چیلان آنلاین
کدخبر : ۷۴۱۰
مرتبط با : اخبار
تاریخ : ۶ مهر ماه ۱۳۹۵ - ۰۶:۰۹:۴۷
مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گزارش داد:
رشد تولید فولاد خام امسال 3 درصد است درحالی که در بخش محصولات فولادی افت 2 درصدی تا پایان سال پیش بینی می شود. همچنین ارزیابی وضعیت تولید فولاد خام و محصولات فولاد در پنج شرکت بزرگ نشان می دهد رشد تولیدات این شرکت های در سال 95 نسبت به سال 94 مثبت خواهد بود.
حرکت معکوس تولید فولاد خام و محصولات فولادی در سال ۹۵

به گزارش خبرنگار  چیلان ، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی پیش بینی کرده رشد تولید فولاد در مجموعه فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین فولادساز کشور ۴.۶۹ درصد باشد. برآورد شده فولاد مبارکه تولید خود را که در سال ۹۴ حدود ۵ میلیون و ۵۸۸ هزارتن بود امسال به ۵ میلیون و ۸۵۰ هزار تن برساند.

همچنین پیش بینی می شود، فولاد خوزستان دومین فولادساز کشور تولید را از ۳ میلیون و ۴۳۸ هزار تن به ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تن می رساند.

فولاد هرمزگان و آهن و فولاد ارفع نیز پیش بینی شده تولید را به ترتیب در سال جاری به حدود ۲ میلیون و ۹۶۰ هزارتن و یک میلیون و ۵۸۲ هزار تن برسانند که رشد ۱۸.۵۵ برای فولاد هرمزگان و ۱۷.۶۷ درصدی برای آهن و فولاد ارفع را این مرکز متصور شده است.

در این گزارش اشاره ای به پیش بینی تولید فولاد ذوب آهن اصفهان نشده و فقط مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده که این شرکت در سه ماه نخست امسال افت ۹.۶ درصدی را در تولید داشته است و از ۵۷۷ هزار تن در سه ماهه ۹۴ به حدود ۵۲۲ هزار تن در سه ماهه امسال رسانده است.

مرکز پژوهش های مجلس در این گزارش با در نظر گرفتن تولید فولاد خام و محصولات فولادی کشور در ۴ ماهه نخست سال جاری که به ترتیب ۵.۲ میلیون تن و ۶ میلیون تن بوده و رشد ۳ درصدی در فولاد خام و افت ۲ درصدی در محصولات فولادی داشته اعلام کرد، با توجه به وضعیت موجود، همین میزان رشد برای ادامه سال پیش بینی می شود.

نمودار ارزیابی وضعیت تولید فولاد خام و محصولات فولادی در ۵ شرکت بزرگ

1

نمودار تولید ماهانه فولاد خام برای سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۴ و پیش بینی تولید در سال ۱۳۹۵

2

نمودار تولید محصولات فولادی برای سال های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۴ و پیش بینی سال ۹۵

3

براساس این دو نمودار مشخص می شود که در سال ۹۵ پیش بینی می شود تولید فولاد خام رشد ۳ درصدی داشته باشد درحالی که رشد تولید محصولات فولادی منفی ۲ درصد پیش بینی می شود.

دلیل مثبت بودن تولید فولاد خام و منفی بودن محصولات فولادی در سال ۹۵ به سهم بیش تر صادرات فولاد خام نسبت به محصولات فولادی باز می گردد که وضعیت تولید فولاد خام را به واسطه تامین بخش مهمی از تقاضای آن از طریق صادرات بهبود می دهد. از سوی دیگر به دلیل رکود سایر بخش ها نظیر صنایع و ساختمان، تقاضای داخلی برای محصولات فولادی محدود است.

به عبارت دیگر چون پیش بینی می شود بخش ساختمان در سال جاری افت ۹.۸ درصدی را تجربه کند که به معنای پنجمین سال پیاپی رکود در این بخش است، تقاضا در حوزه های فولاد و سیمان نیز کاهشی خواهد بود که افت این بخش ها را نیز به دنبال دارد. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی رشد منفی بخش مسکن ناشی از سه عامل شامل درآمدهای دولت و در نتیجه کاهش سرمایه‌گذاری در طرح های عمرانی، دوم کاهش سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های مسکونی به دلیل رکود مسکن و در نهایت کاهش سرمایه‌گذاری در ساختمان‌های غیرمسکونی از سوی بخش خصوصی به‌دلیل رکود کلی اقتصاد است.

اخلاق رسانه ای : استفاده از مطالب با ذکر منبع "چیلان آنلاین" مجاز است .