گزارش چیلان از چرایی لغو عرضه های امروز شمش فولاد در بورس کالا:قیمت پایه تطبیقی، روشی جدید برای قیمت گذاری دستوری فولاد!
بررسی های چیلان از روند عرضه های فولادی در بورس کالا نشان می دهد امروز عرضه های شمش فولاد در تالار صنعتی این بورس لغو شد. چیلان در گزارشی که در ادامه خواهید خواند، از دلایل این لغو عرضه ها از زبان فولادی ها می گوید.

بهمن تجلی زاده، معاون فروش فروش و بازاریابی فولاد خوزستان در گفت و گو با  چیلان  به دلیل تاخیر عرضه فولاد خوزستان در روز جاری و موکول شدن آن به فردا اشاره کرد و گفت: قرار بود امروز عرضه شمش فولاد خوزستان در بورس کالا انجام شود اما به جهت بخشنامه جدید ستاد تنظیم بازار محصولات فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت این عرضه ها لغو و موکول به فردا شد تا قیمت های عرضه فردا تعیین گردد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار  چیلان  در این خصوص که چرا قیمت عرضه فردا نسبت به عرضه هفته گذشته ۳۵۰ تومان در هر کیلوگرم کمتر است گفت: براساس بخشنامه جدید و تعیین قیمت پایه تطبیقی که هنوز برای فولادسازان مفهوم آن مشخص نیست قیمت پایه عرضه شمش در این هفته ۱۰ درصد پایین تر از قیمت پایه عرضه هفته گذشته اعلام شده است.

تجلی زاده خاطرنشان کرد: بخشنامه های این چنینی ابهامات زیادی دارد و موجب سردرگمی فعالان بازار شده است و مشخص نیست در محصولات فولادی این روند تا کجا موجب شکست قیمت ها شود. لذا انتظار از انجمن این است که ابهامات اینگونه بخشنامه ها را از طریق ارتباط با وزارت صمت و ستاد تنظیم بازار رفع نماید.

گفتنی است، شرکت فولاد خوزستان در نظر دارد فردا ۵۵ هزار تن شمش بلوم را به قیمت پایه ۳۱ هزار و ۵۳۱ ریال در هر کیلوگرم در تالار صنعتی بورس کالای ایران عرضه نماید.

این شرکت هفته گذشته شمش خود را بدون رقابت و به قیمت ۳۵ هزار و ۳۴ ریال فروخته بود و قیمت این هفته بنا به بخشنامه هفته قبل وزارتخانه ۱۰ درصد کمتر از قیمت قبل است.

یکی از مدیران فولادی که مایل به افشای نام خود نبود به  چیلان  درخصوص دلیل لغو عرضه های امروز شمش در بورس کالا گفت: قرار بود مطابق بخشنامه اخیر وزارت صمت قیمت عرضه های امروز ۱۰ درصد کمتر از قیمت معاملاتی هفته گذشته باشد که این موضوع مورد موافقت فولادسازان نبوده و این امر موجب کنسل شدن عرضه ها شد.

فعالان بازار فولاد می گویند، بنا بر اعلام ستاد تنظیم بازار محصولات فولادی وزارت صمت که هفته قبل ابلاغ شد، قیمت های پایه مطابق قیمت های تطبیقی (افزایشی – کاهشی) تعیین خواهد شد که در نتیجه قیمت پایه عرضه شمش برای شنبه مورد موافقت فولادسازان نبود و از اینرو عرضه های امروز لغو گردید. فولادسازان می گویند با این روند قیمت گذاری موافق نیستند.

شرکت های کارگزاری نیز می گویند، قرار بود عرضه امروز مطابق روال معمول در روز چهارشنبه تایید و اطلاع رسانی شود اما فولادسازان زیر بار این قیمت ها نرفتند و عرضه ها کنسل شد.

2

تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۴
شناسه مطلب : 21650
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.