رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در گفت‌وگو با چیلان مطرح کرد:تغییر ضرایب قیمتی کنسانتره و گندله، نتیجه‌ای جز التهاب در بازار فولاد ندارد/ فولادسازان در مقاطعی سنگ آهن را حتی بالاتر از نرخ‌های صادراتی می‌خرند
دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با چیلان با اشاره به نتایج جلسات اخیر پیرامون ضرایب قیمتی زنجیره فولاد، نسبت به پیامدهای تغییر در نسبت‌های فعلیِ قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی هشدار داد و التهاب بازار و افزایش قیمت فولاد را نتیجه مباحثِ مربوط به تغییر ضرایب قیمتی زنجیره فولاد عنوان کرد. دکتر سبحانی از مسئولین خواست با درک شرایط فعلی کشور، از هر گونه اقدامی که با مبانی کارشناسی مطابقت ندارد و نتیجه‌ای جز التهاب در بازار فولاد ندارد، پرهیز کنند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در گفت‌وگو با  چیلان  اظهار داشت: از آنجایی که قیمت کنسانتره سنگ آهن برای فولادسازان داخلی تابعی از قیمت شمش فولادی است، با واقعی شدن قیمت شمش، قیمت کنسانتره سنگ آهن نیز به همان نسبت افزایش یافته است.

ضرایب فعلی زنجیره فولاد، حاصل کار کارشناسی است

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به سابقه تعیین نسبت‌های قیمتی زنجیره فولاد، ضرایب فعلی حاکم بر قیمت کنسانتره و گندله سنگ آهن و آهن اسفنجی را حاصل مطالعه مفصل کارشناسی و حسابرسی یک ساله از شرکت‌های فولادی و معدنی که مشترکا توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد و وزارت صمت انجام شد دانست و گفت: این مطالعات در سال ۹۳ انجام شد و تمامی فاکتورها از جمله سود عادلانه به نسبت سرمایه‌گذاری، هزینه‌های تولید، روندهای جهانی و …. در آن دیده شده است.

دکتر سبحانی اضافه کرد: این نسبت‌ها که تابعی از قیمت شمش فولادی است از سال ۹۳ تا ۹۸ مبنای مورد قبول تعیین قیمت کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی بوده و یکبار در سال ۹۸  توسط معاون وقت محترم معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به نفع شرکت‌های معدنی افزایش یافته است. لذا تغییر نسبت‌های فعلی به نفع هر یک از تولیدکنندگان زنجیره فولاد به دلیل نداشتن مبانی منطقی و پشتوانه کارشناسی فاقد توجیه است و به صلاح نیست.

ریشه مشکلات، قیمت‌ دستوری شمش فولادی است

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ریشه نارضایتی شرکت‌های سنگ آهنی از قیمت‌های فعلی محصولات معدنی را قیمت‌گذاری دستوری شمش فولادی دانست و اظهار داشت: کنترل دستوری قیمت شمش باعث شده قیمت سنگ آهن در حد سودآوری مورد انتظار واحدهای معدنی افزایش نیابد. اما در ۲ ماه اخیر که قیمت شمش فولادی به سمت واقعی شدن رفته، قیمت محصولات معدنی نیز با همین نسبت‌های فعلی، افزایش چشمگیری داشته و لذا بازنگری در ضرایب فعلی ضرورتی ندارد زیرا با واقعی شدن قیمت شمش، منافع شرکت‌های سنگ آهنی نیز با ضرایب موجود تامین می‌شود.

قیمت‌های فعلی زنجیره فولاد مطابق نرخ‌های جهانی است

دکتر سبحانی با اشاره به درخواست سنگ آهنی‌ها برای مبنا قرار دادن قیمت‌های جهانی خاطر نشان کرد: محاسبات کارشناسی هم نشان می‌دهد ضرایب فعلی حاکم بر محصولات زنجیره فولاد، با قیمت‌های جهانی سنگ آهن تطابق دارد. با احتساب نرخ صادراتی کنسانتره سنگ آهن ایران و کسر هزینه‌های حمل از کارخانه تا بندر، هزینه‌های بندری و احتساب پِرت ناشی از بادبُردگی در مراحل تخلیه و بارگیری از قیمت فوب صادراتی و مقایسه آن با قیمت فروش به فولادسازان داخلی به صورت Ex-Work، مشاهده می‌گردد که به‌طور میانگین قیمت داخلی تقریبا با قیمت‌های صادراتی در یک محدوده قرار دارد؛ با این تفاوت که فولادسازان داخلی مشتری ثابت و دائمی خرید سنگ آهن هستند در حالی که مشتری صادراتی همیشگی نیست و حتی در بازارهای جهانی هم بین قیمت فروش در قالب قراردادهای بلندمدت با فروش‌های موردی، تفاوت قابل ملاحظه است. در واقع، فولادسازان در مقاطعی، سنگ آهن را حتی بالاتر از نرخ‌های صادراتی می‌خرند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد در پایان گفت: هرگونه تغییر در ضرایب فعلی زنجیره فولاد فاقد توجیه است و در نهایت موجب افزایش قیمت فولاد و نهایتا باعث افزایش مجدد قیمت سنگ آهن می‌شود.

2

تاریخ انتشار : ۲۰ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۱۰
شناسه مطلب : 32109
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.