آغاز پروژه انتقال پساب فاضلاب از لاگون ها به ذوب آهن اصفهان
پروژه انتقال پساب فاضلاب از لاگون های ذوب آهن که شامل پساب این کارخانه و زرین شهر می شود و با حضور معاون فرماندار شهرستان لنجان، امام جمعه و شهردار زرین شهر و مدیرعامل ذوب آهن طی آیین ویژه ای آغاز گردید.

به گزارش  چیلان ، منصور یزدی زاده مدیر عامل ذوب آهن اصفهان در این آیین گفت: در چشم اندار ۱۴۰۰ درصدد هستیم کمترین برداشت آب را از رودخانه زاینده رود داشته باشیم.

مهندس یزدی زاده اظهار داشت: در گذشته پساب فاضلاب به ۱۳ لاگون موجود در این منطقه منتقل می شد و با توجه به نگاه این کارخانه به مسائل زیست محیطی، به سمت خشکاندن این لاگون ها حرکت کردیم و امروز بیش از ۶۰ درصد لاگون ها خشک شده است.

وی افزود: آبی که امروز در لاگون ها وجود دارد، پساب تصفیه شده ای است که برای آبیاری فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد که ۶۰ لیتر بر ثانیه آن از پساب فاضلاب زرین شهر بوده که به این محل و در نهایت به کارخانه ذوب آهن منتقل می شود.

مدیرعامل کارخانه ذوب آهن تصریح کرد: با توجه به وضعیت خاصی که در حوزه آب در منطقه با آن مواجه هستیم کارخانه ذوب آهن با برنامه ریزی های انجام شده به دنبال آن است تا به مرور زمان مصرف پساب در چرخه صنعت را جایگزین مصرف آب خام کند.

وی ادامه داد: طول پروژه ای که امروز کلنگ آن بر زمین زده شد ۵.۵ کیلومتر است که با لوله قطر ۲۵۰ میلی متری و اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد تومان کار انتقال پساب فاضلاب از لاگون های کارخانه ذوب آهن به تصفیه خانه ای که در کارخانه ذوب آهن در حال تاسیس بوده را انجام خواهد داد.

مهندس یزدی زاده افزود: انتقال پساب فاضلاب شهرستان نجف آباد به طول ۱۸ کیلومتر نیز در دستور کار قرار دارد که این پروژه نیز با حدود ۴۰ میلیارد تومان اجرا خواهد شد و این اقدامات در راستای کاهش آلایندگی زیست محیطی و جایگزین کردن پساب به جای آب خام در صنعت فولاد است.

وی اظهار امیدواری کرد: با همکاری و تعاملی که در منطقه وجود دارد این پروژه با سرعت هرچه بیشتر اجرا شود زیرا فاز اصلی این پروژه، اجرای پروژه BOT تصفیه تمام پساب هایی است که به مجموعه ذوب آهن وارد خواهد شد و چشم انداز ۱۴۰۰ کارخانه ذوب آهن نیز برداشت کمترین میزان آب از رودخانه زاینده رود است.

مدیرعامل ذوب آهن خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه نوید بخش آینده خوب و درخشانی در منطقه خواهد بود و نگرانی هایی که از بابت حضور این صنعت در منطقه و آب بر بودن آن دارد را نیز رفع خواهد کرد، ما علاوه بر آنکه مصرف آب خام در تولید فولاد را کاهش خواهیم داد، پسابی که به عنوان یک معضل در شهرهای بزرگ مطرح است را تبدیل به فرصت کرده و از آن در حوزه تولید بهره مند خواهیم شد.

2

تاریخ انتشار : ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۵
شناسه مطلب : 24220
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.