چیلان آنلاین
کدخبر : ۷۰۷۷
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۲۱ شهریور ماه ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۷:۰۰
چیلان بررسی می کند:
در سومین سال از عمر دولت یازدهم در هفته ای که ملقب به هفته دولت نام گرفته بود شاهد حضور مقامات در شهرها و استان های مختلف و افتتاح واحدهای معدنی و صنایع معدنی بودیم. بولتن اخبار فولاد در شماره 102 خود به عملکرد دولت یازدهم در حوزه فعالیت های معدنی و صنایع معدنی پرداخته و به برخی از این پروژه ها که تاکنون به بهره برداری رسیده یا در حال انجام است پرداخته است.
اقدامات دولت روحانی در حوزه فولاد

افتتاح طرح های نیمه تمام در بسیاری از استان ها در دولت یازدهم صورت گرفته است و برخی مسئولان تلاش های سه ساله دولت در عرصه بین الملل را عاملی بر استقبال شرکت های معتبر بین المللی برای سرمایه گذاری و همکاری ایران می دانند. در این بین نه تنها شرکت های دولتی فعالیت خود را گسترش دادند بلکه حضور شرکت های خصوصی نیز چشمگیر و قابل توجه شد.

در این مدت ایمیدرو به عنوان یکی از اصلی ترین نهاد دولتی فعال در زمینه معدن و صنایع معدنی نقش راهبردی خود در حوزه معدن و صنایع معدنی را ارتقا داد. به گفته رئیس هیئت عامل این سازمان، یکی از اقداماتی که ایمیدرو از نیمه دوم سال ۹۲ به عنوان اولویت پیش رو قرار داد، طراحی، تدوین و اجرای متناسب با واقعیت های کشور و چشم انداز توسعه بود و در ابتدا با عارضه یابی مشکلات، برنامه ها برای اصلاح تدوین شد. در این مدت شاهد فعال شدن طرح های فولاد استانی که عملیات احداث آنها از سال ۸۹ آغاز شده بود با مشارکت هلدینگ های بخش خصوصی بودیم. در حوزه معدن اولویت نخست، تکمیل اکتشافات و تمرکز بر روی این حلقه از معدن بود. ایمیدرو به عنوان اصلی ترین سازمان فعال در این حوزه، اکتشافات در ۲۱ استان را به اجرا در آورد تا پشتوانه ای برای تولیدات معدنی و زنجیره مربوط به آن شود و نتایج اولیه آن حاکی از کشف ذخایر جدید موادمعدنی همچون سنگ آهن، زغالسنگ، طلا و عناصر نادر خاکی بود.

آخرین اطلاعات در زمینه میزان پیشرفت فیزیکی واحدهای احیا هر یک از طرح های فولادسازی استانی به ترتیب سپید دشت بیش از ۹۶ درصد، شادگان ۹۴.۸ درصد، میانه ۸۸.۲ درصد، نی ریز ۸۲.۸ درصد، قائنات ۸۱.۴ درصد، سبزوار ۷۸.۱ درصد و بافت ۷۷.۸ درصد است.

اطلاعات این واحدها نشان می دهد رویکرد تولیدی آنها تکیمل زنجیره ارزش تا محصول نهایی یعنی ورق است. برای مثال در بافت قرار است واحدهای تولید آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله تاسیس شود در سپیددشت و سبزوار به تولید ورق فولادی برسد و در شادگان، قائنات، میانه و نی ریز بلوم، بیلت و شمش فولادی تولید گردد.

چشم اندازها برای افق ۱۴۰۴ تولید ۵۵ میلیون تن فولاد است که برای تحقق آن نیاز به ۱۳۵ میلیون تن سنگ آهن، ۱۴.۸ میلیون تن سنگ آهن دانه بندی، ۷۷.۲ میلیون تن کنسانتره، ۷۲ میلیون تن گندله و ۶ میلیون تن قراضه پایه آهنی نیاز است در حالی که استخراج کنونی ۴۰ میلیون تن سنگ آهن، تولید ۲۴ میلیون تن کنسانتره، ۲۲ میلیون تن گندله و ۱۸ میلیون تن آهن اسفنجی است. و مصرف قراضه فعلی ۲.۵ تا ۲.۷ میلیون تن است.

یکی از اقدامات مثبت دولت یازدهم در زمینه فولاد، تشکیل ستادهای طرح زنجیره فولاد در برخی استان ها نظیر کردستان است که با هماهنگی ایمیدرو و شرکت ملی فولاد در استان های مربوطه به مرحله نوینی رسیده است.

طرح هایی که در هفته دولت در حوزه معدنی و فولاد به بهره برداری رسیدند

این گزارش می افزاید، برخی از طرح هایی که توسط بخش خصوصی و دولتی در برخی استان ها کلنگ زنی شده یا به مرحله بهره برداری رسیدند به شرح زیر می باشند:

در استانی نظیر سیستان و بلوچستان جانمایی طرح احداث کارخانه فولاد چابهار ازجمله طرح های دولت یازدهم بود که زمینه توسعه همه جانبه استان را فراهم می کند.

عملکرد دولت در استان کرمان که یکی از استان های به نام در موضوع صادرات موادمعدنی و صنایع وابسته است، نیز نشان می دهد در بخش معدن شاهد رشد ۳۵ درصدی پروانه های بهره برداری صادر شده بودیم. همچنین در بخش جوازهای صنعتی روند صعودی به گونه ای بود که رشد ۱۱ درصدی به ثبت رسیده است.

در استان اردیبل هم رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان از صدور ۱۸۹ پروانه بهره برداری، ۳۶ گواهی کشف و ۳۳ پروانه کشف معدن در استان اردبیل خبر داد و گفت: همه پروانه ها فعال نیستند که دلیل آن نبود بازار برای برخی مواد است زیرا بیشتر پروانه های بهره برداری در زمینه استخراج مصالح می باشد که با رکود موجود در بازار مسکن، این شرایط ایجاد شده است.

به گفته مقامات استانی، پذیرش طرح فولاد ۱.۵ میلیون تنی مبشرنور دریا، طرح تولید ۲.۵ میلیون تنی کنسانتره سنگ آهن و طرح تولید آهن هیدراته شرکت سنگ و فولاد هرمزگان در منطقه ویژه خلیج فارس صورت گرفته و طرح توجیهی فنی و اقتصادی آن را گذرانده شده و مدارک مورد نیاز در زمینه با آن ارائه شده است. علاوه براین طرح سرمایه گذاری آن توسط کارشناسان منطقه بررسی شده و با احراز شرایط سرمایه گذاری و برخورداری از توجیه پذیری، قرارداد واگذاری زمین به سرمایه گذار منعقد شده است.

علاوه براین، در خوزستان، افتتاح طرح فولاد شادگان به ۲۲ بهمن ماه امسال موکول شد و اعلام گردید پروژه فولاد آتیه خلیج فارس و فولاد کاوه اروند تا پایان سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.

در گرگان و گلستان طرح لوله و پروفیل هیرکان با اعتبار بیش از ۴ میلیارد تومان در شهرک صنعتی حیدرآباد گرگان و شرکت فولاد اترک که در زمینه تولید ورق های پوشش دار گالوانیزه رنگی فعال است با سرمایه گذاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان در شهرک صنعتی آق قلا راه اندازی شد.

گیلان و منطقه صومعه سرا در هفته دولت شاهد افتتاح پروژه پارس فلز پروفیل فولادی با تولید ۱۸۰ هزار تن و سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد ریال بود. همچنین بهره برداری از طرح تولید فرومنگنز که در صنایع فولاد و آلیاژهای فولاد کاربرد دارد با سرمایه ۵۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۵۰ نفر در کرمانشاه صورت گرفت.

کردستان شاهد استقرار سامانه و مرکز خدمات سرمایه گذاری و تصویب طرح فولاد سقز با سرمایه گذاری خارجی ۴۳۰ میلیون دلار بود.

