فولاد ارزان قیمت در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد
به منظور تسهیل در بازسازی مناطق زلزله زده و کمک به آسیب دیدگان فولاد و آهن ارزان قیمت در اختیار آنها قرار می گیرد.

به گزراش  چیلان ، رضا خواجه ای رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در رابطه با افزایش چند روز اخیر قیمت فولاد و آهن آلات مورد نیاز در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گفت: به منظور اینکه مردم مناطق زلزله زده برای ساخت خانه های خود با مشکل روبه رو نشوند، فولاد ارزان قیمت در اختیار آنها قرار می دهیم.

وی افزود: علاوه بر فولاد و آهن آلات، اسکلت های فلزی پیش ساخته نیز برای ساخت و ساز در مناطق زلزله زده در نظر گرفته شده است، که آن ها نیز با قیمت هایی پایین تر از سطح بازار در اختیار آسیب دیدگان قرار خواهد گرفت.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله کرمانشاه عنوان کرد: همچنین علاوه بر فولاد و اسکلت های پیش ساخته ارزان قیمت، هشت تن سیمان نیز توسط بنیاد متضعفان به صورت رایگان در اختیار زلزله زدگان قرار می گیرد.

خواجه ای با بیان اینکه هزینه پی کنی در شهر سرپلذهاب رایگان است، گفت: در تمام مناطق زلزله زده نظارت، مهندسی، نقشه برداری و هزینه های مربوط به شهرداری برای زلزله زدگان رایگان است.

محبت جمالی نیا فرماندار سرپل ذهاب نیز پیش تر در رابطه با افزایش قیمت مصالح ساختمانی گفته بود؛ اداره صنعت، معدن و تجارت بر تولیدات داخل شهرستان نظارت کامل دارد و در صورت مشاهده احتکار و گران فروشی به شدت با متخلفان برخورد خواهد کرد.

فرماندار سرپل ذهاب با اشاره به افزایش قیمت فولاد و آهن گفت: افزایش قیمت آهن آلات از طرف سازمان بورس کشور، نگرانی هایی را برای ساخت و ساز در مناطق زلزله زده ایجاد کرده است.

جمالی نیا افزود: به منظور جلوگیری از افزایش قیمت مصالح ساختمانی در مناطق زلزله زده باید بر قیمت های حمل و نقل کالا به ویژه اقلام مورد نیاز زلزله زدگان نظارت شود.

وی اعلام کرد: به منظور جلوگیری از سوء استفاده سودجویان و گران فروشی به زودی در مقابل تمام مصالح فروشی های شهر سرپل ذهاب لیست قیمت های تایید شده نصب خواهد شد.

خواجه ای در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ۳۵ هزار واحد خسارت دیده نوع اول و نوع دوم در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه وجود دارد، گفت: از این تعداد ساخت ۱۲ هزار واحد روستایی و هشت هزار واحد شهری در مناطق زلزله زده با اولویت دنبال می شود.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون ۲۸ هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاهای زلزله زده آواربرداری شده اند، گفت: ۱۲ ستاد اجرایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در مناطق زلزله زده استان بر روند بازسازی مناطق زلزله زده نظارت دارد.

خواجه ای با اشاره به اینکه تاکنون ۲۴ هزار و ۵۰۰ واحد زلزله زده پی کنی و ۱۸ هزار واحد فنداسیون بندی شده اند، اظهارداشت: ۱۲ هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده اسکلت های خود را علم کرده و هفت هزار واحد نیز دارای سقف شده اند.

وی تعداد واحدهای نیاز به تعمیر در مناطق زلزله زده را ۶۰ هزار واحد عنوان کرد و گفت: تاکنون تعمیر ۵۲ هزار واحد مسکونی آسیب دیده آغاز شده و ۴۲ هزار واحد نیز آماده سکونت شده اند.

رئیس ستاد بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گفت: ۹۴ هزار واحد مسکونی آسیب دیده به منظور دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شده و ۷۵ هزار واحد عقد قرارداد کرده اند.

خواجه ای افزود: به منظور تسهیل در بازسازی مناطق زلزله باید روند پرداخت تسهیلات توسط بانک ها تسریع و برخی قوانین نیز اصلاح شود.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

زلزله کرمانشاه به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرده و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود ۹۰ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.

2

تاریخ انتشار : ۲ تیر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۸
شناسه مطلب : 18923
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.