راهکارهای فولاد مبارکه برای تحریم و مشکلات ارزی در گفت و گوی چیلان با سعیدبخش:مقررات بازگشت ارز صادراتی اجرای طرح های توسعه را کند کرده است
بانک های خارجی نه اعتبار اسنادی و LC باز می کنند و نه حاضر به انتقال ارز هستند که یکی از راهکارهای آن، تبادل کالا، قطعات و تجهیزات یا تهاتر در مقابل ارز حاصل از صادرات است.

احمد سعید بخش، معاون اجرایی پروژه های توسعه ای فولاد مبارکه درباره مشکلات طرح های توسعه در شرایط تحریمی فعلی کشور به  چیلان  گفت: مدتی است که صادرات فولادی ها محدود شده و فرصت هایی که فولادسازان تا پیش از این داشتند از بین رفته است. اما ما هم بیکار ننشسته ایم چراکه نیازمند برخی قطعات یدکی و مواد اولیه نظیر الکترود از خارج از کشور هستیم. تا پیش از تحریم ها، این تجهیزات و مواد را از محل صادرات خریداری می کردیم اما با توجه به مقررات سال جاری در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات، این راه برای شرکت ها ناهموار شده است که امیدواریم هر چه سریع تر چاره ای برای حل این مشکل اندیشیده شود.

سعید بخش خاطرنشان کرد: البته این مشکل نه فقط در صنعت فولاد بلکه در کلیه صنایعی که صادرات داشته یا وارداتی انجام می دهند، دیده می شود. پیمانکارانی که مجری طرح های توسعه ای فولاد مبارکه می باشند گلایه هایی از این روند دارند و باید هر چه سریع تر این مشکلات رفع شود تا بتوانیم پروژه های خود را به موقع اجرایی نماییم.

وی بزرگترین مشکل طرح های توسعه ای فولادسازان را انتقال ارز خواند و افزود: بانک های خارجی نه اعتبار اسنادی و LC باز می کنند و نه حاضر به انتقال ارز هستند که یکی از راهکارهای آن، تبادل کالا، قطعات و تجهیزات یا تهاتر در مقابل ارز حاصل از صادرات است.

وی به لزوم کسب دانش فنی تولید کک سوزنی به عنوان ماده اولیه تولید الکترود گرافیتی اشاره کرد و گفت: این ماده اولیه یک نیاز استراتژیک کشور است که خوشبختانه در جشنواره فولاد امسال تفاهم نامه ای بین فولاد مبارکه، فولاد خراسان و یک شرکت دانش بنیان برای تولید آن امضا شده و امیدواریم این محصول در داخل کشور به تولید انبوه برسد تا بتوانیم از این وابستگی رهایی یابیم.

سعید بخش به راهکارهای فولاد مبارکه برای عبور از تحریم و اجرای پروژه ها و خرید های خود پرداخت و گفت: فولاد مبارکه برای گذر از این شرایط سعی کرده قراردادهای خود را با پیمانکاران به صورت ریالی منعقد نماید و تعهد تامین ارز از سامانه نیما و ثبت سفارش را به سمت پیمانکاران سوق دهد درحالی که پیش از این، در قبال فروش محصول صادراتی، ارز حاصل از صادرات در اختیار خودمان بود و به راحتی امکان انتقال به ایران وجود داشت اما با مشکلات جاری، این امر دیگر مقدور نیست.

وی ادامه داد: همچنین تعدیل هایی را در قراردادهای خود در نظر گرفتیم تا بتوانیم اضافه بهایی که پیمانکاران متحمل می شوند را به نحوی برایشان جبران نماییم. این تعدیل ها تا بدین جا جوابگو بوده و با توجه به همکاری خوب فولاد مبارکه با پیمانکاران خود، شاهد هیچ گونه توقفی در پروژه ها نبودیم و پروژه ها در جریان هستند.

2

تاریخ انتشار : ۶ اسفند ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۴
شناسه مطلب : 24015
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.