کتاب سال فولاد 99

چرخش ١٨٠ درجه ای ترامپ در موضوع تعرفه های اروپا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، روز چهارشنبه سوم مرداد از توافق خود برای حل و فصل مسایل تجاری از جمله تعرفه‌ کالاها خبر دادند.

به گزارش  چیلان  رویترز، دونالد ترامپ و ژان کلود یونکر در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید گفته‌اند که یک گروه کاری سطح بالا برای مذاکره در خصوص تعرفه ها، سوبسیدها و همچنین موانع غیر تعرفه‌ای تشکیل خواهند داد.

ژان کلود یونکر گفته است، دونالد ترامپ پذیرفته است از اعمال تعرفه بر واردات خودروهای اروپایی خودداری کند و دو طرف مذاکرات را برای برداشتن دیگر موانع تجاری آغاز کنند.

رویترز می گوید، این توافق تازه می تواند نگرانی‌ها را در خصوص بروز جنگ تجاری بین آمریکا و اروپا کاهش دهد.

رویارویی تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا، به دنبال تصمیم دونالد ترامپ در اوایل ماه گذشته میلادی برای اعمال تعرفه گمرکی برای فولاد و آلومینیوم محصول اروپا وارد مرحله تازه‌ای شد.

دولت دونالد ترامپ اوایل ماه ژوئن بر فولاد وارداتی از اروپا، کانادا و مکزیک ۲۵درصد و بر آلومینیوم وارداتی از آن کشورها ۱۰ درصد تعرفه گمرکی وضع کرد.

اروپا نیز به این اقدام آمریکا واکنش نشان داد و بر کالاهای آمریکایی از جمله ویسکی، لباس‌های جین و موتورسیکلت به ارزش ۳.۲ میلیارد دلارتعرفه اعمال کرد.

در واکنش، دونالد ترامپ هشدار داده بود بر واردات خودرو از اروپا تعرفه اعمال خواهد کرد.

دونالد ترامپ و ژان کلود یونکر پس از مذاکرات خود در کاخ سفید گفتند، مذاکرات برای حل و فصل تعرفه های اعمال شده بر فولاد و آلومینیوم اروپا و همچنین تعرفه‌های اروپا بر کالاهای آمریکا انجام خواهد شد.

دونالد ترامپ نیز اظهار داشت، اروپا موافقت کرده است که خرید میعانات گازی را افزایش دهد و موانع تجاری برای خرید سویا از آمریکا را کاهش دهد.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: موضوع سویا خیلی مهم است و اتحادیه اروپا به زودی خرید انبوه سویا را آغاز خواهد کرد.

دونالد ترامپ ساعاتی بعد در توییتر خود نوشت، کار روی سند مورد توافق به سرعت در حال انجام است.

ژان کلود یونکر نیز گفته است، دو طرف توافق کردند تا زمانی که مذاکرات بین طرفین در جریان است از اعمال تعرفه علیه یکدیگر خودداری کنند.

مقام‌های اروپایی توافق دونالد ترامپ و ژان کلود یونکر را یک موفقیت بزرگ دانسته و از آن استقبال کرده‌اند.

2

تاریخ انتشار : ۴ مرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۸
شناسه مطلب : 19720
ارسال
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.