چیلان آنلاین
کدخبر : ۴۵۴۴۸
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۱ آذر ماه ۱۴۰۱ - ۱۴:۰۷:۳۸
کامران مرادی، مدیر ریخته‌گری مداوم، با اعلام دست‌یابی به ثبت بالاترین رکورد عمر تاندیش به میزان 1215 دقیقه اظهار کرد: مهم‌ترین دستاورد این رکورد، کاهش مصارف و کاهش هزینه‌هاست که می‌تواند به کاهش بهای تمام‌شده اسلب منجر گردد.
زمان ذوب در تاندیش ریخته‌گری مداوم فولاد مباركه به 1215 دقیقه افزایش یافت
به گزارش چیلان،رکوردها به‌خودی‌خود غرورآفرین و حامل پیام‌های بسیاری نظیر همت والای کارکنان، افزایش بهره‌وری تجهیزات و نیروی انسانی، صرفه‌جویی اقتصادی و استفاده بهینه از منابع انرژی و سودآوری بیشتر را به همراه دارند و این بار در فولاد مبارکه همه این دستاوردها با ثبت رکورد بالاترین عمر تاندیش به دست آمده است. در متن حاضر چگونگی به بار نشستن این دستاوردهای باارزش را از زبان مسئولان این حوزه پی می‌گیریم.

کامران مرادی، مدیر ریخته‌گری مداوم یکی از عوامل مؤثر در افزایش ظرفیت ریخته‌گری مداوم، تعداد ذوب ریخته‌شده با یک تاندیش است که باعث بالا رفتن سکوئنس ماشین ریخته‌گری می‌شود. عوامل مؤثر در افزایش زمان زیر ذوب تاندیش، به جرم نسوز و قطعات ویژه به‌کاررفته در آن از یک سو و از سوی دیگر به بهره‌برداری صحیح و کنترل و دقت در فرایند ریخته‌گری وابسته است.

در خصوص تاندیش‌های 60 تنی مورداستفاده در ماشین‌های 2 و 5 ریخته‌گری طبق دستورالعمل موجود، زمان زیر ذوب تاندیش حداکثر 750 دقیقه تعریف شده است. همکاران ریخته‌گری و نسوز، طی یک فرایند تدریجی و با نظارت و کنترل‌های مستمر، قبل از استارت ذوب و در حین تولید، به زمان‌های بالاتری نسبت به استاندارد تعریف‌شده رسیدند که آخرین رکورد در تاریخ 13 آبان ماه با زمان 1215 دقیقه یعنی بیش از 20 ساعت ریخته‌گری مداوم به دست آمد.

مهم‌ترین دستاورد این رکورد کاهش مصارف و کاهش هزینه‌هاست که می‌تواند به کاهش بهای تمام‌شده اسلب منجر گردد. دست‌یابی به این رکورد ارزشمند را به کلیه همکاران شاغل در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم و واحد نسوز تبریک عرض می‌کنم. امید است در آینده شاهد دست‌یابی به رکوردهای ارزشمند بیشتری باشیم.

 محمدرضا صافی، کارشناس تولید ریخته‌گری  افزایش زمان زیر ذوب هر تاندیش در ریخته‌گری علاوه بر افزایش تولید و همچنین کاهش زمان توقفات بین سکوئنس‌ها، منجر به صرفه‌جویی در مصرف قطعات ویژه و مواد نسوز نیز می‌گردد.

 یوسف شرافت، تکنسین تعمیرات نسوز  رکورد به‌دست‌آمده 1215 دقیقه ریخته‌گری مداوم با یک تاندیش است که بر روی ماشین 2 ریخته‌گری کسب شد، ضمنا آخرین رکورد در این زمینه 1160 دقیقه بوده است.

کوروش شفیعی، کارشناس دفتر فنی نسوز استاندارد زمان زیر ذوب بودن تاندیش‌های ماشین 2 برای ریخته‌گری با این گروه فولادی 750 دقیقه تعیین گردیده است که با تلاش و همت تیم‌های کارشناسی واحدهای مربوطه این زمان رو به افزایش است.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .