچیزی به حساب می آید.

وی با بیان این که بدون توسعه، کشور قدرتمند نمی شود و بدون آب هم توسعه محال است، اعلام کرد: مجتمع آماده است تا در زمینه «فرهنگ سازی»، «آموزش» و به ویژه حمایت از تحقیق و «پژوهش» در این زمینه با همه نهادهای مسئول از جمله مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی همکاری نماید.

احمدی با اشاره به طرحی پژوهشی که با همکاری دانشگاه «فردوسی» برای پیشگیری از هدررفتن آب از طریق تبخیر سطحی در سد «بار»، در حال انجام انجام است، افزود: آماده هستیم تا در زمینه تحقیقات آبخوان داری، آب خیزداری و پیش گیری از هدررفت آب مشارکت و سرمایه گذاری کنیم و این کار را رسالت اجتماعی خود در برابر مردم و آیندگان می دانیم.

وی از رسانه ها خواست که در این زمینه به صورت جدی وارد عمل شوند و آن چه برای فرهنگ سازی در خصوص استفاده بهینه از آب می توانند، انجام دهند.

وی با اشاره به طرح های مهمی که در داخل خود مجتمع برای بهره وری منابع آبی انجام شده است، افزود: یکی از پروژه های بهبود اجرا شده در این مجتمع، در زمینه اصلاح سیستم تصفیه و بازچرخانی آب در تولید بود که موفق شد در سال ۱۳۹۶ رتبه برتر را در میان پروژه های بهینه سازیِ صنایع معدنی کشور، رتبه برتر را اخذ کند.

احمدی همچنین به اصلاح سیستم آبیاری فضای سبز این مجتمع اشاره کرد و گفت، صرفه جویی صورت گرفته در اصلاح سیستم آبیاری فضای سبز که در سال گذشته بیش از ۲میلیارد تومان برای آن سرمایه گذاری شد، ایجاد استخر جمع آوری آب های سطحی، تصفیه پساب ها و اقدامات مشابه، مصرف آب فضای سبز شرکت را به یک سوم کاهش داده است و اکنون ۹۵ درصد سطح زیرکشت فضای سبز شرکت از غرقابی به سیستم های نوین و آبیاری قطره ای رسیده است و در سال ۹۷ با اجرای دیگر پروژه هایی که داریم تمام آب فضای سبز را از محل تصفیه فاضلاب و پساب صنعتی تامین خواهیم کرد.

2

تاریخ انتشار : ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۸
شناسه مطلب : 17751
ارسال
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.