آمریکا از شرکای تجاری خود به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد
تارنمای خبری آمریکایی 'دهیل' (TheHill) گزارش داد: آمریکا روز دوشنبه (روز گذشته) پنج شکایت جداگانه از شرکای تجاری خود که دست به اقدام تلافی جویانه تعرفه گمرکی زده اند، به سازمان تجارت جهانی ارائه کرده است.

به گزارش  چیلان ، هیل در این باره نوشت: ‘رابرت لایتزیر’ (Robert Lighthizer) نماینده تجاری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن علیه چین، اتحادیه اروپا، کانادا، مکزیک و ترکیه که هریک تعرفه های جدید علیه کالاهای صادراتی آمریکا وضع کرده اند، اقامه دعوی کرده است.

بنابراین گزارش لایتزیر افزود: این اقامه دعوی به علت اقدام تلافی جویانه این کشورها بر اعمال تعرفه های گمرکی رئیس جمهور دونالد ترامپ بر آلومینیوم و آهن صادراتی از این کشورها که به منظور منافع امنیت ملی آمریکا وضع شده، صورت گرفته است.

نماینده تجاری آمریکا گفت: اقدام های صورت گرفته (اعمال تعرفه های گمرکی آهن و آلومینیوم) بنابر قوانین آمریکا و قوانین تجارت بین الملل کاملا مشروع و موجه بوده است.

لایتزیر در ادامه گفت: به جای آنکه (شرکای تجاری آمریکا) با ما برای رسیدگی به یک معضل مشترک همکاری کنند، برخی از این شرکا، پاسخ تعرفه های انتقامجویانه که کارگران، کشاورزان و شرکت های آمریکایی را مجازات می کند، برگزیده اند.

هیل نوشت: نماینده تجاری آمریکا گفت که اقدام تلافی جویانه تعرفه گمرکی از سوی شرکای تجاری آمریکا، آشکارا نقض قوانین سازمان تجارت جهانی است.

بنابراین گزارش لایتزیر گفت: آمریکا تمامی اقدامات لازم جهت محافظت از منافع خود را به کار خواهد بست و از شرکای تجاری خود می خواهیم که بطور سازنده ای با آمریکا بر روی مشکلات بزرگ و ممتد بوجود آمده در بخش های فولاد و آلومینیونم کار کنند.

تارنمای خبری هیل در ادامه نوشت: در ماه مارس گذشته دونالد ترامپ تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی بر فولاد و ۱۰ درصدی بر آلومینیوم وارداتی به آمریکا را وضع کرد، آنگاه شرکای تجاری آمریکا نیز در پاسخ میلیاردها دلار تعرفه گمرکی بر انواع کالاهای صادراتی آمریکا وضع کردند.

هیل نوشت: در اوایل ماه آوریل گذشته چین بین ۱۵ تا ۲۵ درصد تعرفه گمرکی بر کالاهای وارداتی آمریکا به ارزش سه میلیارد دلار وضع کرد، در ۲۱ ماه ژوئن ( ۳۱ خرداد) نیز ترکیه نزدیک به دو میلیارد دلار تعرفه گمرکی بر محصولات آمریکا اعمال کرد.

این تارنمای خبری آمریکایی در ادامه نوشت: اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک در ابتدا از این تعرفه گمرکی معاف شدند اما ترامپ در اواخر ماه مه این بخشودگی گمرکی را حذف کرد و منجر شد تا ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا و دو شریک تجاری آمریکای شمالی به آن پاسخ دهند، کانادا بزرگترین شریک تجاری آمریکا تعرفه های گمرکی ۱۰ تا ۲۵ درصدی بر کالاهایی به ارزش نزدیک به ۱۳میلیارد دلار آمریکا وضع کرد.

هیل نوشت: مکزیک نیز در دو مرحله و در ماه های ژوئن و جولای با اعمال تعرفه های ۷ تا ۲۵ درصدی به کالاهای آمریکایی به ارزش سه میلیاردو ۶۰۰ میلیون دلار اقدام کرد.

بنابراین گزارش اتحادیه اروپا نیز تعرفه های گمرکی ۱۰تا ۲۵ درصدی بر کالاهای آمریکایی به ارزش سه میلیاردو ۲۰۰ میلیون دلار تا پایان ماه ژوئن وضع کرده است.

2

تاریخ انتشار : ۲۶ تیر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۰
منبع : ایرنا
شناسه مطلب : 19592
ارسال
Share on TumblrShare on RedditShare on FacebookShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.