چیلان آنلاین
کدخبر : ۱۰۳۲۰
مرتبط با : باشگاه مدیران
تاریخ : ۹ بهمن ماه ۱۳۹۵ - ۱۵:۲۳:۵۵
روند افزایشی قیمت های فولاد در بازارهای جهانی در ماه های گذشته سبب شده برخی تولیدکنندگان قیمت های داخلی را مطابق با نرخ های جهانی افزایش دهند در این بین برخی فعالان بازار بر این باورند که رکود بازار داخل به گونه ای است که نمی توان مطابق با روند قیمت های جهانی حرکت کرد. حمیدرضا طاهری زاده، نایب رئیس هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این زمینه به چیلان گفت: نباید از روند های جهانی غافل شد چراکه رکود فعلی بازار داخل باعث شده تولیدکنندگان تمرکز خود را از بازار داخل به بازارهای بین المللی معطوف کنند.
راهی جز هماهنگی با بازارهای جهانی نیست

در ماه های گذشته شاهد شروع روند افزایشی قیمت مواد اولیه و محصولات فولادی در بازارهای جهانی بودیم و همانگونه که پیش بینی می شد، این صعود حداقل تا ماه گذشته ادامه یافته بود. قیمت فولاد در بازار داخلی نیز به تبع قیمت های جهانی افزایشی بود و در این میان برخی معتقد بودند نباید با بازار جهانی همسو بود و تولیدکنندگان فولاد باید با توجه به شرایط بازار داخلی و عرضه و تقاضای داخل کشور تعیین قیمت کنند.

در این خصوص باید به یک نکته  مهم توجه کنیم و آن اینکه تولیدکنندگانی که علاوه بر تامین نیاز داخلی صادرات هم انجام می دهند، نمی توانند بدون توجه به بازارهای جهانی قیمت محصول خود را تعیین کنند چرا که در صورت بالاتر بودن هر یک از قیمت های داخلی یا جهانی، سعی می کنند فروش خود در بازاری که برایشان به صرفه تر است را افزایش دهند و بر آن مبنا سیاست گذاری فروش کنند. این مسئله بر تعادل عرضه و تقاضای داخلی هم اثرگذار است و باعث تغییر قیمت سایر تولیدکنندگان و تغییر جهت بازار هم می شود. اتفاقا به دلیل رکود فعلی تقاضای فولاد در کشور، تعداد این تولیدکنندگان در حال افزایش است و دیگر محدود به چند شرکت دولتی یا خصولتی نمی شود.

البته این به معنی لحاظ نکردن وضعیت عرضه و تقاضای داخلی در سیاست های های فروش نیست و طبیعی است که علاوه بر رصد بازار جهانی، کشش تقاضای داخلی هم باید در تصمیمات فروش مدنظر قرار گیرد اما مهم این است که تلاش کنیم با روند جهانی قیمت هماهنگ باشیم تا بتوانیم با کاهش هزینه های تمام شده تولید، در بازارهای به شدت رقابتی صادرات فولاد موفق عمل کنیم.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .