مدیرعامل هلیدنگ کاوه پارس در گفت و گو با چیلان:برای رشد صادرات فولاد زیر ساخت لازم مهیا نیست
در حوزه زیرساخت های صنعت فولاد می بایست بر حمل و نقل به ویژه ریلی، اسکله ها و بنادر و تامین آب تمرکز بیشتری داشته باشیم.

محمد اتابک مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس در گفت و گو با  چیلان  گفت: در سند چشم انداز ۱۴۰۴، ظرفیت فولاد کشور ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده که البته مطابق با تقاضای داخلی نیست و باید برای صادرات حدود ۲۵ میلیون تن فولاد که افزون بر ۴۵ درصد ظرفیت تولید است، چاره اندیشی جدی صورت گیرد.

وی افزود: به هر حال واقعیت این است که برای صادرات این حجم از تولیدات فولادی زیرساخت کافی نداریم و باید در این زمینه با شتاب بسیار بیشتری پیش برویم تا اهداف چشم انداز ۱۴۰۴ محقق شود.

اتابک خاطرنشان کرد: به طور خاص در حوزه زیرساخت ها می بایست بر حمل و نقل به ویژه ریلی، اسکله ها و بنادر و تامین آب تمرکز بیشتری داشته باشیم و بر اساس برنامه مدون عمل کنیم چرا که اگر صادرات فولاد مطابق با اهداف تعیین شده در افق ۱۴۰۴ صورت نگیرد، با توجه به نیاز حداکثر ۳۰ تا ۳۲ میلیون تنی بازار داخلی کشور، تولید فولاد با مشکلات جدی روبرو می شود.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر علاوه بر زیرساخت ها، تامین مواد اولیه موزد نیاز تولید فولاد یکی از مهم ترین چالش های توسعه این صنعت می باشد. چرا که در افق ۱۴۰۴ سالیانه ۱۶۴ میلیون تن سنگ آهن مورد نیاز است اما اکنون در این بخش فقط حدود ۴۷ میلیون تن ظرفیت داریم.

مدیرعامل هلدینگ کاوه پارس در خاتمه گفت: بنابراین با توجه به زمان بر بودن فرآیند اکتشاف و استخراج، لازم است علاوه بر واگذاری پهنه های اکتشافی به بخش خصوصی، برنامه ها در این بخش به صورت دوره ای پایش شده و مسائل مرتفع گردد تا دغدغه تامین سنگ آهن برای سرمایه گذاران کاهش یابد.

2

تاریخ انتشار : ۳۰ دی ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰
شناسه مطلب : 23552
ارسال
برچسب ها

150180

ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.