گزارش اختصاصی چیلان از نشست خبری هلدینگ توسعه معادن و فلزات و هلدینگ زرین:گسترش فعالیت های هلدینگ معادن و فلزات به سمت سرب و روی
روز 6 بهمن نشست خبری هلدینگ توسعه معادن و فلزات و هلدینگ زرین با محوریت پرداختن به پروژه سرب و روی در اتاق بازرگانی صنعت و معدن و کشاورزی برگزار شد.

گسترش فعالیت های هلدینگ معادن و فلزات

مهندس عصاری، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و توسعه معادن و فلزات گفت: با توجه به توقعات سرمایه گذاران فعالیت های خود را گسترش داده ایم و علاوه بر آهن در سرب و روی هم سرمایه گذاری کرده ایم

وی افزود: اینها دو فلز استراتژیک هستند که در دنیا تقاضا از تولید پیشی گرفته است. در کشور ما ذخایر خیلی خوبی در روی و سرب داریم. ۹ درصد از ذخایر جهان را داریم.

عصاری تصریح کرد: سرمایه گذاری در این زمینه را به صورت یک کنسرسیومی انجام دادیم و از شرکت زرین در این زمینه استفاده کردیم.

۶ بهمن ۱۳۹۹ منتظر اولین گزارش پیشرفت کار باشید

در ادامه این مراسم مهندس جمیلی، مدیر عامل زرین معدن آسیا با بیان اینکه خبر سرمایه گذاری های جدید معادن و فلزات خبر خوبی است، گفت:  مجتمع سرب و روی در یک منطقه محروم و با همکاری متخصصان تاسیس می شود.

وی تصریح کرد: این طراحی را اگر به خارجی ها بدهیم میلیون ها دلار از ما می گیرند. تیمی از اساتید دانشگاه در کنار شرکت زرین صبا هستند.

وی با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان هم در این زمینه با شرکت زرین صبا هستند، افزود: ۶ بهمن ۱۳۹۹ اولین گزارش پیشرفت کار را می دهیم.

جمیلی تأکید کرد: در این پروژه سیصد هزار تن کنسانتره در سه فاز تولید می شود، در فاز اول ۵۰ هزار تن، فاز دوم ۱۰۰ هزار تن و فاز سوم ۱۵۰ هزار تن.

وی ادامه داد: با این پروژه حدود ۲ هزار میلیارد سرمایه گذاری صورت می گیرد و حدود هزار نفر مشغول به کار می شوند.

مدیر عامل زرین معدن آسیا در پایان تأکید کرد: اگر خارجی ها این کار را بکنند قطعا سه برابر سرمایه گذاری نیاز است، اما در این پروژه از ماشین آلات بومی استفاده شده است.

توسعه همکاری با بخش خصوصی

مهندس کلانتری، مدیرعامل شرکت صبانور گفت: شرکت صبانور بزرگترین شرکت سنگ آهن غرب کشور است.

وی تصریح کرد: بعد از یکسال کار اکتشافی از ۱۲۰۰کیلومتر به محدوده ۲۵۰ کیلومتر برای سرب و روی در ۱۲ آنومالی با ذخایر قطعی رسیدیم.

کلانتری افزود: همزمان با این کار به دنبال گرفتن مجوز کارخانه سرب و روی رفتیم و بعد از آن به دنبال جذب سرمایه گذار بخش خصوصی رفتیم و ظرف ۳ ماه یک کنسرسیوم تشکیل شد و با حمایت هلدینگ سرمایه گذاری این کار را آغاز کردیم.

ظرفیت سرمایه گذاری در سرب و روی بالاست

در بخش دیگری از این مراسم علیخانی، مشاور مدیرعامل صبانور گفت: ایده اصلی احداث این کارخانه سرب و روی از دکتر عزیزاله عصاری است که این ماموریت را به شرکت صبانور در راستای توسعه سرمایه گذاری اکتشافی محول شد.

وی تصریح کرد: با بررسی های صورت گرفته به این نتایج رسیدیم که سرب و روی فلزاتی هستند که در کشور ما ظرفیت سرمایه گذاری در آنها وجود دارد.

وی افزود: رشد خودروهای الکتریکی در دنیا افزایش یافته است،  ۸۰ درصد مصرف در صنایع باتری است و تقاضای برای این ماده افزایش می یابد.

علیخانی با بیان اینکه مطالعات و پیش بینی های صورت گرفته چشم انداز روشنی برای آینده دو فلز سرب و روی ترسیم کردند، گفت: اجازه اکتشاف در پهنه ۱۳۰۰ کیلومتری را گرفتیم و سعی کردیم کار اکتشافات را بر اساس دانش و تکنولوژی روز انجام دادیم.

شمش سرب ایران در خاورمیانه تک است

کدخدایی، مدیر عامل شرکت زرین معدن آسیا گفت: ۹۵ درصد صنعت سرب و روی در ایران بومی است و بجز قطعات حساس بقیه صنعت را بومی کرده ایم.

وی تصریح کرد: سرب و روی صنعتی ارزآور است و به سهام دارم قول می دهم این مجتمع بهترین عملکرد را داشته باشد.

وی افزود: احداث این مجتمع در توسعه صادرات فلزات موفق تر خواهیم بود و بدون وابستگی به کشورهای دیگر مجتمع را ساخته ایم.

مدیر عامل شرکت زرین معدن آسیا ادامه داد: این مجتمع قدم بزرگی برای توسعه صادرات است، زیرا صنعت سرب و روی یک صنعت ارزآور است.

کدخدایی تأکید کرد: در حال حاضر شمش سربی که در کشور ما تولید می شود در خاورمیانه تک است و با استانداردهای جهانی منطبق است.

۹ درصد از ذخایر سرب و روی جهان در ایران

مهندس تاج الدین، مدیرعامل شرکت دانش بنیان آیرما گفت: ایران با بیش از ۶۸ ماده معدنی، بیش از ۳۷ میلیون از ذخایر کشف شده و ۵۷ میلیون تن ذخایر بالقوه دنیا را در اختیار دارد.

وی افزود: ما با ۲۱۰ میلیون تن ذخایر سرب و روی حدود ۹ درصد از ذخایر جهان را در اختیار داریم و در سرب و روی رتبه چهارم آسیا را در اختیار داریم.

تاج الدین تصریح کرد: تشکیل کنسرسیوم اکتشاف باعث شده است منابع جدید سرب و روی کشف شوند.

روزهای خوب یک پروژه

مهندس جمیلی، مدیر عامل زرین معدن آسیا در پاسخ به سوال « چیلان » در نشست خبری «تشکیل کنسرسیوم سرب و روی» با مشارکت سرمایه گذاری معادن و فلزات و زرین معدن آسیا گفت: درخصوص بازارهای خارجی پروژه جدید سرب و روی، شرکت زرین معدن در حال حاضر سرب و روی را به ۱۷ کشور صادر می کند و محدودیت های در این زمینه نداریم و برای این پروژه هم بازار صادراتی وجود دارد.

وی تصریح کرد: تمام تعهدات ارزی خود را طبق مقررات بانک مرکزی انجام داده ایم و نگرانی از این بابت نداریم.

جمیلی تأکید کرد: ما در شرایط تحریم و در سخت ترین روزها صادرات انجام داده ایم و خبرهای خوبی برای این پروژه در راه هستند.

2

تاریخ انتشار : ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۴
شناسه مطلب : 30006
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.