مدیرعامل آهن و فولاد غدیر ایرانیان در گفت‌وگو با چیلان مطرح کرد:کاهش ۷۱ درصدی صادرات آهن اسفنجی نگران‌کننده است/ در توزیع گندله مشکلاتی وجود دارد/ جذابیت سرمایه‌گذاری در تولید آهن اسفنجی
مهندس اسدالله فرشاد، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان، در گفت‌وگو با چیلان اظهار داشت: ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا به روش گازی است و تولید آهن اسفنجی در کشور در شش ماهه نخست امسال، رشد ۱۰ درصدی داشته است، اما متأسفانه در حالی که توسعه صادرات به‌عنوان یک ضرورت مطرح است و تولیدکنندگان آهن اسفنجی به ارز نیاز دارند، صادرات آهن اسفنجی کاهش شدید ۷۱ درصدی را تجربه کرده است!

اسدالله فرشاد در مورد آخرین وضعیت تولید و صادرات فولاد به خبرنگار  چیلان  گفت: در سال جهش تولید، تولید فولاد از رشد قابل قبولی برخوردار بوده است اما متأسفانه در حوزه صادرات، وضعیت خوبی حکم‌فرما نیست و در شش‌ماهه نخست سال، صادرات محصولات فولادی ۴۹ درصد، صادرات اسلب ۴۵ درصد و صادرات آهن اسفنجی ۷۱ درصد کاهش یافته است.

سرمایه‌گذاری‌ جدید در تولید آهن اسفنجی برای ایجاد توازن در زنجیره فولاد

این فعال زنجیره فولاد تأکید کرد: در سالیان گذشته در زمینه تولید گندله، سرمایه‌گذاری قابل توجهی صورت گرفته و طرح‌های بزرگی در حال احداث یا در آستانه راه‌اندازی هستند. برای این‌که عدم توازن در زنجیره فولاد شکل نگیرد، ضرورت دارد که سرمایه‌گذاری در تولید آهن اسفنجی افزایش یابد و در سالیان آتی حداقل باید ۴ تا مگامدول ۲ میلیون تنی آهن اسفنجی احداث شود.

مهندس فرشاد افزود: از بین شرکت‌های بزرگ، چادرملو برنامه‌ریزی برای احداث یک مگامدول ۲ تا ۲.۲ میلیون تنی آهن اسفنجی را آغاز کرده و شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر به همراه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر نیز ساخت یک واحد تولید آهن اسفنجی را آغاز کرده‌اند. سرمایه‌گذاری در تولید آهن اسفنجی از توجیه فنی و اقتصادی برخوردار است و از شرکت‌های فعال زنجیره فولاد درخواست داریم که به این رسته اضافه شوند و در تولید آهن اسفنجی سرمایه‌گذاری کنند. با توجه به راه‌اندازی قریب‌الوقوع برخی از طرح‌های گندله‌سازی، سرمایه‌گذاری در تولید آهن اسفنجی می‌تواند یک سرمایه‌گذاری خوب و جذاب باشد.

توسعه صادرات غیرنفتی

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران تأکید کرد: کاهش صادرات آهن و فولاد در حالی روی داده که با توجه به شرایط فعلی کشور، توسعه صادرات و افزایش صادرات غیرنفتی ضرورت داد. تولیدکنندگان آهن اسفنجی هم برای استمرار تولید و هم برای تکمیل پروژه‌های ناتمام خود به ارز حاصل از صادرات محصولات خود نیاز دارند و باید گفت که این کاهش شدید صادرات نگران‌کننده است.

افزایش هزینه تولید با افزایش هزینه حمل و نقل

مهندس فرشاد بیان داشت: یکی دیگر از مشکلاتی که تولیدکنندگان زنجیره فولاد با آن روبرو هستند، افزایش هزینه حمل و نقل است که در ماه‌های اخیر بیش از دو برابر رشد داشته است و افزایش قیمت تمام‌شده و هزینه‌های تولید را درپی داشته است. اخیراً نیز اتحادیه کامیون‌داران اعلام کرده است که هزینه حمل جاده‌ای باید مثل حمل و نقل ریلی بر اساس تن/کیلومتر محاسبه شود که باز هم ممکن است افزایش هزینه‌های حمل و نقل را درپی داشته باشد.

مشکل تأمین گندله برای تولیدکنندگان آهن اسفنجی

اسدالله فرشاد در مورد وضعیت خرید مواد اولیه توسط تولیدکنندگان آهن اسفنجی گفت: علی‌رغم این که تولید گندله در کشور رشد خوبی داشته و طرح‌های جدید در این حوزه به بهره‌برداری رسیده است اما متأسفانه در توزیع گندله مشکلاتی وجود دارد. گندله مستقیماً به دست تولیدکنندگان آهن اسفنجی نمی‌رسد و واسطه‌ها قیمت گندله را به‌صورت نامناسبی بالا برده‌اند و در کنار این، بعضاً کیفیت گندله تحویلی مطلوب نیست.

پیش بینی تولید آهن اسفنجی

مدیرعامل آهن و فولاد غدیر ایرانیان خاطر نشان کرد: تولید آهن اسفنجی در کشور در پنج ماهه نخست امسال حدود ۱۲ میلیون تن بوده و پیش‌بینی می‌کنیم در سال جاری، تولید آهن اسفنجی کشور به ۳۱ میلیون تن برسد که حجم قابل قبولی است. ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در دنیا به روش گازی است و در آمار پنج‌ماهه نیز رشد تولید آهن اسفنجی مشهود است.

2

تاریخ انتشار : ۱۹ آبان ماه ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۱
شناسه مطلب : 33463
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی
تازه ترین عناوین