چیلان آنلاین
کدخبر : ۶۴۶۹
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۲۳ مرداد ماه ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۳:۳۸
بهمن قاسمی، عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد معتقد است در حال حاضر فولاد وارداتی از چین ارزان تر از فولاد تولید داخل برای واردکننده تمام می شود و حمایت های لازم هنوز از تولیدات داخلی به خوبی صورت نمی گیرد.
از تولید داخلی حمایت های لازم صورت نمی گیرد

این عضو انجمن فولاد با بیان اینکه متاسفانه در سال های اخیر برنامه مشخصی برای حمایت از تولید داخلی وجود نداشته و بسیاری از تولیدکنندگان، با مشکلات عدیده در تولید دست و پنجه نرم می کنند. از سوی دیگر تعریف مشخصی هم برای حمایت از تولید داخلی صورت نمی‌گیرد؛ ضمن اینکه در حال حاضر شاهد فساد سازمان‌ یافته در خرید و فروش فولاد هستیم، به طوری که محصول برخی شرکت‌ها با وجود اینکه کیفیت پایین‌تر و قیمت بالاتری نسبت به رقبای خود دارد، اما توسط برخی دستگاه‌ها خریداری می‌شود و بازاری برای شرکت‌های دیگر وجود ندارد.

وی افزود: مشکل دیگری که تولیدکنندگان داخلی از آن رنج می برند، اشتیاق واردکنندگان نسبت به واردات از سایر کشورها است چراکه قیمت تمام شده تولیدات داخلی بالا است.

قاسمی خاطرنشان کرد: تمامی این موارد در شرایطی است که تولیدکنندگان چینی، مواد اولیه مورد نیاز تولید فولاد از جمله سنگ‌ آهن مورد نیاز خود را از ایران خریداری می‌کنند و در عین حال، فولاد تولید چین پس از واردات به کشور، ۳۰ درصد ارزان‌تر از محصولات داخلی تولیدکنندگان ایرانی تمام می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر برخی تولیدکنندگان، شمش فولاد را با قیمت کیلویی هزار و ۵۱۱ تومان به تولیدکنندگان داخلی عرضه می‌کند، در حالی که قیمت فروش این تولیدکنندگان به خریداران چینی ۱۱۰۰ تومان است و حدود ۴۰۰ تومان گرانتر برای تولیدکنندگان داخلی متقاضی این ماده اولیه، تمام می شود، یعنی صنعتگران داخلی مواد اولیه مورد نیاز خود را گران‌تر از شرکت‌های خارجی تأمین می‌کنند.

قاسمی یکی از پیشنهادات تولیدکنندگان را تعیین میزان سود حاصل از واردات کالا در زمان ثبت سفارش و تعیین مالیات براساس آن دانست و گفت: برخی افراد نسبت به واردات و دپوی یک محصول اقدام می‌کنند و مدت کوتاهی پس از این اتفاق، تعرفه واردات آن کالا افزایش می‌یابد و در نتیجه محصولات دپو شده وارد بازار می‌شود که سود زیادی را برای واردکنندگان در پی دارد و سازمان‌های نظارتی باید توجه بیشتری به این اتفاقات داشته باشند.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .