خبر فوریدادگاه لاهه بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران را محکوم کرد
با توجه به پیروزی حقوقی ایران بر آمریکا در دیوان لاهه، آمریکا بایستی تحریم نفتی در ۱۳ آبان را لغو کند.

به گزارش  چیلان ، دادگاه لاهه حکم خود درباره شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم های یکجانبه علیه کشورمان را اعلام کرد. بنا بر حکم دادگاه، بر اساس تعهدات مطرح در پیمان مودت، ایالات متحده باید به نحو مقتضی محدودیت‌های اعمال‌شده در زمینه اقلام دارویی، بشردوستانه، هوانوردی و کشاورزی بر اساس تصمیم ۸ می ۲۰۱۸ علیه ایران را رفع کند.

دادگاه لاهه حکم خود درباره شکایت ایران از آمریکا به دلیل اعمال تحریم های یک جانبه علیه کشورمان را اعلام کرد.

رئیس جلسه درباره صلاحیت دیوان گفت بر اساس مفاد پیمان مودت ایران و آمریکا، در صورتی که بین طرفین اختلاف نظری وجود داشته باشد و این مناقشه از طریق دیپلماتیک حل نشود، طرفین می توانند به دیوان لاهه مراجعه کنند.

بر اساس چند بند پیمان، طرفین از اعمال محدودیت تجاری و مالی بر یکدیگر منع شده‌اند.

بر این اساس، برخی از اقدامات ایالات متحده از جمله لغو مجوز مبادلات تجاری با ایران و اعمال محدودیت بر انتقال اقلام به ایران، می‌تواند در تناقض برخی از مفاد پیمان باشد.

دیوان لاهه در پایان اعلام کرد که بر اساس تعهدات مصرح در پیمان مودت، ایالات متحده باید به نحو مقتضی محدودیت‌های اعمال‌شده در زمینه اقلام دارویی، بشردوستانه، هوانوردی و کشاورزی بر اساس تصمیم ۸ می ۲۰۱۸ علیه ایران را رفع کند.

همچنین در صدور مجوز مبادلات مالی و انتقال پول مرتبط با اقلام فوق الذکر نباید هیچ مانعی ایجاد شود.

از طرفی، بر اساس این حکم، طرفین باید از هر اقدامی که مناقشه را تشدید کرده و یا دامنه آن را گسترش داده و حل مناقشه را دشوارتر کنند، خودداری کنند.

معاون حقوقی رئیس جمهور با لازم الاجرا خواندن تصمیمات دادگاه لاهه برای کشورها لازم‌الاجرا گفت: رای به نفع کشورمان موجب تثبیت حقوقی ایران، ‌تایید مشروعیت ۱+۴ شده و جسارت بیشتری به شرکت‌ها برای همکاری با ایران می‌دهد و نگرانی‌های آن‌ها را کم می‌کند.

2

تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۵
شناسه مطلب : 21422
ارسال
برچسب ها

150180