اختصاصی چیلان؛ بسیار مهمصادرات فولاد ایران در دو ماه نخست سال جاری، ۴۹ درصد کاهش یافت/ سقوط بی‌سابقه صادرات تمام انواع فولاد میانی و محصولات فولادی/ نیاز صنعت فولاد به سیاست‌های صادرات‌گرا
بنا به تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در دو ماه نخست سال جاری، ۶۶۱ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش بی‌سابقه ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد. این میزان از کاهش صادرات فولاد، در شرایطی که کشور به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات غیرنفتی نیاز مبرم دارد، نگران‌کننده است.

به گزارش  چیلان ، در دو ماهه نخست سال جاری، صادرات فولاد میانی کشور، ۴۱۴ هزار تن بوده که کاهش بی‌سابقه ۵۴ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در دو ماهه نخست سال ۹۹، ۳۴۳ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۷۱ هزار تن بوده است.
کل صادرات محصولات فولادی کشور در دو ماهه نخست سال ۹۹، ۲۴۷ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش ۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.
از میان محصولات فولادی، سهم صادرات مقاطع طویل فولادی، ۲۲۲ هزار تن بوده و صادرات این مقاطع، در مجموعِ فروردین و اردیبهشت امسال، ۲۴ درصد کاهش یافته است.
صادرات مقاطع نخت فولادی نیز با کاهش ۷۹ درصدی در دو ماه نخست امسال، به ۲۵ هزار تن رسیده است.
صادرات اهن اسفنجی نیز در دو ماه نخست امسال، با کاهش ۸۷ درصدی به ۲۰ هزار تن رسیده است.
کاهش صادرات فولاد نگران‌کننده است
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در اوایل اردیبهشت طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجادشده توسط بحران کرونا و همچنین محدودیت‌های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.
انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه خود عنوان کرده بود که در حالی که علاوه بر تحریم‌ها، بحران کرونا محدودیت‌های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده، «فرآیندهای محدودکننده متعدد داخلی از جمله دریافت مجوزهای محموله به محوله از وزارت صمت و همچنین الزام به عرضه‌های سنگین فولاد در بورس کالا، باعث شده تا صادرات به سخت‌ترین امور واحدهای تولیدی فولاد کشور تبدیل شود».
انجمن فولاد در نامه هشدارآمیز سه درخواست را وزارت صمت مطرح کرده بود. این انجمن درخواست کرده بود که ۱) تمامی محدودیت‌های صادراتی آهن و فولاد کشور به فوریت مرتفع گردد؛ ۲) توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد؛ و ۳) همانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق‌های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی گردد.
اکنون که آمارها نشان می‌دهند صادرات فولاد ایران، کاهش بسیار شدیدی را تجربه کرده است، ضرورت تسهیل صادرات و به‌کارگیری سیاست‌های صادرات‌گرا در قبال صنعت فولاد، بیش از پیش حس می‌شود. کاهش صادرات فولاد و محدودیت‌های صادراتی، تهدیدی برای صنعت فولاد در سال جهش تولید است. آمار تولید فولاد کشور در دو ماهه نخست سال جاری که پیش از این توسط  چیلان  منتشر شد، نشان می‌دهد که تولید محصولات فولادی و همچنین تولید بیلت و بلوم کاهش یافته که این امر بر نگرانی‌ها می‌افزاید.
جدول زیر که جزئیات صادرات و واردات فولاد ایران در دو ماه نخست امسال را نشان می‌دهد، ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۲۶ خرداد ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۶
شناسه مطلب : 31776
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.