توسعه خط ۲ مترو اصفهان با ریل ذوب آهن اصفهان
مصادف با میلاد حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار، دستگاه حفار مکانیزه (TBM ) تونل خط 2 مترو اصفهان به ایستگاه میدان امام حسین که از جمله میادین کلیدی و گره های ترافیکی شهر اصفهان است، رسید.

به گزارش  چیلان ،مصادف با میلاد حضرت امام حسین (ع) و روز پاسدار، دستگاه حفار مکانیزه (TBM ) تونل خط ۲ مترو اصفهان به ایستگاه میدان امام حسین که از جمله میادین کلیدی و گره های ترافیکی شهر اصفهان است، رسید. در این راستا آیینی  با حضور علی قاسم زاده شهردار اصفهان، مهدی کوهی مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، سید محسن واعظی فر مدیرعامل سازمان قطارشهری ، علی نصیری معاون بازرگانی این مجتمع عظیم صنعتی و جمعی از مسئولین دستگاههای اجرایی استان، سه شنبه بیست و چهارم بهمن ماه در محل ایستگاه مترو امام حسین (خط ۲) برگزار شد.  

علی نصیری معاون بازرگانی ذوب آهن اصفهان در این خصوص گفت : مدیران عامل سازمان های قطار شهری کشور حدود ۳ ماه پیش از ذوب آهن اصفهان و فرایند تولید ریل در این مجتمع عظیم صنعتی بازدید داشتند و بر این اساس تعاملات بسیار خوبی با عزیزان برقرار شد.  

وی ادامه داد : ذوب آهن اصفهان به عنوان تنها تولید کننده ریل در غرب آسیا جزء لیست خرید سازمان های قطار شهری کشور قرار گرفته  و آمادگی کامل خود را برای تامین ریل مورد نیاز کلیه متروهای کشور اعلام نموده است و هم اکنون قطارهای شهری کشور از جمله تهران، تبریز، مشهد و اصفهان در مجموع ۱۳ هزار تن ریل مورد نیاز خود را از ذوب آهن اصفهان خریداری کردند که حدود ۱۱ هزار تن آن تحویل داده شده و  مذاکرات برای خرید پارت های ریل بعدی نیز در حال انجام می باشد. 

معاون بازرگانی ذوب آهن اظهار داشت : سازمان قطار شهری اصفهان نیز بعد از تجربه موفق خرید ریل مترو بهارستان از ذوب آهن، در دومین اقدام توسعه ای خود ۲۵۰۰ تن ریل ۵۴E1 برای خط ۲ مترو اصفهان از این مجتمع عظیم صنعتی خریداری کرده است.

وی اضافه کرد : از این میزان ریل تحویل داده شده به مترو اصفهان ۱۰۰  تن سهم ریل سخت است که بجای واردات، از ریل ملی ذوب آهن اصفهان تامین شده است.

نصیری گفت : سازمان قطار شهری اصفهان در کنار ریل، برای احداث ایستگاههای خط ۲ مترو اصفهان نیز در مجموع افزون بر ۵۷ هزار تن مقاطع ساختمانی نیز از ذوب آهن خریداری کرده است.

وی تصریح کرد : در مجموع برای توسعه خطوط ریلی کشور و همچنین حفظ و نگهداری مسیرهای در حال بهره برداری مترو و راه آهن سراسری طبق برنامه توسعه کشور مجموعه ذوب آهن اصفهان با نصب العین قرار دادن فرمایشات مقام معظم رهبری سالیانه حدود ۱۰۰ هزار تن ریل از پروفیل های مختلف مورد نیاز را تولید و در اختیار مترو کلان شهرها و همچنین راه آهن سراسری قرار دهد.

علیرضا مهرابی مدیر نورد ذوب آهن اصفهان نیز در خصوص تولید ریل مترو در این مجتمع عظیم صنعتی به خبرنگار ما  گفت : تولید ریل مترو در ذوب آهن اصفهان، از سال ۱۳۹۸ و با تناژ ۱۰۵۲ تن آغاز شد. 

وی در ادامه به تولید ریل سخت در ذوب آهن اصفهان پرداخت و تصریح کرد : پیش از این ریل های ۴۹E1 و۵۴E1 با گرید R260 تولید گردیده است و ریل مترو ۵۴E1 با گرید فولاد R320Cr  معروف به ریل سختنیز با تلاش و کوشش شبانه روزی همکاران عزیز ذوب آهنی به ویژه پولاد مردان بخش فولادسازی و کارگاه نورد ۶۵۰  در آبان ماه سال جاری تولید شد.

مدیر نورد ذوب‌آهن ادامه داد : در فرایند تولید این محصول ارزش افزا به دلیل اضافه شدن حدود یک درصد آلیاژکروم  (Cr) افزایش سختی ۲۰ درصدی در محصول نهایی ایجاد شد و در مجموع دامنه سختی آن به دلیل ارتقاء عناصر شیمیایی و فرایند متفاوت تولید نسبت به گرید فولاد R260 ،  از محدوده ۳۰۰-۲۶۰ برینل به ۳۶۰-۳۲۰ برینل افزایش یافت.

مهرابی تصریح کرد : این نوع ریل با توجه به سختی بالای متریال، فرایند تولید را به شدت تحت تاثیر قرار خود قرار می دهد، بنابراین اِلمان ها نسبت به قبل از شرایط بسیار متفاوتی برخوردار می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که اضافه شدن آلیاژ کروم چه مزایایی در پی دارد و ریل سخت تولیدی در چه قسمت هایی از خطوط مترو مورد استفاده قرار می گیرد، چنین گفت:  افزایش کروم علاوه بر ارتقاء سختی ، مقاومت به سایش این ریل را نیز تحت تاثیر قرار داده و آن را به حد قابل قبولی می رساند. این ریل سخت جهت افزایش طول عمر سایشی ریل های مترو و در مکان های قوس دار که طبیعتاً  ریل و به ویژه تاج آن در معرض سایش بیشتر واقع می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد.  

مدیر نورد ذوب آهن اظهار داشت : ریل مترو سخت در این مجتمع عظیم صنعتی با کلاس X  و مطابق روا داری های استاندارد بین المللی DIN EN13674 تولید و سپس آزمون های کیفی و پذیرش نظیر آزمایش های امواج مافوق صوت(U.T) ، جریان های گردابی (E.T) به همراه کنترل های ابعادی دقیق و سختگیرانه برای آن انجام شد.

مهرابی گفت : فرایند تولید این گرید همراه با اتخاذ تمهیدات مناسب در مراحل تهیه ذوب در کنورتور، عملیات های متالورژی ثانویه در واحدهای  LF و VD ، ریخته گری در ایستگاه شماره ۳  فولادسازی وهمچنین نورد پروفیل در کارگاه نورد ۶۵۰ با استفاده از زیرساخت های موجود و توان فنی پرسنل ذوب آهن اصفهان عملیاتی شده و مطابق با درخواست های واصله، قابلیت تحویل به متروی کلان شهرهای مختلف کشور را دارد.  

2

تاریخ انتشار : ۲۵ بهمن ماه ۱۴۰۲ ساعت ۰۹:۰۰
شناسه مطلب : 58770
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی