فولادی ها در بورس کالا خوش درخشیدند/ سهم ۸۸ درصدی فولاد در معاملات بهار ۹۷ تالار صنعتی و معدنی
آمار معاملات تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران نشان می دهد بهار امسال، یک میلیون و 532 هزار تن محصول به ارزش بیش از 54 هزار میلیارد ریال داد و ستد شد که از این میزان یک میلیون و 354 هزار تن سهم فولاد و محصولات فولادی بوده است.

به گزارش  چیلان ، بورس کالای ایران بهار امسال عرصه داد و ستد بیش از ۶ میلیون و ۵۷۴ هزار تن محصول به ارزش ۱۶۱ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به مدت مشابه پارسال از نظر حجم ۲۲ درصد و از نظر ارزش ۷۱ درصد رشد را رقم زد.

بورس کالا همانند سایر بازارهای سرمایه کشور در فصل بهار دوره ای پررونق را پشت سر گذاشت؛ به طوری که آمارها از رشد قابل توجه ارزش و حجم معاملات نسبت به دوره مشابه پارسال حکایت دارد.

رشد قیمت دلار که افزایش بهای محصولات مختلف از جمله مواد پتروشیمی و معدنی را به دنبال داشت، از عوامل اصلی رونق معاملات بورس کالا به شمار می رود.

بورس کالا که با هدف تسهیل معاملات مواد پایه صنعتی، معدنی، پتروشیمی، فراورده های نفتی، کشاورزی و … تاسیس شده است، بستر شفاف معاملاتی را بین خریداران و فروشندگان فراهم می کند.

بر اساس گزارش امروز تارنمای بورس کالای ایران، ارزش کل معاملات این بورس در سه ماهه نخست امسال در ۲ بخش بازار فیزیکی و مالی به بیش از ۶۰۸ هزار میلیارد ریال رسید.

در تالار محصولات پتروشیمی بورس کالا نیز در سه ماه امسال، یک میلیون و ۱۱۰ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۵۴ هزار میلیارد ریال داد وستد شد.

حجم و ارزش معاملات این بازار نیز رشد ۲۲ و ۷۵ درصدی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرد.
در این تالار ۸۰۰ هزار و ۱۳۱ تن مواد پلیمری، ۳۱۰هزار و ۲۳۱ تن مواد شیمیایی و ۲۶۰ تن گازها و خوراک ها به فروش رسید.

در بهار امسال، بیش از سه میلیون و ۲۷۰ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۴۳ هزار میلیارد ریال در تالار فرآورده های نفتی به فروش رفت.

حجم و ارزش محصولات معامله شده در این تالار به نسبت مدت مشابه پارسال به ترتیب ۶۶ و ۱۷۵ درصد رشد را رقم زد.

در این تالار یک میلیون و ۴۵۷ هزار تن «وکیوم باتوم»، یک میلیون و ۳۷۵ هزار تن قیر، ۲۴۳ هزار و ۵۷۰ تن «لوب کات»، ۱۲۱ هزار و ۲۲۰ تن گوگرد،۵۳هزار و ۳۱۱ تن روغن، ۱۲ هزار و ۵۵۰ تن «سلاپس واکس» و ۶ هزار و ۶۴۰ تن عایق رطوبتی معامله شد.

آمار معاملات تالار محصولات صنعتی و معدنی نیز نشان می دهد بهار امسال، یک میلیون و ۵۳۲ هزار تن محصول به ارزش بیش از ۵۴ هزار میلیارد ریال داد و ستد شد.

این تالار رشد ۴۰ درصدی ارزش و کاهش ١۵ درصدی حجم معاملات نسبت به مدت مشابه پارسال را داشت.

در این تالار یک میلیون و ۳۵۴ هزار تن فولاد، ۶۰هزار تن آهن اسفنجی، ۵۴ هزار و ۴۳۵ تن مس،۲۷ هزار و ۱۴۰ تن آلومینیوم، ۲۵ هزار تن سنگ آهن، ۹ هزار تن سیمان و ۹۳ تن کنسانتره معامله شد.

همچنین ۳۰ کیلوگرم طلا به ارزش بیش از ۶۱ هزار میلیارد ریال در این تالار فروخته شد.

آمار معاملات قراردادهای مشتقه (غیر نقدی) بورس کالای ایران بیانگر آن است که در مجموع ۲ میلیون و ۱۱۱ هزار قرارداد به ارزش ۴۳۵ هزار میلیارد ریال منعقد شد که نسبت به مدت مشابه پارسال رشد ۳۱۵ درصدی حجم و ۵۴۰ درصدی ارزش معاملات را نشان می دهد.

از آغاز امسال تا پایان خردادماه بیش از ۲ میلیون و ۱۰۸ هزار قرارداد آتی به ارزش ۴۳۵ هزار میلیارد ریال امضا شد که نسبت به مدت مشابه پارسال با رشد ۳۲۳ درصدی حجم و ۵۴۱ درصدی ارزش روبرو شد.

2

تاریخ انتشار : ۱۶ تیر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۶
شناسه مطلب : 19346
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.