روابط عمومی و جهش تولید/ پیام علی‌ امرایی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی سنگان به مناسبت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی
علی امرایی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی سنگان، در پیامی به مناسبت روز ملی ارتباطات و روابط عمومی، وظایف یک روابط عمومی هوشمند و حرفه‌ای را شرح داده و به نقش روابط عمومی در جهش تولید پرداخته است.

علی امرایی، مدیرعامل شرکت صنایع معدنی سنگان، در پیام خود نوشته است: 

۲۷ اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی، فرصت مغتمنی است که بر اهمیت ارتباطات و آگاهی بخشی به جامعه و همچنین نقش و جایگاه روابط عمومی ها در توسعه و پیشرفت کشور پرداخته شود.
بدون هیچ تردیدی نقش صنعت و تولید در اشتغال، خودکفایی، رشد و توسعه اقتصادی کشور انکارناپذیر بوده و هست. در این میان و با توجه به شرایط کنونی جامعه، پشتیبانی و ارایه آخرین دستاوردهای واحدهای صنعتی و توجه به ارتقای جایگاه آنها، رسیدگی به مشکلات موجود، همراهی و پیشتیبانی و همچنین سیاست‌گذاری و راهبری این بخش مهم از صنعت کشور از اهمیت بسیاری برخوردار است.
نامگذاری سال ۱۳۹۹ توسط مقام معظم رهبری به نام سال «جهش تولید»، نشان از توجه ویژه معظم‌له به این مقوله مهم دارد و جا دارد تا تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور، در راستای دست‌یابی به اهداف تعیین شده در خصوص این موضوع اثرگذار گام برداشته و حرکت نمایند.
در این بین لزوم توجه به نقش و ماموریت‌های واحد روابط‌عمومی در افزایش سهم صنعت در تولید ناخالص ملی با تاکید بر توسعه و تکمیل کلیه زیر ساخت‌های مورد نیاز به‌منظور جهش تولید و بهبود فضای کسب وکار و نیز استقرار سازمانی پویا، دانش‌مدار و چابک و همسو با تحولات جهانی، به منظور ترسیم نقشه راه آینده و بکارگیری روش‌های نوین بسیار با اهمیت به نظر می‌رسد.
روابط‌عمومی‌ها به عنوان یکی از پیشتازان رشد و توسعه هر جامعه با استفاده از تفکرات و توانمندی‌های خود سعی در ویرایش فرهنگ نادرست بخش‌های گوناگونی از سازمان و اجتماع دارند و در این راه با بکارگیری حس مسوولیت اجتماعی، بر اساس وجدان و اصول اخلاقی در مسیر تعالی و تحقق جامعه ایمن و سالم حرکت می‌نمایند.
با توجه به نقش روابط‌عمومی‌ها در رونق مالی بنگاه‌های اقتصادی، لزوم بکارگیری و تربیت نیروهای متخصص در روابط‌عمومی‌ بخش‌های صنعتی کشور، به عنوان یکی از اصول حرفه‌ای نیازمند توجه هر چه بیشتر مدیران ارشد سازمانهاست.
امروزه و با توجه به کارکردهای روابط‌عمومی‌ در خصوص ایجاد فضای تعامل مابین مخاطبان و سازمان‌ها و نقش تاثیرگذار آنها در رونق مالی و جلب رضایت ذینفعان، ضرورت بکارگیری و توجه به آموزش و تربیت نیروهای متخصص در حوزه صنعت، می‌بایستی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.
همچینی ارایه تصویری روشن از ظرفیت‌های یک بنگاه اقتصادی به مخاطبان در خصوص فعالیت‌های صورت‌پذیرفته، محصولات تولید شده و مزیت‌های رقابتی آنها در مقایسه با سایر تولیدکنندگان از جمله مواردی است که در صورت اجرای صحیح آن از جانب یک روابط‌عمومی‌ متخصص، همواره شاهد ارتقای جایگاه یک سازمان در سطح جامعه خواهیم بود.
لزوم توجه هر چه بیشتر مدیران ارشد سازمان در بکارگیری و استفاده از تجربیات مدیران گذشته و نیز توجه به ارتقای جایگاه علمی و تخصصی کارشناسان روابط‌عمومی، به عنوان کلید اصلی در تربیت نیروهای کارآمد به شمار می‌رود و می‌بایستی همواره مد نظر باشد.
از سویی دیگر پویایی و پیچیدگی شرایط و محیط کسب و کار امروز، داشتن و بکارگیری رفتار و تفکرات کارآفرینانه را برای همه سازمان‌ها در هر اندازه‌ای ضروری ساخته و به عبارتی سازمان‌های امروز بدون داشتن چنین رفتاری امکان دستیابی به موفقیت نخواهند داشت، بنابراین ایجاد یا خلق محیط سازمانی مساعد که موجب انگیزش، علاقمندی و تعهد کارکنان یک بنگاه اقتصادی شود، از جمله وظایفی است که روابط‌عمومی‌ها می‌‌بایستی با همراهی دیگر بخش‌های سازمان نسبت به آن اهتمام ورزیده و به ایفای یکی از وظایف اصلی خود در موفقیت بنگاه‌های اقتصادی بپردازند.
در خصوص دیگر وظایف روابط‌عمومی‌ها در حل برخی از مشکلات اقتصادی سازمان‌ها نیز می‌توان گفت، افزایش راه‌های ارتباط با مخاطبان با استفاده از ابزارهای مختلف، در کنار شیوه‌های تحت تاثیر قرار دادن مصرف‌کنندگان به‌منظور افزایش تقاضا برای محصولات مورد نظر، نه تنها به عنوان یکی از راه‌های برون رفت از رکود اقتصادی به‌شمار می‌رود، بلکه نسل جدیدی از مخاطبان را برای سازمان بوجود خواهد آورد.
بهره گیری از تکنولوژی های نوین ارتباط جمعی، تسهیل و تسریع و دسترسی مشتریان به خدمات با استفاده از مزیت های فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دهکده جهانی، از دیگر الزامات سازمانها برای حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت، رشد راندمان و ارتقای بهره وری تولید می باشد.
آماده‌سازی افکارعمومی نیز به عنوان یکی دیگر راهکارهای فروش بیشتر و افزایش تولید، در کنار تلاش برای حفظ تعامل مستمر و هوشمندانه با مخاطبان وفادار به سازمان از طریق شناسایی و پاسخگویی به انتظارات آنها از دیگر از وظایف مهم و همیشگی است که می‌بایستی مورد توجه روابط‌عمومی‌ها قرار گیرد.

در مجموع می‌توان گفت، موارد ذکر شده که از جمله وظایف یک روابط‌عمومی هوشمند و حرفه‌ای به‌شمار می‌رود، می‌تواند علاوه بر ترسیم نقشه راه برای سایر بخش‌های بنگاه‌های اقتصادی، زمینه‌های جهش تولید و ارتقای جایگاه یک واحد صنعتی در کشور را مهیا نماید.

2

تاریخ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۱
شناسه مطلب : 31445
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.