گزارش تحلیلی چیلان؛ارزیابی مثبت تأمین کنندگان از جشنواره ملی فولاد/ ساخت کاتالیست ها یکی از مهمترین دستاوردهای کشور در راستای بومی سازی است
چیلان در این گزارش تحلیلی به بررسی دستاوردهای تأمین کنندگان صنعت فولاد در جشنواره ملی فولاد پرداخته است.

حال و روز این روزهای صنعت کشور ما به دو واژه گره خورده است؛ یکی تحریم و دیگری بومی سازی. این دو واژه هر چقدر از نظر بار معنایی از هم فاصله دارند ولی نتیجه ای که برای صنعت کشور ما رقم زده اند مشابه بوده است و آن چیزی نیست جز رشدی باورنکردنی  در شرایط تحریم! چند سال قبل چه کسی فکرش را می کرد که نتیجه دور جدید تحریم های آمریکا رسیدن به رقم تولید ۲۸ میلیون تن فولاد باشد؟

 

صنعت فولاد در ایران برای روزهای سخت ساخته شده است

چیزی که ورق را برای صنعت فولاد برگرداند، همت فعالان این حوزه در خلق فرصت ها بود؛ فرصت هایی که از دل تهدیدها سر بر آورده اند. پنج دهه عمر صنعت فولاد در ایران ثابت کرده که این صنعت برای روزهای سخت ساخته شده است. گرانبهاترین دستاوردهای صنعت فولاد ایران در سخت ترین روزهای کشور به دست آمده اند و همین برای ما کافی است تا بدانیم که شاخه های امید در دل این صنعت ریشه دوانده اند.

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران را می توان پویاترین نهاد صنفی صنعت کشور در نظر گرفت که ثابت کرده است که صدای رسای مطالبات تولیدکنندگان فولاد است. در چند ساله اخیر تدبیرهای انجمن فولاد نقش زیادی در بهبود وضعیت صنعت فولاد داشته اند.  در این روزهای سخت، دوراندیشی های انجمن فولاد به دومین رویداد نزدیک می شود. «جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران» نوآوری انجمن صنفی تولیدکنندگان کشور است که بر محور بومی سازی و توسعه تکنولوژی حرکت می کند و سعی دارد برای بی نشان های فعال در حوزه بومی سازی یک آدرس سرراست پیدا کند. این جشنواره سال گذشته در دی ماه برگزار شد و استقبال از آن به حدی بود که انجمن فولاد تصمیم گرفت که این تجربه غنی را برای تولیدکنندگان و تأمین کنندگان فعال حوزه فولاد بازآفرینی کند.

 

تنوع تولید تامین کنندگان یکی از دستاورد جشنواره ملی فولاد

در این زمینه مهندس اکبر هادی زاده، مدیرعامل شرکت کاوش جوش به اهمیت نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد پرداخت و گفت: این نمایشگاه در سال ۹۷ با مشارکت شرکت های بزرگ فولادی و زنجیره فولاد در سطح بسیارخوبی برگزار شد. حضور حداکثری مدیران ارشد این شرکت ها باعث ایجاد فضای مثبت در جهت همفکری، بیان مشکلات و ارائه پیشنهادات در قالب برگزاری جلسات کوتاه در غرفه ها و پس از آن پیگیری دو طرفه تا حصول نتیجه شد.

به گزارش  چیلان ، وی در مورد قراردادهایی که شرکت کاوش جوش در نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد سال گذشته منعقد کرد، گفت: اگر چه قراردادهایی مستقیم در زمان نمایشگاه منعقد نشد، ولی با مذاکرات و صحبت های انجام شده با مدیران صنعت فولاد، نیازهای بومی سازی و تولید محصولات که در توانایی شرکت کاوش جوش بود مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نتیجه آن افزایش ظرفیت و تنوع تولید در برخی محصولات نظیر مفتول های توپودری تزریقی (کوردوایر) و انعقاد قراردادهای جدید با شرکت های فولادی بود.

 

چرا جشنواره ملی فولاد یک ابتکار ارزشمند است؟

این جشنواره محلی برای گفت و گو و تبادل نظر فولادی ها با یکدیگر بود، دستاوردی که بیش از هر جایی در این مکان خود را نشان داد. مهندس حسن نوایی، مدیرعامل شرکت گسترش فناوری خوارزمی گفت: جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران ابتکار ارزشمندی از سوی انجمن تولید کنندگان فولاد ایران است که با گردهم آوردن بسیاری از بزرگان این صنعت و نیز مطرح کردن موضوعات استراتژیک این صنعت، توانست گامی بزرگ در جهت ایجاد فضای گفتمانی سازنده و یافتن راهکارهای کارآمد برای مسائل موجود بردارد.

