تازه ترین عناوین
به جای روش های دستوری از روش های حمایتی برای تنظیم بازار استفاده شود /کمبود قراضه و آهن اسفنجی موجب افزایش قیمت شده است
عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران استفاده از روش القایی ذوب در تولید شمش را نوید بخش یک راه جدید در تنظیم بازار معرفی کرد و گفت: به جای روش های دستوری از روش های حمایتی برای تنظیم بازار استفاده شود.

سیدرضا شهرستانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گفتگو با  چیلان  راهکار جدیدی برای تنظیم بازار فولاد ایران به دولت پیشنهاد داد و گفت: روز گذشته پس از جلسه ای که در انجمن فولاد برگزار شد، این نتیجه به دست آمد که استفاده از کوره های القایی ذوب به یک روش اصلی در تولید شمش فولاد تبدیل شده است.

وی ادامه داد: جمع بندی اطلاعات به دست آمده از این جلسه ما را به این نتیجه رساند که بیش از ۹۰ شرکت از این طریق تولید شمش انجام می دهند. یعنی رقمی بالغ بر ۷ میلیون تن شمش از این راه ظرفیت ثبت شده تولید دارد.

وی توضیح داد: استفاده از کوره های القایی برای تولید شمش، آن را تبدیل به یک اهرم برای ثبات قیمت و تنظیم بازار می کند. وقتی که تعداد شرکت هایی که تولید یک محصول را دارند زیاد شود، احتمال اینکه با یکدیگر هماهنگ شوند تا قیمت را تغییر دهند پایین است. به این صورت بین شرکت ها رقابت شکل می گیرد که باعث می شود قیمت ها هم رقابتی تر شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در مورد نقش دولت در این معادله گفت: اگر دولت بتواند تولید در این بخش را حمایت کند و مواد اولیه مورد نیاز برای آنها را تأمین کند، قیمت ها به خودی خود در جهت منافع مصرف کنندگان تنظیم می شود. بنابراین به جای اینکه دولت به روش های دستوری متوسل شود و بخواهد با فشار قیمت ها را کاهش دهد، با تأمین مواد اولیه این اتفاق به صورت خودکار روی می دهد.

شهرستانی تصریح کرد: در حال حاضر دسترسی به آهن اسفنجی محدود شده و با توجه به اینکه قراضه هم تابعی از آهن اسفنجی است، افزایش قیمت این مواد اولیه اصلی باعث افزایش قیمت فولاد شده است.

وی سیاست هایی را که دولت می تواند در این زمینه در پیش بگیرد، اینگونه تشریح کرد: سیاست دولت در کوتاه مدت حمایت از این بخش و تخصیص سهمیه مواد اولیه به آن است. در درازمدت هم دولت می تواند راه را برای ورود فعالان این بخش به حوزه معدن، اکتشاف و تولید کنستانتره باز کند. این مسئله می تواند توازنی را در کل تولید و بازار فولاد ایجاد کند.

 

2

تاریخ انتشار : ۳ دی ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۴
شناسه مطلب : 29375
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.