سیدمحمد فاطمیان در گفت‌وگو با چیلان مطرح کرد:در شرایط فعلی، تغییر ضرایب قیمتی زنجیره فولاد، «سم» است/ تغییر ضرایب، عواقب بسیار خطرناکی خواهد داشت/ آیا تورم قیمت محصولات فولادی در راه است؟
دکتر محمد فاطمیان، صاحب‌نظر صنعت فولاد و مدیرکل سابق دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: تغییر ضرایب قیمتی زنجیره فولاد به‌صورت شتاب‌زده و بدون کار کارشناسی، در شرایط فعلی، همچون یک «سم» خواهد بود و «عواقب بسیار بسیار خطرناکی» برای کل زنجیره ارزش صنعت فولاد به همراه خواهد داشت. فاطمیان در این گفت‌وگو روایت خود از تصویب ضرایب قیمتی زنجیره فولاد را در همکاری نزدیک با انجمن فولاد و شرکت‌های معدنی و فولادی ارائه داد.

به گزارش  چیلان ، دکتر محمد فاطمیان در خصوص مباحث مطرح شده در مورد تغییر ضرایب قیمتی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی گفت: در شرایط فعلیِ کشور ما به‌عنوان یک کشور در حال توسعه، باید شاخصه‌های مهمی که موجبات رشد اقتصادی را فراهم می‌کند، درنظر گرفته شود و در شرایطی که با تحریم، کرونا، بی‌ثباتی نرخ ارز و رکود تورمی دست و پنجه نرم می‌کنیم، تصمیماتی اتخاذ نشود که در این شرایطِ تهدیدکننده، به ضرر بخش صنعت و معدن کشور باشد.

دکتر فاطمیان که علاوه بر مسئولیت در دفتر صنایع معدنی وزارت صمت، عضویت در هیات مدیره شرکت‌ ذوب آهن اصفهان، شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و چندین شرکت فولادی دیگر را در کارنامه دارد و به‌نوعی یکی از پیش‌کسوتان صنعت فولاد کشور است، گفت: در شرایط موجود، اگر تصمیمات اتخاذ شده در مورد ضرایب قیمتی زنجیره فولاد، مبنای کارشناسی نداشته باشد و به‌صورت شتاب‌زده در این مورد تصمیم‌گیری شود، توازن در کل زنجیره ارزش صنعت فولاد به هم می‌خورد و تغییر ضرایب قیمتی به این صورت، همچون یک سم خواهد بود و عواقب بسیار بسیار خطرناکی خواهد داشت.

ضرایب فعلی حاصل کار کارشناسی است

مدیرکل سابق دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد ضرایب فعلی قیمتی زنجیره فولاد گفت: این ضرایب در زمانی که بنده در دفتر صنایع معدنی مسئولیت داشتم با همکاری نزدیک انجمن فولاد و با هماهنگی با دکتر سرقینی و با ارائه گزارش منظم به وزیر وقت صمت تعیین شد. ضرایب فعلی حاصل کار کارشناسی دقیق است و با رضایت تمام ذی‌نفعان زنجیره ارزش صنعت فولاد، تعیین شده است. در آن زمان، یک موسسه حسابرسی مرضی‌الطرفین تعیین شد و صورت‌های مالی شرکت‌های معدنی و فولادی را بررسی کرد و با توجه به قیمت تمام‌شده تمام پروسه‌های زنجیره فولاد و حاشیه سود آن‌ها و میانگین سود به سرمایه‌گذاری‌شان، نسبت‌های قیمتی زنجیره فولاد تعیین شد.

دکتر فاطمیان در ادامه خاطرنشان کرد: هر تغییری که در ضرایب قیمتی زنجیره فولاد بخواهد ایجاد شود، باید منافع تمام ذی نفعان زنجیره ارزش صنعت فولاد را درنظر بگیرد و در شرایط فعلی اقتصاد کشور باید از رفتار شوک‌آمیز که می‌تواند عواقب بسیار خطرناکی داشته باشد، پرهیز شود.

تغییر ضرایب قیمتی زنجیره فولاد و بازار سرمایه

مدیرکل سابق دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: مدلی که ضرایب قیمتی زنجیره فولاد با استفاده آن از تعیین شده، یک مدل کارشناسی دقیق است و با توجه نقش شرکت‌های فولادی در بازار سرمایه، در صورتی که این مدل، بدون ارائه یک الگوی جایگزین بهتر، کنار گذاشته شود، سهامداران شرکت‌های فولادی تحت تأثیر قرار می‌گیرند و این بر بازار سرمایه، اثر سوء خواهد داشت.

با افزایش ضرایب قیمتی زنجیره فولاد، تورم بیشتر خواهد شد

دکتر فاطمیان با توجه به شرایط فعلی اقتصاد کشور گفت: در شرایطی که ارزش ریال افت کرده و با تورم روبرو هستیم و علاوه بر این، شاهد ابطال معاملات فولاد و التهاب در بازار فولاد نیز هستیم، تغییر ضرایب قیمتی زنجیره فولاد می‌تواند به جهش قیمت محصولات فولادی و تورم بیشتر منجر شود.

2

تاریخ انتشار : ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۷
شناسه مطلب : 32160
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.