به گزارش  چیلان ، وی در مورد دستاوردهای نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد سال قبل گفت: در دوره پیشین سخنرانی ها، پنل ها و جلسات سازنده ای برگزار شدند که مدیران این صنعت در طی این نشست ها به دنبال مطرح کردن مسائل موجود این صنعت و یافتن راهکارهایی جامع بودند که مورد توافق کلیه بازیگران این حوزه اقتصادی باشد.

مدیرعامل شرکت گسترش فناوری خوارزمی تصریح کرد: شرکت خوارزمی با برگزاری کارگاه تخصصی در زمینه کاتالیست و مسائل مرتبط با آن، توانست سهم خود را در این تلاش گروهی برای افزایش دانش فنی شرکت کنندگان نسبت به موضوع حساسی همچون کاتالیست های ریفرمینگ احیاء مستقیم که بیشترین حجم تولید محصول میانی صنعت فولاد را در ظرفیت موجود و برنامه های پیش رو به خود اختصاص می دهد، ایفا کند.

 

بومی شدن کاتالیست ها یک دستاورد مهم

کاتالیست ها یکی از حوزه های اصلی بوده اند که صنعت فولاد کشور  در آنها مشکل داشت، ولی با تلاش شرکت های مطرح در این حوزه دستاوردهایی نایابی به دست آمدند به حدی که در حال حاضر تمام نیاز کشور بومی سازی شده است.

امیر هومن کریمی وثیق، مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو در مورد فعالیت های بومی سازی در این شرکت گفت: حدود ۴۵ تا ۵۰ درصد از کاتالیستی که در حال حاضر در کشور تولید می شود توسط شرکت نفت و گاز سرو است. همچنین، حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد گاز سنتز و هیدروژن پالایشگاه ها و پتروشیمی ها با کاتالیست نفت و گاز سرو تولید می شود. تمام چرخه اوره آمونیاک را انجام داده ایم و با شرکت‌های مختلف در این زمینه قرارداد داریم. در این زمینه دستاوردهای بزرگی به دست آورده ایم و به جایی رسیده ایم که می توانیم بگوییم کل چرخه فولاد و اوره آمونیاک متانول در بحث کاتالیست صد در صد ایرانی شده است.

وی تصریح کرد: دستاورد این نیست که در یک همایش حضور پیدا کنیم و در آن لحظه قراردادی منعقد بکنیم، دستاورد برای ما خود انجمن تولیدکنندگان فولاد و تلاش های این انجمن در زمینه بومی سازی است که همیشه اثربخش بوده اند. یکی از مواردی که لزوم برگزاری نمایشگاهی در این سطح را ایجاد می کند استفاده از کالای ایرانی است که بسیار اهمیت دارد. همین که چشم ها و گوش های مردم ایران را عادت بدهیم که کالای ایرانی استفاده کنند قدم بزرگی در راستای بومی سازی برداشته ایم. نمایشگاه و جشنواره ملی فولاد دستاوردهای خوب و بزرگی دارد، که یکی از آنها فرهنگ استفاده از کالای داخلی است. همه باید این فرهنگ را بپذیرند که از تولید داخلی با کیفیت استفاده کنند. در اینجا تأکید من بر استفاده از «کالای داخلی باکیفیت» است و استفاده از کالای داخلی که کیفیت لازم را ندارد اصلا توصیه نمی کنم. وظیفه همه ما این است که از کالای ایرانی با کیفیت حمایت کنیم، زیرا در آن بحث اشتغال، عزت ملی و کاهش نقدینگی کشور نهفته است.

 

دستاوردهای جشنواره ملی فولاد ورای عدد و رقم هستند

جشنواره ملی فولاد و نمایشگاه بومی سازی برای فعالان در حوزه بومی سازی محل مناسبی بوده است که آنها توانسته اند قدم هایی سازنده در راستای برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت شرکت هایشان بردارند. دستاوردهای این جشنواره برای تأمین کنندگان هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم به دست آمده است و همین اتفاق گواه این مسئله است که دستاوردهای جشنواره ملی فولاد بسیار بیشتر از تعداد قراردادها، بازدیدکننده ها و سایر عدد و رقم هایی است که از مجراهای رسمی به دست می آیند. این نمایشگاه محلی برای گفت و گوی سازنده و تبادل نظر اهالی صنعت فولاد با یکدیگر بوده است بنابراین بسیاری از دستاوردهای اصلی آن به صورت کیفی بوده اند که نتایج آن برای توسعه صنعت آهن و فولاد کشور به بار خواهد نشسست.

 

2

تاریخ انتشار : ۱۵ دی ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۱۵
شناسه مطلب : 29645
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.