حل مشکل صادرکنندگان مقاطع طویل با یک راهکار سازنده
سیدرسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی یادداشتی در بولتن داخلی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران (اخبار فولاد) حل مشکل صادرکنندگان مقاطع طویل را اقدامی ارزشمند از سوی دفتر صنایع معدنی وزرات صمت برشمرد.

متأسفانه پیش از این، ارزش پایه صادراتی مقاطع طویل فولادی در گمرک بر اساس قیمت‌های جهانی درج‌شده در متال بولتن ثبت می‌شد که این امر با توجه پایین‌تر بودن قیمت مقاطع طویل صادراتی ایران، مشکلات عدیده‌ای را برای واحد‌های نوردی ایجاد کرده بود. درج ارزش پایه صادراتی غیرواقعی، روند بازگشت ارز حاصل از صادرات محصولات طویل را با اختلالاتی مواجه ساخته بود و تعهدات غیرواقعی برای صادرکنندگان مقاطع فولادی ایجاد می‌کرد.

خوشبختانه در جلسه اخیر کمیته تخصصی فولاد، وزارت صمت با پیشنهاد مشترک انجمن فولاد و نوردکاران برای حل مشکل ارزش پایه صادراتی غیرواقعی مقاطع طویل فولادی موافقت کرد و مقرر شد که با رایزنی با گمرک، ترتیبی اتخاذ شود تا آخرین قیمت صادراتی مندرج در اظهارنامه شرکت‌های بورسی تولیدکننده مقاطع طویل فولادی، مبنای ارزش پایه صادراتی مابقی شرکت‌ها و رفع تعهدات ارزی آن‌ها باشد.

این راهکار از طرف دفتر صنایع معدنی وزارت صمت به دفتر تعرفه و تعیین ارزش گمرک جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد تا یک مشکل بزرگ واحدهای نوردی حل شود. امیدواریم با حل این معضل و توسعه صادرات مقاطع طویل فولادی، شاهد افزایش درآمدهای ارزی کشور باشیم.

2

تاریخ انتشار : ۹ مرداد ماه ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۷
شناسه مطلب : 37139
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.