چیلان آنلاین
کدخبر : ۱۱۵۲۵
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۲۱ اسفند ماه ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۳:۲۱
بحث دامپینگ فولاد که توسط اتحادیه اروپا پیگیری می شود تنها مربوط به ایران نبوده بلکه چند کشور را شامل شود اما تولیدکنندگان ایرانی اگر لازم باشد برای دفاع از حق خود به دادگاه ها می روند.
یارانه تولید چندرغاز است/ یارانه را حق تولید می دانم/ شرکت های ایرانی از حق خود در دادگاه ها دفاع می کنند

دیروز دامپینگ پتروشیمی؛ امروز دامپینگ فولاد!

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت در اظهار نظری در رابطه با دامپینگ فولاد ایران و اقدامات وزارت در خصوص مقابله با آن گفت: بحث‌های مطرح شده درمورد دامپینگ فولاد مربوط به ایران نمی‌شود بلکه چند کشور را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه این موضوع درمورد فروش یکسال قبل شرکت‌های ایرانی از سوی اتحادیه اروپا مطرح شده است، افزود: اینطور نیست که شرکت‌های ایرانی قیمت‌های جهانی را رعایت نکنند و محصول خود را ارزانتر بفروشند زیرا کارخانه‌های فولاد علاقمند هستند حتی اگر شده محصول خود را یک دلار نیز گرانتر بفروشند. البته شرکت‌های ایرانی پیگیری‌های لازم در این مورد را انجام می‌دهند و اگر لازم باشد به دادگاه می‌روند و از حق خود دفاع می‌کنند.

نعمت‌زاده تصریح کرد: در سال‌های گذشته نیز موضوع دامپینگ محصولات پتروشیمی ایران از طرف هندوستان و چین مطرح شده بود و این موضوع در دادگاه مطرح شد و بالاخره ایران به عنوان برنده اعلام شد.

وزیر صنعت‌، معدن و تجارت در مورد صادرات نیز اظهار داشت: از لحاظ رقم، هنوز پایین‌تر از هدف پیش بینی شده قرار داریم، اما از لحاظ مقدار بیشتر صادرات داشتیم. بحث ارزشی نیز به جهت نوسانات و افت قیمت های جهانی بوده است.

یارانه حق تولید است

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون یارانه تولید و اینکه چرا متأسفانه علی رغم تمام آمارهایی که سازمان مدیریت و برنامه ریزی اعلام می‌کند بخش تولید نتوانست سهمی از یارانه تولید کسب کند؟ گفت: یارانه تولید خوب و قانونی است و باید دولت و مجلس آن را تأمین می‌کرد. متأسفانه به علت کمبود اعتبار در این چند سال این کار مقدور نشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اما در مقابل صدها برابر این مبلغ تسهیلات، اصلاح مقررات، رفع موانع تولید در قالب مصوبات دولت و اصلاح قانون مالیات‌ها در اختیار بخش تولید قرار گرفت، افزود: وزارت صنعت علی رغم عدم دریافت یارانه تولید به گونه‌ای دیگر اقدامات لازم را برای حمایت از تولیدکننده انجام داد. البته این موضوع باید بیشتر شود. اما با ۲۰۰-۳۰۰ میلیارد تومان یارانه تولید که یک چندرغاز است، نمی‌توان به بخش تولید کمک کرد.

نعمت زاده با اعلام اینکه سال گذشته بیش از ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به بخش تولید پرداخت شده است، تصریح کرد: بنابراین کل درآمد یارانه ۳۰ یا ۴۰ هزار میلیارد دلار بیشتر نیست که از این رقم اگر ۵ درصد به تولید برسد مبلغ بسیار ناچیزی است. ضمن اینکه من یارانه را حق تولید می‌دانم و به کرات این موضوع را پیگیری کرده‌ام اما بالاخره در قالب بودجه‌ها نتوانستم این مبلغ را پرداخت کنند.

وی در پاسخ به اقدامات وزارت صنعت برای ارائه واحدهای تولیدی قدیمی نیز به ارائه توضیحاتی به تسنیم پرداخت و گفت: کارخانجات قدیمی که خود را به روز کرده‌اند مشکلی ندارند اما برخی از کارخانه‌ها متأسفانه یا به خاطر روحیه مالکین یا به دلیل طرح‌های خصوصی سازی با نوسازی روبرو نشده‌اند که تعداد آنها نیز البته اندک است. به عنوان نمونه برخی برای ۷۰-۸۰ سال پیش هستند که امروز نمی‌شود با تکنولوژی آن سالها کار تولیدی کرد. به همین دلیل آنها یا تعطیل یا خط تولید آنها متوقف است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد: به عنوان نمونه کفش ملی تعطیل است که ربطی به دولت فعلی ندارد و در اواخر دولت گذشته تعطیل شده است در عوض ده‌ها کارخانه مدرن کفش‌سازی ایجاد شده است. البته بخش خصوصی آزاد است که در این حوزه‌ها حضور بیشتری داشته و اقدام به نوسازی واحدهای قدیمی کند. ما در این رابطه حمایت‌های لازم را به صورت ارزی و ریالی انجام خواهیم داد. متأسفانه در۱۰ سال گذشته سطح سرمایه گذاری در بخش معدن شدیدا کاهش پیدا کرده و منابع به سمت مستقلات و ساختمان هدایت شده است.

وزارت صنعت برای تحقق اقتصاد مقاومتی چه کرده است؟

نعمت زاده تصریح کرد: در دولت گذشته توجه جدی به ساخت و ساز شد که همین موضوع باعث شد مابقی بخش‌ها نظیر کشاوری و تولید آسیب دید و واردات در کشور افزایش یافت.

وی در خصوص اقدامات وزارت صنعت برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیز اظهار داشت: بیش از ۲۳ هزار و ۵۰۰ فقره پرداختی صورت گرفته که حدود ۱۲ هزار واحد صنعتی و کشاورزی امکان دریافت تسهیلات را دریافت کرده‌اند. بسیاری از واحدها اگر این تسهیلات به آنها پرداخت نمی‌شود با وجود انکه تولید موقت داشتند در شرایط بدی قرار داشته و حتی متوقف می‌شدند که با پرداخت این تسهیلات مانع این کار شدیم. در مورد طرح‌های مهم نیز بالای ۹۵ درصد آنها اجرایی شده است، حال ممکن است به صورت رسمی در یک مراسم به بهره برداری نرسیده باشد اما این طرح‌ها به تولید رسیده‌اند.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .