چیلان آنلاین
کدخبر : ۴۴۷۸
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۳ خرداد ماه ۱۳۹۵ - ۲۰:۵۴:۲۳
چیلان گزارش می دهد:
شورای همکاری خلیج فارس واردات کالای ایرانی را ممنوع کرد که این موضوع می تواند بر کاهش صادرات آهن اسفنجی و محصولات نیمه نهایی ایران تاثیر گذار باشد.
توقف صادرات کالاهای ایرانی به کلیه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس

کشورهای حاضر در شورای همکاری خلیج فارس (GCC) از همکاری با ایران در ورود و ترانزیت کلیه کالاهای ایرانی به دلیل ممنوعیت های اخیر خودداری می کنند.

با این حال هنوز هیچ سند رسمی یا تاییدیه ای از سوی تحلیلگران و کارشناسان فلزی از بازار فولاد دریافت نشده است.

دیروز فدراسیون شورای همکاری خلیج فارس بیانیه ای را منبی بر ممنوعیت واردات و ترانزیت کالای ایران صادر کرد. عضو هیات مدیره اتاق بازرگانی و صنایع بحرین و رییس کمیته حمل و نقل و لجستیک به گلف نیوز دیجیتال (GDN) گفت، بخشنامه فدراسیون شورای همکاری خلیج فارس به اتاق بازرگانی و صنایع بحرین اطلاع داده که حمل هیچ محموله ای از مبدا ایران را نپذیرد.

وی گفت، اطلاعات به اتاق بازرگانی بحرین داده شده و این موضوع نشانه روشنی از وحدت کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس است و به عنوان یک تصمیم سرنوشت ساز محسوب می شود.

این مقام مسئول اعلام داشته، حجم تجارت خارجی ایران و عربستان در مقایسه با بزرگی اقتصاد آنها کم است و این تصمیم تاثیر چندانی بر اقتصاد بحرین نخواهد داشت. در عین حال چون جامعه تجاری از این تصمیم مطلع است بطوری که می داند از این تصمیم هیچگونه خسارتی به این کشورها وارد نخواهد آمد.

این بخشنامه به معنای توقف صد درصدی واردات محصولات ایرانی به کشورهای عضو شورای همکاری های خلیج فارس است و بحرین به عنوان یکی از اعضای آن حمایت کامل خود را از آن اعلام داشته است و حتی به تجاری که از این بخشنامه تخطی کند هشدار داده است.

یکی از اهداف این بخشنامه افزایش روابط تجاری میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس به منظور توسعه و پیشرفت GCC است.

با اینکار در آینده شاهد اقتصادی قدرتمند در بین کشورهای عضو همکاری های خلیج فارس خواهیم بود.

در اوایل سای جاری میلادی ایران واردات از عربستان را محدود کرده بود و تحریم های تجارت آزاد و مناطق ویژه اقتصادی را گسترش داده بود.

در سال گذشته میزان صادرات ایران به عربستان و واردات عربستان به ایران به ترتیب ۱۵۸ میلیون دلار و ۴۵ میلیون دلار بود.

صادرات اصلی ایران در آن دوره شامل آهن اسفنجی، پسته، زعفران و محصولات نیمه نهایی آهن و فولاد، کشمش، روی، کلینکر و سیمان بوده است.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .