تولید تختال ۲۵۰ میلیمتر به درخواست فولاد اکسین در مبارکه
کارکنان بلندهمت فولاد مبارکه در ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در راستای عمل به راهبردهای شـرکت مبنی بر استفادۀ حداکثری از ظرفیت‌های نصب شده، توسعۀ سبد محصولات شرکت و تأمین حداکثری نیاز کشور به انواع محصولات فولادی، برای اولین بار موفق به تولید تختال با ضخامت ۲۵۰ میلی متر با گرید API 5LX60) MS) شدند.

محمدرضا بناییان مفرد مدیر ناحیۀ فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه ضمن تأیید این خبر گفت: تولید این محصول با گرید داخلی ۵۹۴۶ گاز ترش مخصوص لوله‌های انتقال گاز به سفارش شرکت اکسین در دستور کار قرار گرفت. در همین راستا پس از تهیۀ کارت ساخت در واحد متالورژی و روش های تولید و تأیید آن در ناحیۀ فولادسازی اقدامات لازم برای ایجاد شرایط تولید این گرید انجام شد.

وی در تشریح برخی از این اقدامات گفت: برای تولید این گرید باید ذوب اولیه در کوره های قوس الکتریکی، پس از طی کردن فرایند واحدهای متالورژی ثانویه (LF) و سولفورزدایی (DS) و گاززدایی (RH) به ریخته‌گری مداوم ارسال شود که در واحد متالورژی ثانویه به حدود ۵ تن افزودنی‌ها و فروآلیاژها نیاز است و عناصری از قبیل مولیبدن(MO)- تیتانیوم(Ti)-نیوبیوم (Nb)- وانادیوم(V)- کروم(Cr) و به خصوص کربن، سولفور و هیدروژن کنترل و طی فرایندی در انتهای عملیات، کلسیم تریتمنت بر روی ذوب اعمال می‌شود.

مدیر ناحیۀ فولادسازی فولاد مبارکه افزود: برای تولید تختال با ضخامت ۲۵۰ میلیمتر تغییرات خاصی در ماشین ریخته گری شمارۀ ۵ برای اولین بار صورت گرفت. برخی از این تغییرات عبارت‌اند از: تعویض قالب سگمت صفر ماشین از ضخامت ۲۰۰ به ۲۵۰ میلیمتر؛ تغییر Gap کلیۀ غلتک ها از ابتدا تا انتهای ماشین که در مدت ۲۴ ساعت به ازای یک خط ماشین ریخته گری انجام شد؛ تهیه و تدوین دستورالعمل‌ها و جداول سرعت و سیستم های خنک سازی تختال و کنترلی.

بناییان خاطرنشان کرد: همکاران ناحیۀ فولادسازی و ریخته گری مداوم با تأکید بر اینکه این دستاورد مهم در ۳۰ خردادماه به دست آمد، افزود: حاصل این زحمات تولید ۳ ذوب و ۲۱ تختال معادل ۵۰۰ تن بدون عیب داخلی (به خصوص عیب جدایش در مقطع تختال) مطابق با سفارش مشتری بود.

وی در بخش پایانی سخنان خود کسب این موفقیت بزرگ را به تمامی کارکنان ناحیۀ فولادسازی و ریخته گری مداوم، واحدهای پشتیبانی کننده و مدیریت عالی شرکت تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد این موفقیت ها همچنان استمرار داشته باشد.

2

تاریخ انتشار : ۵ تیر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۸
شناسه مطلب : 19038
ارسال
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.