چیلان آنلاین
کدخبر : ۳۲۸۳۱
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۲۴ شهریور ماه ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸:۲۹
ایمیدرو با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بازار سهام را برعهده گرفت. این تصمیمی بود که در نشست رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس،‌ ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع معدنی با هدف حمایت از سهامداران خرد اتخاذ شد. ارزش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند. تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰ هزار میلیارد تومان،‌ اجرای مصوبه بورس درباره ۱۰ درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس در خصوص اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت‌ها،‌ تجدید ارزیابی در صورت لزوم،‌ افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل،‌ هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است. جزئیات کامل برنامه‌های حمایتی ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ فولادی و معدنی از بازار سرمایه را در ادامه بخوانید.
جزئیات کامل برنامه‌های ایمیدرو برای حمایت از بازار بورس

به گزارش  چیلان ، خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست ایمیدرو برای حمایت از بازار سرمایه اظهار داشت: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف ۲۰درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی شرکت های معدنی و صنایع معدنی و شرکت های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می شود، اظهار داشت: مدیریت سبدگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم مقام این سازمان و مدیر عامل شرکت بورس، انجام خواهد شد.

غریب پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزو وظایف اولویت دار این سبدگردانی است، تاکید کرد: در گام نخست، شرکت های معدنی و صنعتی چادرملو و گل گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارایه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارایه می دهند.

راه اندازی “نخستین شرکت سهامی عام پروژه” تحت مدیریت ایمیدرو

رییس هیات عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، نخستین شرکت بورسی است که “شرکت سهامی عام پروژه” راه اندازی کرده است.

غریب پور درباره جایگاه شرکت های این بخش یادآور شد: ارزش شرکت های معدن و صنایع معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند.

وی اظهار داشت: مقایسه P/E نشان می دهد که شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح های توسعه ای هدایت کرده اند.

وی همچنین گفت: در حالی که ۱۴درصد از درآمد شرکت های بورسی در اختیار این شرکت ها است اما ۲۳درصد از سود را در اختیار دارند.

رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه شرکت های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده اند، گفت: در شرکت های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولاد مبارکه، مس، گل گهر، فولاد خوزستان، چادرملو و غیره، ۴ میلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه ای تعریف کرده ایم. وی تاکید کرد: این امر نشان از آینده درخشان شرکت های معدنی و صنایع معدنی در بورس می دهد.

غریب پور افزود: ارزش شرکت های معدن و صنایع معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است در حالی که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می رسد.

در ادامه امیر صباغ مدیر سرمایه گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارایه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس پرداخت و اظهار داشت: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش ۳۰هزار میلیارد تومان،‌ اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه ۱۰درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت ها،‌ تجدید ارزیابی در صورت لزوم،‌ افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل،‌ هماهنگی بیشتر با شرکت های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت های تابعه ایمیدرو جزو پیشنهادهای این سازمان است.

وی تاکید کرد:‌ سهام شرکت هایی همچون فولاد مبارکه، ملی مس، گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولاد خراسان، بنیادی است و می تواند نجات بخش کل بورس باشد.

وی یادآور شد: افزایش سرمایه شرکت های بزرگ معدن و صنایع معدنی از ۳۴هزار میلیارد تومان سال ۹۷ به ۸۹هزار میلیارد تومان در سال جاری می رسد.

سرمایه گذاری های مس در راه است

در این نشست اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس با بیان سرمایه گذاری های این شرکت، گفت: سرمایه گذاری های شرکت مس از محدوده ۲ میلیارد یورو به ۴.۵ میلیارد یورو می رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل توجهی محسوب می شود.

سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمند با ذخیره ۵۳۰ میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به گونه ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داد.

وی تاکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواستار کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش ۵ شرکت جدید مرتبط با مس در بازار سرمایه شد.

اظهارات رئیس سازمان بورس

همچنین قالیباف اصل که در نشست غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو، پور ابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و مدیران عامل شرکت های ملی مس، فولاد مبارکه، فولاد خوزستان، معدنی و صنعتی گل گهر، معدنی و صنعتی چادرملو و فولاد خراسان سخن می گفت، تصریح کرد: ایده تشکیل صندوق با بازارگردانی خوب است و سازمان بورس از پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس حمایت می کند.

وی با بیان اینکه اهمیت جلسه در ایمیدرو این است که بازار سرمایه نسبت به گذشته، توجه بیشتری نیاز دارد، اظهار داشت: امسال مصوب کردیم که شرکت های بورسی به شرط اینکه دارای رتبه بندی +++B باشند می توانند اوراق قرضه بدون ضامن منتشر کنند.

“مبارکه” پیشتاز دریافت مجوز انتشار اوراق قرضه بدون ضامن
قالیباف اصل افزود: شرکت فولاد مبارکه به عنوان نخستین شرکت توانست با این روش، مجوز انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق قرضه دریافت کند.
به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ شرکت های معدن و صنایع معدنی از بنیه مالی قابل توجهی برای انتشار این نوع اوراق برخوردارند.
وی ادامه داد: از فرصت بازار بورس می توان برای تامین مالی شرکت ها به متظور فعالیت های اقتصادی در کشور استفاده کرد.
قالیباف اصل خبر داد: هفته گذشته مجوز با با بازارگردانی موثر در بورس را از شورای بورس دریافت کردیم.

بازارگردانی اجباری
وی تاکید کرد: بازارگردانی در بورس اجباری شده و این سازمان به جد پیگیر آن است. قالیباف اصل با بیان اینکه از توسعه شرکت ها و افزایش سرمایه آن ها حمایت می کند، گفت: شرکت سهامی عام پروژه- که برای نخستین بار توسط توسعه معادن و فلزات تشکیل شده- ابزار مناسبی برای حفظ ارزش سهام است.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .