آزمون و خطای وزارت صنعت در بورس کالا همچنان ادامه داردافزایش عرضه ورق هم عطش بازار را کنترل نکرد/ سقف رقابت ورق گرم ۳۶ درصد
تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز (دوشنبه ۲ مهرماه) میزبان عرضه ۱۱۹ هزار و ۷۰۰ تن انواع ورق های گرم، سرد، گالوانیزه و قلع اندود شرکت فولاد مبارکه اصفهان بود و سقف رقابت ورق گرم 36 درصد شد. آزمون و خطای وزارت صمت در بورس کالا باز هم نتیجه بخش نبوده و با ابطال هفته گذشته عرضه های فلاد مبارکه پیشنهاد برای این محصول علی رغم افزایش عرضه همچنان بالاست.

به گزارش  چیلان ، عرضه فولاد مبارکه شامل ۱۱ هزار تن ورق گرم B به قیمت پایه ۲۹ هزار و ۸۵۴ ریال می باشد که حداکثر افزایش عرضه تا ۷۰ هزار و ۴۰۰ تن بود.

همچنین ۵ هزار و ۵۰۰ تن ورق گرم C قابل افزایش تا ۱۳ هزار و ۲۰۰ تن به بهای ۲۹ هزار و ۴۱۱ ریال به ازای هر کیلوگرم در تالار صنعتی بورس کالا عرضه شد.

فولاد مبارکه امروز همچنین ۳ هزار تن ورق سرد B قابل افزایش تا ۱۰ هزار تن و ۴۰۰ تن ورق گالوانیزه قابل افزایش تا ۴ هزار تن و ۲۰۰ تن ورق قلع اندود قابل افزایش تا ۲ هزار تن را در بورس عرضه کرد.

بهای هر کیلوگرم ورق سرد ۳۱ هزار و ۶۵۷ ریال، ورق گالوانیزه ۳۹ هزار و ۴۱۴ ریال و ورق قلع اندود ۴۹ هزار و ۶۴۶ ریال در نظر گرفته شده بود.

آمار معاملات نشان می دهد، ۸۱ هزار و ۴۰۰ تن ورق گرم B فولاد مبارکه که با قیمت پایه ۲۹ هزار و ۸۵۴ ریال به ازای هر کیلوگرم عرضه شده بود با تقاضای ۱۴۱ هزار و ۷۹۰ تنی همراه شد و در نهایت به قیمت ۴۰ هزار و ۵۷۰ ریال یعنی ۳۶ درصد بالاتر از قیمت پایه فروخته شد.

ورق گرمC فولاد مبارکه که حجم عرضه آن ۱۸ هزار و ۷۰۰ تن بوده و تقاضای ۲۸ هزار و ۲۷۰ هزار تنی برای آن به ثبت رسیده با میانگین قیمتی ۳۸ هزار و ۸۲۰ ریال در هرکیلوگرم معامله شد که نسبت به قیمت پایه حدود ۳۲ درصد افزایش داشت.

ورق سرد B فولاد مبارکه نیز که حجم عرضه آن ۱۳ هزار تن بوده و تقاضای ۲۱ هزار و ۱۰۰ تنی برای آن به ثبت رسیده با میانگین قیمتی ۴۹ هزار و ۸۴۰ ریال در هر کیلوگرم معامله شد و رشد ۵۷ درصدی قیمت را تجربه کرد.

ورق گالوانیزه نیز با حجم عرضه ۴ هزار و ۴۰۰ تن و تقاضای ۸ هزار و ۳۵۰ تن در نهایت ۲۸ هزار و ۶۷۹ ریال بالاتر از قیمت پایه یعنی ۶۸ هزار و ۹۳ ریال فروخته شد.

ورق قلع اندود هم که ۲ هزار و ۲۰۰ تن عرضه شده بود به دلیل ثبت تقاضای ۳ هزار و ۷۰۰ تنی با ۴۵ هزار و ۳۲۶ ریال رشد قیمت مواجه شد و قیمت نهایی آن به ۹۴ هزار و ۹۷۲ ریال رسید.

شایان ذکر است فولاد مبارکه در تاریخ ۲۷ شهریور ماه نیز عرضه های گسترده ای در بورس داشت اما معاملات ورق این شرکت مورد تایید واقع نشد. به عبارت دیگر با توجه به نظر کمیته تصمیم گیری بورس کالا، معاملات ورق مورد تایید قرار نگرفت و مقرر شد تا عرضه مجدد در هفته آتی صورت گیرد. احتمالا علت عدم تایید معاملات مربوط به قیمت ۴۰۰۰ تومان ورق مربوط می شود.

گفتنی است، ورق در بازار چین به ۵۶۷ دلار، صادراتی دریای سیاه به ۵۴۰ دلار و در اروپا به ۶۲۰ دلار رسیده است.

این گزارش می افزاید معاملات محصولات فولاد مبارکه در روز جاری مورد تایید سازمان قرار گرفت.

2

تاریخ انتشار : ۲ مهر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۸
شناسه مطلب : 21135
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.