چرا برخی دلالان از شفافیت و رقابت حاکم در بورس کالا می ترسند؟
بورس‌کالا به عنوان نهادی «مجری» خود را موظف به «اجرای» قوانین مصوب و سیاست‌گذاری‌های نهادهای مرجع می‌داند و به همین دلیل ضمن ارائه دیدگاه‌های کارشناسی خود به مراجع ذیصلاح از هرگونه تکروی خودداری می‌کند.

به گزارش  چیلان ، محمد حسنی سعدی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالا در پاسخ به ادعاهایی درباره خودداری بورس کالا از پذیرش کالاهای عرضه شده با قیمت ارز رسمی گفت: این ادعا و نمونه‌های مشابه آن، کاملا کذب است به طوریکه اگر چنین ادعایی صحت داشت، بی‌گمان از چشمان تیزبین فعالان بازار، ناظران و مسئولان ذیربط پنهان نمی‌ماند.

وی در پاسخ به پرسشی پیرامون هویت انتشار دهندگان چنین ادعاهایی گفت: اقلیت اندکی «دلال» که شرایط خاص اقتصادی را بهترین زمان برای فرصت طلبی می دانند و همواره دغدغه خود را مشکلات تولید و عدالت اجتماعی عنوان می‌کنند، برای پیشبرد منافع فردی خود به جعل خبر و انتشار شایعه روی آورده‌اند. 

مدیر روابط عمومی بورس کالا افزود: منافع این ویژه‌خواران از شفافیت و رقابت حاکم بر بورس کالا به خطر افتاده و این افراد می‌خواهند نظم ضدرانت بورس کالا را برهم بزنند. بخشی از آنان هم درصدد زمینه چینی برای خروج معاملات از بورس کالا هستند تا فعالیت‌های رانتی خود را به دور از نورافکن های نظارتی انجام دهند‌.

وی ادعاهای رسانه ای ناروا مبنی بر اینکه بورس کالا با انگیزه دفاع از رانت خواران، از انتشار عمومی اطلاعات معاملات فعالان بازار خودداری می کند را از جمله مصادیق تخریب تبلیغاتی خواند و ادامه داد: طبق تاکید قاطع و روشن ماده ۱۶ قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید، بورس کالا مجاز به انتشار عمومی اطلاعات معاملات نیست، مگر با مجوز نهاد قضایی ذیربط و ما نیز در این زمینه استعلام مکتوب لازم را انجام داده‌ایم و منتظر تعیین تکلیف نهاد قضایی مربوطه هستیم.

حسنی سعدی افزود: پس از اعلام وزیر محترم صمت نیز برای تسریع در امور تا زمان مشخص شدن نظر قضایی، اطلاعات معاملات را که پیش از این، ماهانه به مقامات مسئول وزارت صمت ارسال می کردیم، اکنون به صورت هفتگی ارسال می شود تا آنان بتوانند اطلاعات لازم برای پایش خریداران و سایر تصمیم گیری‌ها را در اختیار داشته باشند.

وی با بیان اینکه شفافیت حداکثری از ویژگی‌های بارز بورس کالا است، تصریح کرد: بورس کالا بستر تعامل میان طرفین معامله یعنی تولیدکننده و مصرف کننده است، از طرفی همواره تعامل میان این بورس با فعالان بازارها، انجمن ها و سایر نهادهای سیاست گذار همچون وزارتخانه ها نزدیک و سازنده بوده و بورس کالا بدون شک همیشه و به طور مستمر نهایت همکاری با نهادهای نظارتی را داشته است. 

مدیر روابط عمومی بورس کالا در ادامه ادعای توقف خودسرانه معاملات از سوی بورس کالا را مثال دیگری از تحریف واقعیت دانست و گفت: توقف معاملات، مصوبه شورای عالی بورس بود که هدف تعیین تکلیف نرخ ارز را پیگیری می کرد. بورس کالا هم به عنوان مجری باید این مصوبه را اجرا می‌کرد اما با تحولات بعدی، این مصوبه مراحل تایید نهایی توسط مقامات مسئول را طی نکرد و در نتیجه، بورس کالا هم انجام معاملات را ادامه داد.

وی ضمن اعلام استقبال بورس کالا از انتقادهای سازنده تأکید کرد: با وجود سرمایه گذاری رسانه ای فراوان عده ای خاص که رویای بازگشت امضاهای طلایی را در سر می پرورانند، خوشبختانه تبلیغات تخریبی آنان به جایی نرسیده و مسئولان و فعالان بازار، اعتنایی به تبلیغات دروغین آنها ندارند.

2

تاریخ انتشار : ۴ شهریور ماه ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۶
شناسه مطلب : 20491
ارسال
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.