دکتر سبحانی در گفت گو با چیلان به تحلیل تحریم جدید آمریکا بر فولاد مبارکه پرداخت:سهامدار فولاد مبارکه سریع تر سهام را واگذار کند تا مبارکه مشمول تحریم نشود
سهامدار فولاد مبارکه سریع تر سهام را واگذار کند تا مبارکه مشمول تحریم نشود/ مجوزهای از سطوح بالای کشور برای واگذاری سهام اخذ شده است/ تحریم جدید می تواند در ارتباط با تامین مواد، قطعات و تجهیزات مشکل ساز شود/ آمریکا در حال شناسایی نقاط حساس اقتصاد ایران است/ تلاش زیادی در دولت برای رفع مشکل سهامدارای شرکت ها در حال جریان است/ تحریم ها سبب محدودیت دسترسی فولاد مبارکه به شبکه پولی و مالی آمریکا می شود/ معاملات فولاد مبارکه یورویی است نه دلاری

دکتر بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره تحریم های جدید آمریکا علیه چند بانک و شرکت ایرانی به خبرنگار « چیلان » گفت: فولاد مبارکه مشمول تحریم های ثانویه آمریکا شده است یعنی به دلیل وجود یکی از سهامداران فولاد مبارکه که در لیست تحریم های آمریکا قرار دارد، این شرکت با تحریم های آمریکا مواجه شده است.

وی تصریح کرد: منطقی است که سهامدار مذکور از فولاد مبارکه خارج شود و در این راستا اقدامات خاصی انجام شده و حتی مجوزها از سطوح بالای کشوری اخذ شده اما به جهت طولانی شدن فرایند مربوطه هنوز این اقدام صورت نگرفته و بهتر آن بود این روند تسریع می شد تا مشمول تحریم های آمریکا نمی شدیم.

مدیرعامل سابق فولاد مبارکه اصفهان اظهار داشت: تحریم های اعلام شده صرفا سبب محدودیت فولاد مبارکه برای دسترسی به شبکه پولی و مالی آمریکا می شود هرچند که تا پیش از این تحریم ها هم فولاد مبارکه هیچ گونه دسترسی به شبکه پولی و مالی آمریکا نداشته و چون معاملات آن هیچ یک دلاری نبوده بلکه یورویی انجام می شد در نتیجه نیازی به این سیستم دیده نمی شود. لذا تحریم های جدید آمریکا، محدودیت جدیدی را برای فولاد مبارکه ایجاد نمی کند. البته این تحریم ها می تواند در ارتباط با تامین کنندگان مواد اولیه، قطعات یدکی و تجهیزات مشکل ساز شود بنابراین توصیه می شود انتقال سهم سهامدار مربوطه که تمام کارهای آن نیز انجام شده، سریع تر صورت گیرد.

دکتر خاطرنشان کرد: چون سهام فولاد مبارکه از دید فعالان بازار بسیار ارزشمند است و داوطلبان زیادی از بخش خصوصی و اشخاص حقوقی برای دریافت آن اعلام آمادگی می کنند لذا بهتر است این انتقال صورت گیرد تا بتوان در جوامع بین المللی مدعی بود که مشکل سهامداری آن حل شده است.

دکتر سبحانی درخصوص نقش دولت ها در مقابله با تحریم ها هم گفت: دولت باشد تسهیل کننده باشد و اگرچه نقشی در سهامداری شرکت ها ندارد اما می تواند تسهیل کننده فرایندها باشد. البته رئیس جمهور و معاون اول وی هم تلاش های زیادی برای رفع مشکل سهامدارای شرکت ها داشته و مکاتبات زیادی را صورت داده اند اما این اتفاق هنوز رخ نداده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: متاسفانه در برهه فعلی آمریکا دست روی نقاط حساس اقتصاد ایران گذاشته و در حال شناسایی آنهاست و در همین راستا هم به سراغ فعالیت هایی که درآمدزا بوده و اشتغازایی مناسبی برای کشور دارند رفته است تا به هر بهانه ای که می تواند محدودیت هایی را برای آنها اعمال کند.

2

تاریخ انتشار : ۲ آبان ماه ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۷
شناسه مطلب : 21922
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.