رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست کمیته بومی‌سازی عنوان کرد:شاخص‌های بومی‌سازی معدن و صنایع معدنی به زودی اعلام می‌شود/ اجرایی شدن ۹۵ درصد از مصوبات ایمیدرو
دکتر خداداد غریب‌پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست کمیته بومی‌سازی خبر داد که شاخص‌های بومی‌سازی در معدن و صنایع معدنی تعیین شده و به زودی این شاخص‌ها اعلام می‌شود. غریب‌پور، همچنین اظهار داشت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که ۹۵درصد از مصوبات ایمیدرو اجرا می‌شود.

به گزارش  چیلان  به نقل از ایمیدرو، دکتر خداداد غریب پور، رئیس هیات عامل ایمیدرو، در نشست کمیته بومی‌سازی، با بیان اینکه بومی‌سازی مورد تاکید مقام معظم رهبری، رییس جمهور محترم و سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت قرار دارد، خبر داد که پس از بررسی های اولیه و پایش شاخص‌ها، در نهایت حدود ۲۵ شاخص تعیین شد که به زودی در پورتال بومی‌سازی ارایه خواهد شد.
وی در این نشست که مشاور بومی سازی ایمیدرو، دبیر انجمن فولاد و شرکت مشاور بومی سازی (ایریسا) حضور داشتند، تصریح کرد: ابتدا اطلاعات و دیتا بیس های زنجیره فولاد و پس از آن صنایع آلومینیوم و مس در پورتال قرار داده می شود به طوری که توانمندی و نیازها در یک محیط، ارایه خواهد شد.
معاون وزیر صنعت معدن و تجارت یادآور شد: پیش از این اقدامات متعددی برای بومی سازی انجام شده بود که از انسجام کافی برخوردار نبود اما اکنون در صدد اجرا و پیگیری متسمر آن هستیم.
غریب پور تاکید کرد: ایمیدرو طی ۱.۵سال گذشته با تشکیل “کمیته های پایش” و پیگیری طرح ها، از چالش نیمه کاره ماندن برنامه ها، عبور کرده است.
اجرای ۹۵درصد از مصوبات ایمیدرو
وی تصریح کرد: بررسی های انجام شده نشان می دهد ۹۵درصد از مصوبات ایمیدرو اجرا می شود. غریب پور همچنین گفت: یکی از آثار استراتژی بومی سازی در بخش معدن و صنایع معدنی، جلوگیری از موازی کاری در این بخش است. حسن یونسیان مشاور بومی سازی ایمیدرو نیز گفت: شاخص های تعریف شده بومی سازی، تولیدکننده و تامین کننده واقعی را نشان خواهد داد به طوری که پس از عملیاتی شدن و نتایج مثبت، آن قطعه به عنوان تولید داخل معرفی می شود.

وی تصریح کرد: هر نوع توانمندی در ساخت داخل، پس از راستی آزمایی و اعلام نظر کارخانه مصرف کننده، به تایید می رسد و سپس با هماهنگی وزارت صنعت معدن و تجارت، مانعی در برابر واردات کالای مشابه خارجی گذاشته می شود. به گفته وی، کاهش ارزبری و ارتقای توان داخلی از ملاک های اصلی بومی سازی هستند.
یونسیان اظهار داشت: ایمیدرو تفاهمنامه ای با جهاد دانشگاهی در این زمینه امضا کرده که با همکاری شرکت های بزرگ عملی می شود. رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن فولاد در این نشست اظهار داشت: اطلاعات بسیاری با همکاری شرکت ها، جمع آوری شده و بارگذاری شده اند که به زودی ارایه خواهد شد. به گفته وی، شرکت های فولادی همچنان در حال ارائه اطلاعات بومی‌سازی و همچنین اعلام نیازها هستند. نماینده شرکت ایریسا هم در این جلسه اعلام کرد که به دنبال برگزاری نشست با فولادسازان، اطلاعات حدود ۱۴هزار قلم مربوط به سازندگان قطعات و تجهیزات و همچنین نیازهای کارخانه ها اعلام می شود.
قرار است در پرتال بومی سازی از یک سو اطلاعات سازندگان قطعات و از دیگر سو فضایی برای اعلام و رفع نیاز کارخانه های مصرف کننده قرار داده شود.

2

تاریخ انتشار : ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۴
شناسه مطلب : 31452
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.