تازه ترین عناوین
گزارش اختصاصی چیلان از مجمع فولاد هرمزگان:تقسیم سود ۱۱۰ ریالی میان سهامداران فولاد هرمزگان/ مشکل تامین مواد اولیه در فولاد هرمزگان نداریم/ در دوران تحریم رصد می شویم؛ خودزنی نکنیم/ فولاد هرمزگان به سودآوری ۳۳۴ درصدی در سال ۹۷ نسبت به سال قبل رسید
مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت فولاد هرمزگان با حضور 98.9 درصدی سهامداران، امروز 12 تیرماه 1398در هتل هرمز بندرعباس برگزار شد و ریاست اینن مجمع را مهندس رضا یزدخواستی، معاون سرمایه گذاری و امور سهام شرکت های فولاد مبارکه برعهده داشت.

سهم ۷.۵ درصدی فولاد هرمزگان از تولید فولاد کشور/ “هرمز” چهارمین فولادساز برتر ایران

به گزارش  چیلان ، در مجمع عمومی عادی سالیانه فولاد هرمزگان، مهندس فرزاد ارزانی مدیرعامل شرکت فولاد در جمع سهامداران گفت: فولاد هرمزگان با تولید بیش از یک میلیون و ۴٠٠ هزار تن، پس از فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان چهارمین تولیدکننده برتر فولاد کشور است و سهم ۷.۵ درصدی از تولید فولاد میانی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این شرکت در سال گذشته موفق به تولید یک میلیون و ۴۴٠ هزار تن تختال و یک میلیون و ۶٩١ هزار تن آهن اسفنجی شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به ترتیب رشد ۰.۲۱ درصد و ۱۰.۸۵ درصد رشد داشته است.

جزئیات هزینه های تولید در فولاد هرمزگان

ارزانی با اشاره به سیاست های کاهش بهای تمام شده در فولاد هرمزگان گفت: شرکت در سال قبل، مدیریت کاهش مصرف الکترود، نسوز و رفع عیوب تختال را در دستور کار قرار داد و هزینه های تولید در مجموعه کاهش یافت به گونه ای کهبهای تمام شده هر کیلوگرم تختال شرکت به ۱۹۸۷ تومان رسید. وی توضیح داد: ۴۹ درصد هزینه های تولید فولاد هرمزگان مربوط به خرید گندله می باشد. ۸ درصد از بهای تمام شده تولید نیز متعلق به خرید آهن اسفنجی، ۷ درصد حقوق و مزایا، ۷ درصد فروآلیاژها و افزودنی ها، ۴ درصد برق، ۴ درصد تعمیرات، ۴ درصد گاز طبیعی، ۴ درصد الکترود، ۴ درصد هزینه های عمومی و ۳ درصد قطعات یدکی می باشد.

رشد ۵۸ درصدی فروش داخلی فولاد هرمزگان در سالی که گذشت

مدیرعامل فولاد هرمزگان در خصوص فروش شرکت در سال قبل نیز گفت: شرکت در سال گذشته یک میلیون و ۳۸۴ هزار تن تختال، ۷ هزار تن بریکت و ۳۱ هزار تن آهک فروخته است که نسبت به سال ۹۶ در بخش تختال افت ۱۴ درصدی و در بخش آهن کاهش ۱۰ درصدی داشت اما در بخش بریکت رشد ۱.۳۲ درصدی را شاهد بود و اصلی ترین دلیل کاهش فروش در سال قبل افت حجم صادرات می باشد. فروش داخلی شرکت با رشد ۵۸ درصدی به ۸۰۲ هزار تن دست یافتدرحالی که فروش صادراتی به ۵۸۴ هزار تن رسید.

وی در ادامه اشاره ای به عملکرد شرکت در حوزه مسئولت اجتماعی داشت و گفت: کمک به آزادسازی مددجویان، کمک به توسعه برنامه های فرهنگی با توجه به نیاز حوزه های استان، مساعدت جهت تهیه سبد کالا جهت زنان بدسرپرست و سرپرست خانواده، مساعدت به کمیته امداد امام خمینی، کمک به زلزله زدگان غرب کشور، همکاری با سازمان بسیج کارگری، مشارکت و همکاری جهت برگزاری برنامه های مناسبتی و همایش ها، مساعدت مالی جهت حمایت از کودکان سرطانی استان هرمزگان، حمایت از حوزه ها و بنیادهای فرهنگی و مذهبی استان و ارتباط با رسانه های محلی و ملی از جمله اقدامات فولاد هرمزگان در راستای ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی است.

افزایش ۳۳ درصدی درآمد فولاد هرمزگان در سال ۹۷

مهندس ارزانی ادامه داد: شرکت فولاد هرمزگان افزایش ٣٣ درصدی درآمد را در سال ٩٧ شاهد بود. شرکت همچنین در سال قبل شاهد افزایش ٩٨ درصدی سود ناخالص و افزایش ٣٣۵ درصدی سود عملیاتی را داشت.

وی تصریح کرد: روند قیمت سهم در سال گذشته مثبت بوده به گونه ای که قیمت هر سهم از ۱۹۱۸ ریال در فروردین ماه به ۵۴۳۵ ریال در اسفند ماه رسید. این ارقام گویای رشد چشمگیر ارزش سهم نسبت به سال ۹۶ نیز بوده است چراکه هر سهم فولاد هرمزگان که در اسفند ۹۶ به ۲۰۲۲ ریال رسیده بود در انتهای سال گذشته به ۵۴۳۵ ریال رسید.

ارزانی تاکید کرد: سود عملیاتی شرکت در سال گذشته ١٨۶٧ میلیارد تومانی و سود خالص ١۶۴٣ میلیارد تومانی ثبت شد. وی خبر داد» سودآوری فولاد هرمزگان در سال گذشته نسبت به ٩۶ بالغ بر ٣٣۴درصد بود.

سهامداران به ۱۱۰ ریال سود دست یافتند

ارزانی در بخش های انتهای صحبت خود پیشنهاد هیئت مدیره به مجمع را تقسیم ۱۰ درصد سود خالص معادل هزار و ۶۴۳ میلیارد و ۶۲۰ میلیون ریال میان سهامداران عنوان کرد و مجمع در نهایت با تقسیم ۱۱۰ ریال سود میان سهامداران موافقت کرد.

مهندس ارزانی در حاشیه این مجمع و درجمع سهامداران با ابراز دلگرمی به سهامداران گفت: مشکل مواد اولیه در فولاد هرمزگان نداریم و تامین گندله برای شرکت های فولادی یک مشکل بزرگ است اما در فولاد هرمزگان مدیریت شده می باشد.

وی افزود: واقعیت هایی همانند تحریم فلزات وجود دارد اما ما اینجاییم که وضعیت صادراتی و تامین شرکت را مدیریت کنیم. مشکل تامین مواد اولیه و قطعات یدکی را مدیریت می کنیم و جای نگرانی نیست.

ارزانی با بیان اینکه کاملا در شرایط تحریم توسط تحریم کنندگان رصد می شویم گفت: این موضوع می طلبد که از انتشار اطلاعاتی که وضعیت شرکت های فولادی را دچار مشکل می کند، اجتناب کنیم.

وی در ادامه به طرح های توسع پرداخت و گفت: شرکتی که توسعه نداشته باشد محکوم به مرگ است لذا از توسعه در فولاد هرمزگان غافل نمی شوم.

تولید ۵۵ میلیون تن فولاد یعنی ٣٠ میلیون تن صادرات/ جلوگیری از موازی کاری در سرمایه گذاری های جدید

در ادامه برنامه های امروز، مهندس ارزانی مدیرعامل فولاد هرمزگان در جمع تنی چند از اصحاب رسانه گفت: تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افت ۱۴۰۴ به معنای ٣٠ میلیون تن صادرات است.

ارزانی رشد فروش داخلی در سال جاری را چنین تشریح کرد و گفت: در سه ماهه اول امسال رشد ٩۶ درصدی فروش داخلی فولاد هرمزگان نسبت به سال قبل به ثبت رسیده است. در مجموع نیز فروش شرکت در مدت مذکور رشد ۶٠ درصدی داشته است.

وی افزود: تولید ١٠میلیون تن فولاد در منطقه اقتصادی خلیج فارس نیازمند سرمایه گذاری زیرساختی در حوزه حمل ریلی، اسکله، نیروگاه و غیره است که نیازمند توجه دولت است.

وی تصریح کرد: صادرات زمانی بالانس شرکت های فولادی بود اما هم اکنون به دلیل عدم کشش نیاز بازار داخلی، صادرات بخشی از برنامه های پایدار شرکت های فولادی شده است.

مدیرعامل فولاد هرمزگان در بخش دیگری از صحبت های خود ادامه داد: از پتانسیل های شرکت های منطقه خلیج فارس همانند کاوه جنوب، صبانور و مادکوش استفاده خواهیم کرد تا از موازی کاری در سرمایه گذاری ها جلوگیری شود. بهتر است تامین کنندگان مواد اولیه همانند گل گهر هم به این زنجیره اضافه شوند.

سودآوری فولاد هرمزگان ناشی از درک متقابل و اقدامات استراتژیک است

ارزانی در پاسخ به سوال خبرنگار  چیلان  گفت: فولاد هرمزگان کار ویژه ای بر روی مدیریت هزینه ها انجام داده و یکی از نتایج این امر، کاهش شدید مصرف الکترود در فولاد هرمزگان بوده است.

وی خاطرنشان کرد: سودآوری فولاد هرمزگان ناشی از درک متقابل و اقدامات استراتژیک در راستای اهداف استراتژیک شرکت است. کمیته های تحول شرکت فولاد هرمزگان نیز در این راستا فعال است و مستمر مورد ارزیابی قرار می گیرد.

دور اندیشی در سرمایه گذاری های جدید فولاد داشته باشیم

در این مجمع همچنین مهندس رضا یزدخواستی، رئیس مجمع فولاد نیز به مقوله سرمایه گذاری پرداخت و گفت: چرا به جای سرمایه گذاری غیرمشارکتی در مناطق کویری به سرمایه گذاری مشارکتی در کنار دریا روی نیاوریم؟

وی افزود: تحریم ها جدی است اما ما را قفل نمی کند و باید دوراندیشی در سرمایه گذاری های جدید فولاد داشته باشیم تا زمانی که از این وضعیت عبور می کنیم به سطح خوبی از سرمایه گذاری مشترک و اقتصادی دست یابیم.

یزدخواستی خاطرنشان کرد: همکاری های منطقه ای فولاد هرمزگان برای کاهش هزینه های سرمایه گذاری نیاز است و همچنین در سطح ملی نیز نیازمند همکاری و سرمایه گذاری مشترک در زنجیره فولاد بین شرکت های بزرگ هستیم تا بتوانیم به ظرفیت های چند میلیون تنی در مقیاس بزرگ و با بهره وری مناسب دست یابیم.

 

2

تاریخ انتشار : ۱۲ تیر ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۰
شناسه مطلب : 26289
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.