تازه ترین عناوین
شفاف سازی فولاد مبارکه درخصوص عدم سرمایه گذاری در فولاد ضد زنگ
در پی انتظار برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر الزام سرمایه گذاری فولاد مبارکه در طرح فولاد ضد زنگ در خرمشهر، روابط عمومی فولاد مبارکه به این خبر واکنش نشان داد و در بیانیه ای شفاف سازی درخصوص آن انجام داد.

به گزارش  چیلان  متن بیانیه روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان به شرح ذیل می باشد:

جناب آقای دکتر آرمان

با سلام

اگر چه به طرح اینگونه مسائل در فضای مجازی اعتقاد نداریم اما از آنجائیکه متاسفانه اخیرا سخنانی از شما در مورد بزرگترین بنگاه اقتصادی کشور (فولاد مبارکه) منتشر شده که در آن مخالفت با نظر شخصی خود را خیانت به کشور و اقدامی مشکوک و … قلمداد کرده­‌اید، صرفاً به طرح چند سوال بسنده میکنیم. امیدواریم پاسخ شما روشنگر موضوع و اصلاح سیاه­نمایی انجام شده توسط مطالب قبلی شما گردد.

۱- شنیده شده در اوایل دهه ۷۰ و در حالی که دو کارخانه سیمان در فاصله نه چندان دور از مجتمع فولاد مبارکه احداث شده بود شما پیشنهاد احداث کارخانه سیمان دیگری توسط فولاد مبارکه در معدن حوض ماهی را داده بودید و بر آن اصرار داشتید که با مخالفت برخی از مدیران فولاد مبارکه خوشبختانه این پیشنهاد عملیاتی نشد . آقای آرمان ، بفرمایید امروز صنایع سیمان ما چه وضعیتی دارند؟ اگر طرح مورد نظر شما اجرا شده بود امروز چه کسی پاسخگوی آن سرمایه­­‌گذاری غیر موجه بود؟

۲- مسئول برنامه­‌ریزی برای مطالعه و ایجاد و توسعه فولاد کربنی یا ضد زنگ در کشور کیست؟ شما؟ فولاد مبارکه؟ ایمیدرو ؟ وزارت صمت؟ …

۳- محلی را در استان زادگاه خود انتخاب کرده ، یک شرکت خارجی را جهت مذاکره برای احداث کارخانه فولاد ضد زنگ به ایران دعوت کرده­‌اید ، پیشنهاد اولیه طرف خارجی رادر اختیار فولاد مبارکه قرار داده و انتظار دارید فولاد مبارکه چشم بسته اجرای طرح در آن منطقه را تایید و سرمایه گذاری آن را تقبل کند و عدم تقبل را اقدامی مشکوک، ضد ملی، خیانت و …. تلقی میکنید!!!!

۴- شما بعنوان یک اقتصاددان براساس کدام مطالعه بازار یا بقول خودتان Market Study به این نتیجه رسیدید که این طرح با این ظرفیت و این میزان سرمایه­‌گذاری توجیه فنی و اقتصادی دارد؟ حتی اگر توجیه هم داشته باشد چرا انتظار دارید فولاد مبارکه وارد این طرح شود؟ ورود فولاد مبارکه به سرمایه­‌گذاری در خرمشهر تکلیفی است از طرف شما یا صرفاً یک پیشنهاد است؟

۵- آیا بعنوان یک اقتصاد دان بررسی کرده‌­اید از کل کمتر از ۵۰ میلیون تن فولاد ضد زنگ که سالیانه در دنیا تولید میشود چه بخشی Ingot است برای ساخت تجهیزات، چه بخشی بیلت و چه بخشی اسلب برای تولید ورق؟

۶- آیا میدانید چه سهمی از ورق تولیدی نیاز کشور است؟

۷- آیا میدانید برای تولید ورق و فروش در بازار ایران باید ذوب و ریخته گری و نورد گرم و اسیدشویی و نورد سرد را یکجا احداث کرد؟ نیاز داخل چقدر است و ظرفیت اقتصادی برای احداث چنین کارخانه­ای چقدر؟

۸- آیا میدانید امکان بالقوه­‌ای در فولاد سبا برای تولید ورق ضد زنگ تا مرحله نورد گرم هست که با سرمایه‌­گذاری اندک بالفعل می شود، اما چون نیاز بازار نورد سرد است و ارسال کلاف گرم به خارج برای اسیدشویی و نورد سرد و بازگرداندن صرفه اقتصادی ندارد، تاکنون این امکان فعال نشده است؟

۹- سوال دیگر اینکه بنظر شما حتی اگر فولاد مبارکه بخواهد برای فولاد ضد زنگ سرمایه‌­گذاری کند اولویت اولش سبا و هرمزگان است که زیرساخت­ها را آماده دارند یا خرمشهر؟

۱۰- آقای دکتر آرمان ، فولاد مبارکه یک بنگاه اقتصادی که با منطق اقتصادی علمی اداره می­شود و نتیجه آن را می­توان در عملکرد مالی شرکت به وضوح مشاهده کرد. این شرکت با چه استدلالی بایستی مبتنی بر ملاحظات سیاسی و غیر اقتصادی وارد سرمایه­گذاری در جاهای مختلف شود؟

۱۱- جناب آرمان بابت هماهنگی شما با استاندار محترم خوزستان هم ممنون، اما اگر سرمایه­‌گذاری در هر طرحی در هر جای کشور برای فولاد مبارکه توجیه‌­پذیر باشد و این شرکت ورود به سرمایه­‌گذاری در آن را به مصلحت بداند مسیر رسمی جهت هماهنگی مذاکره و تعیین زمان جلسه چگونه است؟

آقای آرمان عزیز قبول کنید که به قول پدرانمان (همه چیز را همگان دانند) و مخالفت با نظر خودتان را با استدلال و منطق اقتصاد پاسخ دهید و اجازه ندهید اتهامات ایراد شده شما ابزاری در دست کسانی شود که از فولاد مبارکه به دلیل توسعه ظرفیت تولید و حمایت از تولید فولاد در ایران و کم شدن واردات ناراحت هستند و کینه و دشمنی خود را پنهان نمی­­کنند.

گفتنی است، دکتر بهمن آرمان پیش از این به خبرنگار نیمرخ اعلام کرده بود: فولاد مبارکه باید به سوی تولیدات با ارزش افزوده بالا از جمله تولید فولاد ضد زنگ و ورق های با عرض۲ متر که قرار بود در سایت فولاد خرمشهر انجام شود برود.

2

تاریخ انتشار : ۱ خرداد ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۰
شناسه مطلب : 18124
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.