گزارش چیلان از معاملات داغ شمش و میلگرد در بورس کالا:شمش ۵۲۰ دلاری در ایران/ ثبت فاصله ۶ درصدی بین شمش و میلگرد!
عرضه امروز شمش فولاد خوزستان در بورس کالا پر از شگفتی بود! تقاضای بیش از 3 برابر عرضه، ثبت رکورد بیشترین افزایش قیمت معامله نسبت به قیمت پایه (بیش از 130 تومان) و ثبت قیمت پایه میانگین 1984 تومانی از نکات مهم این عرضه بود که برخلاف انتظارها و پیش بینی های فعالان بازار فولاد رقم خورد!

به گزارش  چیلان ، عرضه ۱۵ هزار تنی (۱۰+۵) امروز شمش فولاد خوزستان، تقاضای ۴۶ هزارتنی برای خود ثبت کرد که همانطور که قبلا هم بیان کرده بودیم، حداقل ۳۰ هزارتن آن به واسطه عطش شدید نوردکاران برای شمش و روند روبه رشد قیمت های جهانی و عوامل دیگر که در پست های قبلی بیان شد، قابل پیش بینی بود. اما رقابت خارج از انتظار و شگفت آور نوردکاران برای این عرضه که افزایش ۱۳۴ تومانی در قیمت میانگین و ۱۴۶ تومانی در قیمت حداکثری نسبت به قیمت پایه را رقم زد، موجب شد قیمت میانگین پایه ۱۹۸۴ تومانی و قیمت حداکثری ۱۹۹۶ تومانی برای شمش تحویل پایان شهریور فولاد خوزستان ثبت شود!

با توجه به نرخ روز ارز، قیمت معامله شده امروز شمش فولاد خوزستان به کانال ۵۲۰ دلار رسید در حالی که قیمت صادراتی شمش این شرکت بر اساس معاملات ثبت شده در مراجع بین المللی، بین ۴۹۰ تا ۵۰۰ دلار است که با توجه به اینکه به طور طبیعی قیمت های داخلی بالاتر از قیمت های صادراتی می باشد، این سوال پیش می آید که آیا این تفاوت ۲۰ دلاری بین قیمت داخلی و جهانی شمش منطقی است؟

در معاملات دیگر امروز بورس کالا هم شاهد ثبت قیمت ۱۸۹۹ تومانی برای شمش نرمال فولاد خوزستان بودیم آن هم با تقاضای ۲۵ هزارتنی برای عرضه ۵ هزارتنی! تفاوت حدود ۸۰ تومانی کشف شده بین شمش نرمال و ۱۲ متری، حاکی از یک نکته مهم است که در پست های قبلی نیز بیان شده و آن اینکه  این شمش ها برای برخی نوردکاران اتفاقا طول کوتاه نیست و چه بسا مناسب تر از شمش ۱۲ متری باشد!

همزمان با شگفتی های امروز در معاملات شمش، ۵ هزار تن میلگرد ذوب آهن هم به واسطه تقاضای ۱۵ هزار تنی، با قیمت پایه ۲۱۱۴ تومان به فروش رفت و قیمت تمام شده میلگرد برای مصرف کنندگان (با احتساب مالیات بر ارش افزوده) را وارد کانال ۲۳۰۰ تومان کرد. این یعنی ۱۳۰ تومان تفاوت قیمتی بین شمش و میلگرد. به عبارت دیگر در این سطح قیمتی، قیمت میلگرد حدود ۶ درصد بالاتر از بهای شمش کشف شده است که تفاوت زیادی با ۱۵ درصد مدنظر کارخانجات نوردی دارد!

با توجه به معاملات امروز و پس از خارج شدن نوردکاران از حیرت قیمت های کشف شده، دقایقی است که موج افزایشی دیگری بازار فولاد را فراگرفته است و کارخانجات تولیدکننده شمش و میلگرد و نبشی و ناودانی، یکی پس از دیگری افزایش های ۸۰، ۱۰۰ و حتی ۱۲۰ تومانی را در قیمت های فروش خود اعلام می کنند.

این صعود بازار فولاد تا کی ادامه خواهد داشت؟ گام نخست تثبیت چه زمانی رقم می خورد؟ آیا شمش ۵۲۰ دلاری و میلگرد ۵۶۰ دلاری سقف قیمت در بازار داخلی خواهد بود؟ نوردکاران تا چه زمانی فاصله ۶ درصدی میلگرد و شمش را تحمل خواهند کرد؟ آیا بازار شمش القایی داغ تر از حال فعلی آن می شود؟

ما را در پیش بینی پاسخ این سوالات همراهی کنید از طریق:
steeltribune@
info@chilanonline.com

2

تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ماه ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۳
شناسه مطلب : 13841
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.