چیلان آنلاین
کدخبر : ۴۱۸۵۱
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۵:۴۴
چیلان بررسی می‌کند
به گزارش چیلان، امروز سه‌شنبه ۳۰ فروردین، بورس کالا میزبان عرضه ۲۳۸ هزار و ۲۳۰ تن شمش بلوم بود که با احتساب معاملات مچینگ، ۶۹ هزار و ۶۵۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. امروز ۷۱ درصد شمش عرضه شده در بورس کالا مشتری نداشت؛ هفته پیش نیز ۸۱ درصد شمش عرضه‌شده در بورس کالا بدون مشتری ماند؛ در عرضه‌های دو هفته پیش (۱۶ فروردین) نیز ۶۸ درصد شمش عرضه‌شده، معامله نشده بود.
نتیجه معاملات شمش فولادی در بورس کالا/ سنگ محکی برای سنجش مدعای مصوبه عوارض صادراتی/ بیداد قحطی تقاضا در بازار داخلی فولاد/ قیمت شمش داخلی پایین‌تر از نرخ جهانی قراضه
به گزارش چیلان، امروز سه‌شنبه ۳۰ فروردین، بورس کالا میزبان عرضه ۲۳۸ هزار و ۲۳۰ تن شمش بلوم بود که با احتساب معاملات مچینگ، ۶۹ هزار و ۶۵۰ تن شمش مورد معامله قرار گرفت. امروز ۷۱ درصد شمش عرضه شده در بورس کالا مشتری نداشت؛ هفته پیش نیز ۸۱ درصد شمش عرضه‌شده در بورس کالا بدون مشتری ماند؛ در عرضه‌های دو هفته پیش (۱۶ فروردین) نیز ۶۸ درصد شمش عرضه‌شده، معامله نشده بود. سوال بزرگ این است که آیا واقعاً مصوبه عوارض صادراتی زنجیره فولاد در جهت تنظیم بازار داخلی و تأمین تقاضای داخلی است؟ شواهد عینی و متقن به ما نشان می‌دهند که بازار داخلی نه با کمبود عرضه، بلکه با ضعف شدید تقاضا و مازاد شدید عرضه روبرو است. در این صورت باید از تنظیم‌کنندگان مصوبه عوارض صادراتی پرسید که در چنین حالتی چرا باید برای صادرات مانع ایجاد شود؟ قیمت میانگین موزون شمش بلوم در معاملات امروز ۱۵۴۶۷ تومان به ازای هر کیلو بود و شمش ۰.۰۷ درصد کمتر از قیمت میانگین موزون هفته پیش مورد معامله قرار گرفت. با درنظر گرفتن ارز نیمایی، قیمت میانگین شمش فولادی امروز در بورس کالا ۶۲۹ دلار به ازای هر تن بود که این قیمت حدود ۶۰ دلار در هر تن، کمتر از میانگین آخرین نرخ‌های شمش صادراتی ایران است. با وجود این تخفیف ۶۰ دلاری، اما امروز ۷۱ درصد شمش به فروش نرسید و تقاضا نداشت. آخرین نرخ قراضه وارداتی ترکیه در هفته گذشته ۶۴۸ دلار به ازای هر تن بوده است و شمش فولادی در بازار ایران، ۱۹ دلار پایین‌تر از قیمت قراضه مشتری ندارد! معاملات شمش در بورس کالا سنگ محکی برای سنجش ادعاهای مصوبه عوارض صادراتی است. معاملات کم‌رمق شمش در بورس کالا نشان می‌دهد که این مصوبه به شدت از فقر کار کارشناسی رنج می‌برد. در جدول زیر نتایج معاملات امروز شمش بلوم قابل مشاهده است.

گزارش: محسن بیات احمدی
اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .