۴ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات فولاد، نقش مهمی در تامین مواد اولیه صنعت داشته است
خداداد غریب‌پور رئیس هیأت عامل ایمیدرو در جلسه علنی مجلس در مورد صنعت فولاد گفت: خوشبختانه یکی از بخش‌های درخشان کشور در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ فولاد کشور است که توانسته تاکنون ۱۰۰ درصد اهداف را پوشش بدهد و قبل از ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن خواهیم رسید. سرانه مصرف فولاد در کشور ۲۰۰ کیلو کیلوگرم است، یعنی با ۸۰ میلیون نفر جمعیت ۱۶ میلیون تن مصرف فولاد کشور است؛ سال گذشته با ۲۷ میلیون تن تولید فولاد حدود ۱۱ تن صادرات داشتیم و بیش از ۴ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات فولاد، نقش بسیار مهمی در تامین مواد اولیه موردنیاز صنعت داشته است.

به گزارش  چیلان ، خداداد غریب‌پور رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به عنوان نماینده دولت و وزارت صنعت در جلسه علنی امروز (دوشنبه، ۵ آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در ادامه گزارش کمیسیون صنایع مجلس درباره بازار فولاد گفت: آقای دکتر اسماعیلی بایستی امروز تشریف داشتند که متاسفانه به دلیل کسالت حضور پیدا نکرده‌اند.

وی افزود: در خصوص تولید فولاد در کشور توضیحاتی را ارائه می دهم، ارزش ۲۶ سهم بخش معدن و صنایع معدنی ۲۶ میلیارد دلار است که فولاد کشور در سال ۹۵ با ۲۷ میلیون تن نقش خود را در این موضوع ایفا کرد و خوشبختانه یکی از بخش‌های درخشان کشور در سند ۱۴۰۴ فولاد کشور است که توانست تاکنون ۱۰۰ درصد آن را پوشش بدهد و قبل از ۱۴۰۴ به ظرفیت ۵۵ میلیون تن خواهیم رسید.

غریب‌پور ادامه داد: در کنار این ظرفیت درخشان، دو طرح بین‌المللی هم در دست اجرا دارد، فولاد کشور یکی در هرمزگان و دیگری در منطقه چابهار امکاناتی فراهم شده است که این دو مازاد ۵۵ میلیون تن است که ماده اولیه از خارج وارد می‌شود و فروش صادراتی و ارز آن در داخل.

وی ادامه داد: امسال در سال جهش تولید خوشبختانه ۱۸ تن به ظرفیت گندله کشور و ۱۰ میلیون تن به ظرفیت کنسانتره کشور و ۵ میلیون تن به ظرفیت فولاد کشور اضافه خواهد شد که کاهش تولید در این زنجیره اتفاق افتاده است.

رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در ادامه مطرح کرد: پیش‌بینی ما برای رسیدن به افق ۱۴۰۴، ۵ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری برای فولاد و ۲ میلیارد یورو برای زیر بناهاست که تلاش ما در وزارتخانه این است که این منابع را در زمینه در این بخش ایجاد کنیم.

غریب‌پور تصریح کرد: امسال حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان شرکت‌های بزرگ ما در مس و غیره افزایش سرمایه دارند و مجموعه این شرکت‌ها حدود چهار و هشت دهم میلیارد یورو و ۱۰ هزار میلیارد تومان برای کشور پیش‌بینی می‌شود که یکی از بخش‌های مولد و درون کشور و تامین کننده اقتصاد مقاومتی کشور است.

معاون وزیر صنایع مطرح کرد: در بخش فولاد و صنایع فولادی خوشبختانه با این منابعی که داریم با توجه به شرایط سخت تحریم و مشکلات ناشی از تامین مالی بین‌المللی طرح های مان را از منابع سرمایه گذاری ایجاد شده برای رونق اقتصادی کشور و افزایش تولید کشور در برنامه داریم و ان‌شاءالله با اشاره به طرح های خوبی که در سنگان و … داریم بسیاری از طرح‌ها به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در کشور مطرح کرد: سرانه مصرف در کشور ۲۰۰ کیلو کیلوگرم است یعنی با ۸۰ میلیون نفر جمعیت ۱۶ میلیون تن مصرف فولاد کشور است؛ سال گذشته با ۲۷ میلیون تن تولید حدود ۱۱ تن صادرات داشتیم و بیش از ۴ میلیارد دلار ارز ناشی از صادرات از این صنایع داشتیم که نقش بسیار مهمی در تامین مواد اولیه مورد نیاز صنعت داشته است و خوشبختانه دیدیم که در بخش فولاد رشد تولید داشتیم هم در کنستانتره و کندله زنجیره رشد داشتیم.

وی تاکید کرد: خوشبختانه مجلس در سال ۹۵ مالیات بر صادرات مواد خام را حذف کرد و معافیت مالیاتی را برداشت و این یک گام بلندی شد برای جلوگیری از خام فروشی. این حرف سخنگوی کمیسیون صنایع مبنی بر اینکه صادرات بایستی از شمش به اسنپ منتقل شود بسیار درست است و حتماً سیاست ما این باشد که محصولات فولادی را به جای فولاد خام صادر کنیم و به جای شمش با ارزش افزوده بالاتر محصولات فولادی را صادر کنیم، این یک سیاست درستی است که مورد وثوق همگان است.

2

تاریخ انتشار : ۵ آبان ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۴
شناسه مطلب : 33314
ارسال
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.