خرمشهر هم که به گغته فرماندار این استان قرار است به قطب فولاد کشور تبدیل شود، پیشرفت طرح های فولادی خود را اعلام کرد. پیشرفت فیزیکی فولاد کاوه ۷۰ درصد اعلام شده و افتتاح فاز نخست این شرکت به دهه فجر و نهایتا پایان سال موکول شده و پیشرفت فیزیکی فولاد جهان آرا ۳۵ درصد اعلام شده است.

براساس این گزارش، چون خرمشهر به کانون صادرات تبدیل شده است، دولت سوله های بزرگی برای شرکت هایی که قصد دارند صادرات محور باشند تهیه کرده است.

طرح فولاد اردستان با پیشرفت ۹۵ درصدی هم قرار است در دهه فجر به بهره برداری برسد. ظرفیت اسمی این طرح ۵۰۰ هزار تن شمش فولاد شامل ۵ خط ذوب و ریخته گری و درنتیجه تولید شمش فولادی است.

دامغان در هفته دولت افتتاح کارخانه فولاد دامغان به ظرفیت ۱۲۰ هزار تن شمش فولادی و برای فاز نخست را داشت. این طرح سبب اشتغال زایی ۱۵۰ نفر خواهد شد و گفته می شودد این کارخانه که شاهد افتتاح فاز اول آن بودیم، در دو بخش ذوب و ریخته گری طراحی شده و با راه اندزای فاز دوم ظرفیت از ۱۲۰ هزار تن به ۳۰۰ هزار تن افزایش می یابد و اشتغال زایی آن ۶۰۰ نفر خواهد شد. اعتبار مورد نیاز این پروژه ۲۵۰ میلیارد تومان اعلام شده است.

استاندار لرستان هم در هفته دولت از افتتاح فولاد ازنا پس از سال ها تاخیر در آبان ماه امسال خبر داد. زنجان شاهد کلنگ زنی شرکت آهن فولاد جاده ابریشم با سرمایه گذاری بخش خصوصی و به ظرفیت ۲۰۰ هزار تن و اشتغال زایی ۱۳۰ نفر و افتتاح شرکت فولاد در ابهر بود. در قزوین کارخانه نورد سرد ورق های فولادی که در خاورمیانه جزو اولین ها است  با حضور معاون اول رئیس جمهور راه اندازی شد.

براساس گزارش ها و اخبار رسیده، مجتمع فولاد سقاوه با تولید سه محصول کنسانتره سنگ آهن، گندله و آهن اسفنجی و اعتباری بالغ بر ۶۰۲ میلیارد تومان در کهگیلویه و بویراحمد و احداث می شود.

سهراب بنام، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی کهگیلویه وبویراحمد: با افتتاح مجتمع بزرگ فولاد سقاوه برای ۸۵۰ نفر شغل ایجاد می شود. این پروژه با پیش بینی تولید ۳محصول کنستانتره آهن، گندله وآهن اسفنجی با اعتباری بالغ بر ۶۰۲میلیارد تومان در ۱۵۰هکتار زمین صنعتی واگذاری شرکت شهرک های صنعتی ساخته می شود.

در خاتمه نیز باید گفت مردم استان یزد در هفته دولت افتتاح فولاد (تولیدکننده شمش فولادی) پارمیدا در شهرستان اشکذر را به نظاره نشستند. این کارخانه ۴۵ هزار تن شمش فولاد تولید خواهد کرد و سرمایه گذاری آن بالغ بر ۱۶۸ هزار و ۵۰۰ میلیون ریال از سوی بخش خصوصی بوده است.

توجه داشته باشیم که طی ۴ سال دولت یازدهم ظرفیت قابل توجهی به زنجیره تولید فولاد کشور اضافه شد و طرح های فولادی در این مدت به نتیجه خواهد رسید. از سال ۱۳۹۲ تا پایان سال ۹۴، ۳۵ میلیون تن به زنجیره تولید فولاد کشور اضافه شده که امسال نیز تلاش می شود با به نتیجه رساندن سرمایه گذاری های صورت گرفته ۲۵ میلیون تن دیگر در مدار تولید قرار گیرد. از سوی دیگر در سال ۹۶ نیز با برنامه ریزی های انجام شده قرار است، ۳۲ میلیون تن دیگر به تولید زنجیره فولاد کشور اضافه شود.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .