چیلان آنلاین
کدخبر : ۱۳۰۰۵
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۲۷ خرداد ماه ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۰:۴۴
ترکیه به دنبال دستیابی به بالاترین قیمت میلگرد صادراتی است و پیش بینی می گردد به واسطه رشد تقاضا بعد از ماه رمضان و ورود به فصل ساخت و ساز، نرخ ها افزایشی باشد.
قیمت میلگرد صادراتی ترکیه در مسیر صعود

ترجمه  چیلان  از متال اکسپرت، پس از فروش حجم قابل توجهی میلگرد از سوی ترکیه به خارج از مرزهای این کشور در چند هفته اخیر، کارخانه های ترکیه ای در پی بهبود تقاضا و بازار مصرف صادراتی، به دنبال افزایش نرخ های فروش هستند.

قراضه بالاتر ازجمله دلایل تمایل فولادسازان به پیشنهاد قیمت های بالا است.

علی رغم این تصمیم فولادسازان ترکیه ای، تقاضای خارجی به طور کلی همچنان ضعیف باقی مانده چراکه خریداران بزرگ از بازار خارج شده اند.

فروش داخلی میلگرد در ترکیه هم همچنان ادامه دارد هرچند که سرعت معاملات کاهش یافته و قیمت ها نسبت به قبل کاهش داشته است.

در اوایل ژوئن کارخانه های ترکیه ای موفق شدند که میلگرد را به بهای ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار در هر تن فوب بنادر ترکیه و جهت ارسال به مصر و غرب آفریقا بفروشند. حجم این معاملات جمعا ۲۰ تا ۲۲ هزار تن بود.

پس از افزایش اندک قیمت معاملات قراضه، کارخانه های تولیدکننده میلگرد قیمت های فروش را به ۴۳۰ تا ۴۴۰ دلار در هر تن فوب بنادر ترکیه ای رساندند.

اقدام کارخانه های ترکیه ای بدان مفهوم است که فولادسازان ترکیه می خواهند این تفکر را در بازار رواج دهند که قیمت ها به زیر ۴۲۰ دلار در هر تن نخواهد رسید.

شایان ذکر است، فروش داخلی هنوز هم برای تولیدکنندگان بسیار سودآور است اما بایستی فروش صادراتی را نیز در نظر گفت و نمی توان تمامی ظرفیت ها را معطوف به بازار داخل کرد و از صادرات غافل شد.

چشم انداز صادرات میلگرد تار به نظر می رسد چون خریداران بزرگ از بازار خارج شده اند یا اصرار بر خرید با قیمت های ۴۱۰ یا ۴۱۵ دلار در هر تن فوب بنادر ترکیه دارند.

برخی تحلیلگران معتقدند تقاضای صادرات پس از ماه رمضان در کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و شمال آفریقا افزایش می یابد و از سوی دیگر آمریکا در اوایل ماه جولاینتیجه بررسی های خود را درخصوص دامپینگ و تاثیر آن بر صنعت داخلی آمریکا منتشر خواهد کرد.

علاوه بر این، فروش به کشورهای آسیایی درصورت پیدا کردن قدرت رقابت درمقابل کالاهای چینی ممکن است باز هم در دستور کار فولادسازان ترکیه ای قرار گیرد.

همانگونه که گفته شد فروش داخلی هرچند که کاملا فعال نشده و با سرعت کندی صورت می گیرد اما افت ۱۰ دلاری قیمت ها هم نتوانسته از سودآوری آن کم کند. فروش داخلی درب کارخانه به ۴۶۰ یا ۴۶۵ دلار در هر تن رسیده است. البته در اواخر هفته فولادسازان ترکیه ای قیمت ۴۶۵ یا ۴۷۵ دلار در هر تن درب کارخانه هم پیشنهاد داده اند.

به طور کلی فعالیت بازار داخلی می تواند کلیدی بر قیمت گذاری میلگرد ترکیه در ماه های آتی باشد به ویژه اینکه پیش بینی می گردد تقاضای کلی به دلیل ورود به فصل ساخت و سازها رو به بالا باشد.

 

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .