صادرات ۳۰ هزار تنی مجتمع صنعتی اسفراین به اروپا/ مجتمع اسفراین موفق به بومی سازی ورق های بالمیل شد/ توافق اسفراین و فولاد اکسین برای تحویل اسلب مورد نیاز ورق بالمیل
مجتمع اسفراین موفق به بومی سازی ورق های بالمیل شده که تا پیش از این وارداتی بوده است و در همین زمینه فولاد اکسین برای تحویل اسلب مورد نیاز این ورق ها توافق کرده است.

جواد حاجیانی، معاونت مهندسی و کیفی مجتمع صنعتی اسفراین در گفت و گو با می متالز گفت: مجتمع صنعتی اسفراین سالانه حدود ۱۰ هزار تن محصولات فولادی به ترکیه صادرات دارد.

حاجیانی افزود: مجتمع صنعتی اسفراین تولیدکننده، تامین کننده و صادرکننده فولادهای آلیاژی در کشور است و با توجه به اینکه سفارشاتی برای صادرات داریم، سالانه حدود ۱۰ هزار تن محصولات فولادی به ترکیه صادرات داریم.

وی درباره طرح های توسعه و وضعیت تولید شرکت اظهار داشت: با توجه به اینکه فولاد اسفراین برای تولید و تامین فولادهای آلیاژی در کشور فعالیت می کند در طرح توسعه، پالایشگاه مجتمع افتتاح شد. ESR نیز راه اندازی شده است که در واقع همان ذوب قطره ای می باشد. با ظرفیت شش هزار تن در سال و تا قطر ۱۲۰۰ میلیمتر و تناژ حداکثر ۵۳ تن شمش می توانیم تولید محصول داشته باشیم. ESR راه اندازی شده در نوع خود در خاورمیانه منحصر به فرد بوده و نمونه اش وجود ندارد. توانمندی این نوع ESR این است که می تواند تحت گاز خنثی کار کند.

معاونت مهندسی و کیفی مجتمع صنعتی اسفراین ادامه داد: در واقع گاز خنثی همان گاز آرگون می باشد که البته بستگی به نوع سفارش دارد. یکی از موارد دیگر راه اندازی CCM شرکت است که در مرحله آخر راه اندازی و نصب می باشد. بدین ترتیب ما قادر خواهیم بود از قطر ۲۵۰ تا ۶۳۰ میلیمتر CCM را انجام دهیم و مختص فولادهای آلیاژی است و با شعاع ۱۴ میل از CCM های موجود است.

وی در ارتباط با میزان صادرات شرکت نیز گفت: صادرات فولاد اسفراین به اروپا حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن می باشد که از این مقدار ۱۰ هزار تن به ترکیه و مابقی اکثرا به آلمان صادر می شود. رقابت اصلی بر سر سایز، ابعاد، نوع و گرید های محصولات صادراتی است. سایزهای شرکت فولاد آلیاژی اصفهان به طور مثال توسط شرکت های چینی، روس و اکراینی نیز تولید شده و در بازار موجود بوده و به صورت نورد تولید می شوند. اما محصولات ما فورجی بوده و در ابعاد ۳۵۰ تا ۲۰۰۰ میلیمتر می باشند که این ابعاد در بازار کم است.

حاجیانی خاطرنشان کرد: مساله بعدی که مشتریان اروپایی ما بر روی آن بسیار تاکید دارند بحث کیفیت محصول است و کیفیت محصولات فولاد اسفراین بالاست و علی رغم قیمت بالای محصولات ما نسبت به محصولات مشابه، مطمئنا از ما خرید می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که شرکت در چه زمینه های دیگیر فعال است؟ گفت: طی امسال و سال گذشته بازارهایی را مورد هدف قرار داده ایم که یکی از این بازارها معادن هستند. ما با شرکت های مختلف کنسرسیوم هایی تشکیل داده ایم. با توجه به اینکه ما فولاد ساز هستیم و قطعات فورج تولید می کنیم، برای تولید محصولات نهایی شرکت های مختلف با توانمندی های متفاوت را شناسایی کرده و با آنها برای استفاده از این توانمندی ها مذاکره نموده ایم. همچنین با مصرف کننده نهایی مذاکره کرده و به صورت کنسرسیوم با شرکت های دیگر محصول نهایی را برای آنها تولید می کنیم. یکی از محصولاتی که بر روی آن کار کرده ایم شفت های (HPGR (High Pressure Grinding Roll است که در حال حاضر از کشورهای اروپایی مانند آلمان وارد می شود. این محصول برای استفاده در معادن بسیار “های تک” است. ما برای اولین بار با شرکت گهر زمین یک قرارداد بستیم و یک کنسرسیوم تشکیل داده و قول داده ایم تا آخر امسال به آنها این محصول را تحویل دهیم. با شرکت گل گهر نیز مذاکراتی صورت گرفته است.

حاجیانی با بیان اینکه ۱۵ تا ۲۰ میلیون یورو خروج ارز فقط برای همین چند قلم محصول داریم تصریح کرد: ما معادن مختلفی در کشور داریم و فقط با دو معدن مذاکره نموده ایم. می خواهیم با معادن دیگر نیز وارد مذاکره شویم و این منوط به تحویل محصولات و پیشرفت قراردادهای فعلی است. یکی دیگر از مواردی که می توانیم با معادن همکاری کنیم ورق های بالمیل است. این ورق های بسیار خاص کاملا تا امروز وارداتی بوده است. ما با شرکت گهر زمین در این ارتباط صحبت کرده ایم. برای تولید این ورق با شرکت فولاد اکسین خوزستان تفاهم نامه ای داریم تا اسلب این ورق ها را تولید کرده تا ورق بالمیل را تولید و به گهر زمین ارائه دهیم. به این ترتیب ما این ورق ها را در داخل کشور تولید کرده و بومی سازی می کنیم. من فکر می کنم به زودی این قرارداد را منعقد کرده و در کشور تولید نماییم.

2

تاریخ انتشار : ۲۵ آذر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۳
شناسه مطلب : 22972
ارسال
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.