تازه ترین عناوین
اشتغالزایی برای ۷۰۰ نفر در معدن سنگان
مدیرعامل شرکت فرآوری اپال کانی پارس از تجهیز معدن سنگان به ماشین‌آلات ‌روز دنیا خبر داد و گفت: : با سرمایه‌گذاری یک‌هزار میلیارد تومانی در معدن سنگان انتظار می‌رود بیش از ۷۰۰ نفر شغل ایجاد شود.

به گزارش  چیلان ، مجتبی شعبانی مدیرعامل شرکت فرآوری اپال کانی پارس گفت: با سرمایه‌گذاری یک‌هزار میلیارد تومانی در معدن سنگان انتظار می‌رود بیش از ۷۰۰ نفر شغل ایجاد شود که در صورت بهره‌برداری از معدن این امر به‌زودی محقق خواهد شد.

با اشاره به اینکه برای استخراج از معدن سنگان چند بار مناقصه انجام شد که آخرین نوبت آن آذر سال قبل بود موفقیت‌آمیز نبود، تصریح کرد: در اردیبهشت امسال با ارائه یک نرخ منصفانه که اکنون برای سایر شرکت‌های معدنی نیز ملاک قرار گرفته است، موفق شدیم و استخراج از معدن سنگان را بر عهده گرفتیم.

وی با اشاره به این مطلب که پیش از این در تولید کنسانتره، آهن اسفنجی و گندله نیز برنامه‌ریزی کرده بودیم، خاطرنشان کرد: به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش بر آن شدیم که برای تامین سنگ‌آهن موردنیاز کارخانه‌های در دست احداث و احداث شده خودمان به‌طور مستقیم وارد عرصه تامین نیز شویم و به‌دلیل اینکه تامین سنگ‌آهن را یک طرح ملی می‌دانیم از این‌رو آن را تجاری تصور نکردیم و نرخ مناسبی را برای حضور در مناقصه ارائه کردیم.

شعبانی درخصوص وضعیت ذخایر معدن سنگان یادآور شد: این معادل بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی سنگ‌آهن است که برای استخراج سالانه ۳۰ تا ۳۵ میلیون سنگ‌آهن و باطله آن برنامه‌ریزی کردیم. این معدن دارای ذخایر بکر است و میزانی که تاکنون از آن برداشت شده نسبت به ذخایر نهایی معدن بسیار ناچیز است. وی یادآور شد:

با بهره‌برداری کامل از معدن نیاز شرکت‌های حاضر در منطقه به‌مدت ۴۰ سال برآورده خواهد شد و حتی پیش‌بینی می‌شود ذخایر معدن سنگان به دو میلیارد و ۴۰۰میلیون تن نیز برسد.

شعبانی با اشاره به این مطلب که برای تامین مواد اولیه و تولید به میزان ۵/ ۱۷ میلیون تن گندله وارد بحث استخراج به‌طور مستقیم شدیم، افزود: ماشین‌آلات خریداری شده نظیر شاول و تراک‌ها، متناسب با طراحی معدن انتخاب شده‌اند و از آنجا که مشابه این ماشین‌آلات در معدن چادرملو نیز وجود دارد از این رو یک تیم ۱۲ نفره را برای آموزش به معدن مزبور فرستادیم که درحال آموزش هستند.

وی اظهار کرد: علاوه بر این منتظر ابلاغ قرارداد استخراج از معدن سنگان از سوی ایمیدرو هستیم. به محض دریافت آن ظرف یک هفته اقدام به عملیات استخراج خواهیم کرد. شعبانی یادآور شد: غیر از شرکت‌ اپال کانی پارس، شرکت‌های فولادمبارکه، توسعه ملی و کاوه پارس نیز در منطقه حضور دارند که اگر هر کدام اقدام به سرمایه‌گذاری در معادن سنگان کنند شاهد سرعت بیشتر توسعه در این منطقه خواهیم بود.

وی با اشاره به این نکته که برای توسعه بیشتر معدن به چهار برابر سرمایه‌گذاری فعلی نیاز است، تصریح کرد: به‌دلیل تسلط مدیرعامل هلدینگ بر بخش معدن، بیش از بروز افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها اقدام به تجهیز معدن از بابت ماشین‌آلات کردیم. همزمان پیش‌بینی‌ها برای تامین نیاز واحدهای تولیدی به سنگ‌آهن که اکنون از معضلات منطقه به‌شمار می‌رود صورت گرفته است.

وی بر این باور است که با توسعه بخش معدن در منطقه سنگان‌– خواف امنیت در نقاط مرزی با امنیت شهرهای بزرگ کشور برابری می‌کند.

شعبانی معتقد است که توسعه در منطقه سنگان با قوت بیشتری نسبت به سایر نقاط کشور صورت می‌گیرد، زیرا زیرساخت‌های لازم نظیر آب، گاز و برق در این منطقه مهیاست.

وی درخصوص طرح‌های در دست اجرا یادآور شد که در طرح فولادی متعلق به شرکت، از سه هفته گذشته فاینانس آن از سوی چینی‌ها به تایید رسید. وی گفت: واحد آهن اسفنجی اپال کانی پارس سال قبل توسط ریاست‌جمهوری افتتاح شد این درحالی است که کارخانه ۶/ ۲ میلیون تنی کنسانتره نیز موجود است.

شعبانی درخصوص راه‌اندازی واحد دوم کنسانتره با ظرفیت ۴/ ۲ میلیون تن خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی این واحد نیز انجام شده و کمتر از دو سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرعامل فرآوری اپال کانی پارس به بهره‌برداری از واحد ۵ میلیون تنی گندله از سوی معاون ریاست‌جمهوری در بهمن‌ماه سال گذشته اشاره کرد.

وی درباره صادرات محصولات با اشاره به این مطلب که در گذشته میزان خوبی صادرات انجام شده است، گفت: فعلا مقرر شده است که برای تامین نیاز داخلی صادراتی صورت نگیرد به همین دلیل صادرات از سوی مجموعه ما نیز متوقف شده است.

وی یادآور شد: از طریق ناوگان ریلی صادرات در گذشته انجام می‌شد و این امکان در منطقه یک مزیت به‌شمار می‌رود.اگرچه توسعه ناوگان حمل‌ونقل در منطقه سنگان از اهمیت بسزایی برخوردار است اما با توسعه منطقه کم‌کم ناوگان حمل‌ونقل نیز روند رو به رشدی در پیش خواهد گرفت.

2

تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
منبع : دنیای معدن
شناسه مطلب : 28635
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.