گزارش روز چیلان از معاملات نمادهای فولادی و سنگ آهنی بازار سهامفصل نفس‌گیری سهام/ خبر خوب برای سهامداران کاوه/ وضعیت معاملات نمادهای فولادی و سنگ آهنی
در دو روز اخیر وضعیت معاملات بسیاری از نمادهای بازار سهام، چنگی به دل نمی‌زند. فعلاً از رشد دسته‌جمعی نمادها خبری نیست و بسیاری از نمادها نیز در منفی معامله می‌شوند. اصلاح یک سری از نمادها، از جمله برخی از نمادهای فولادی بازار سرمایه، در مقایسه با نُرم‌های چندوقت اخیر، طولانی شده است. محتمل‌ترین سناریو برای آینده بازار بورس چیست؟

امروز سه‌شنبه ۲۰ خرداد شاخص کل بورس تهران، افت ۷۹۴ واحدی را تجربه کرد و به ارتفاع یک میلیون و ۱۱۸ هزار و ۱۱۸ واحد رسید. از روز گذشته که شایعه‌ای در مورد اخذ مالیات بر عایدی سرمایه از سهام در بین فعالان بازار بورس مطرح شد، بازار در وضعیت نوسانی به سر می‌برد و فشار فروش زیادی در بازار دیده می‌شود.

در بین نمادهای فولادی و سنگ آهنی، بهترین معاملات در حال حاضر متعلق به سه نماد کاوه، کنور و کگهر است. عبدالمجید شریفی، رئیس هیات مدیره فولاد کاوه جنوب کیش در گفت‌وگو با  چیلان  در مورد طرح توسعه این شرکت گفت: ظرفیت فاز دوم فولاد کاوه برابر با فاز اول و ۱.۲ میلیون تن در سال است. این فاز در محل کارخانه احداث شده، تمام تجهیزات کارخانه خریداری و کار انتقال و نصب آن نیز انجام شده است. راه‌اندازی‌های سرد هم صورت گرفته و در خردادماه راه‌اندازی کارخانه آغاز می‌شود. راه‌اندازی قریب‌الوقوع طرح توسعه کاوه و دو برابر شدن ظرفیت تولید آن، اقبال به این نماد را به شدت افزایش داده است و به نظر می‌رسد روزهای خوب کاوه همچنان ادامه داشته باشد.

کگهر هم در بین نمادهای سنگ آهنی معاملات خوبی را دنبال می‌کند و این نماد امروز درپی رشد متوالی بیش از ۵۰ درصدی طی ۱۵ روز کاری، موقتاً متوقف شد تا سهامداران آن، طعم شیرین برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی را بچشند.

در بین نمادهای فولادی، اصلاح نماد کویر بسیار طولانی شده و سهامداران این شرکت انتظار دارند که هرچه زودتر آن‌ها نیز شاهد معاملات مثبت این سهم فولادی باشند.

در کلیت امر باید گفت که بازار بورس فعلا در مرحله نفس‌گیری برای یک صعود جدید قرار دارد. ارزش کل معاملات بورس و فرابورس امروز بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان بوده است. این ارزش معاملات، به تدریج باعث خواهد شد تا زهر فشار فروش گرفته شود و دوره تازه‌ای از رشد قیمت سهام رقم بخورد. فعلاً در معاملات بسیاری از نمادها، شاهد هیجان و بروز مولفه‌های روانی هستیم. با این حال، نباید فراموش کرد که دیر یا زود، هیجان در معاملات به پایان خواهد رسید و روند منطقی بر بازار سرمایه مجدداً حاکم خواهد شد. برای هر صعود، دوره‌ای از نفس‌گیری و دست به دست شدن سهام لازم است و در دوره نفس‌گیری، یک کف قیمتی برای نمادهای بازار سهام ساخته می‌شود. باید دید این دوره نفس‌گیری چه زمانی به پایان می‌رسد.

جدول زیر که تغییرات قیمتی نمادهای فولادی و سنگ آهنی در روز جاری را نشان می‌دهد، ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۴
شناسه مطلب : 31684
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.