با فشار وزارت صمت برای افزایش عرضه فولاد در بورس کالا رقم خورد:سقوط آزاد قیمت فولاد به پایین تر از کف/ قیمت شمش داخلی ایران ۳۳۷ دلار
پس از یک دوره هیجانی افزایش نرخ ها در بازار فولاد و رسیدن به قله باورنکردنی 6 هزار تومان برای شمش، با فشار وزارت صمت به فولادسازان برای افزایش عرضه داخلی شمش در بورس کالا، امروز 11 اسفند 98 سنگین ترین عرضه شمش رقم خورد و قیمت ها به حدود 4500 تومان بدون مالیات بر ارزش افزوده سقوط کرد. یعنی حتی پایین تر از آنچه دولت انتظارش را داشت. حالا تفاوت شمش داخلی و صادراتی ایران آن هم با احتساب ارز نیمایی به حدود 55 دلار در هر تن رسیده است یعنی حدود 15 درصد.

به گزارش  چیلان ، آنچه امروز در تاریخی ترین روز عرضه شمش در بورس کالا رقم خورد در واقع یک عرضه تحت فشار قابل پیش بینی بود اما کمتر کسی فکر می کرد که معاملات تایید شده قیمت حدود ۴۵۰۰ تومان را به ثبت برساند.

جدول معاملات امروز شمش را در زیر می توانید مشاهده کنید:

کارخانجات عرضه کننده که در دو جلسه با دکتر اسماعیلی معاون جدید وزارت صمت، نقطه نظراتشان را بیان کرده بودند امروز مطابق قول و قرارهایشان به میدان کمک به دولت آمدند و با عرضه سنگین ۱۱۶ هزار تنی شمش، تقریبا همه تقاضای واقعی و غیر واقعی را پوشش دادند اما شرایط آن طور که انتظار داشتند پیش نرفت و در حالی که منتظر بودند تا معاملات زیر ۴۷۰۰ تومان باطل اعلام شود، تایید همه معاملات بالای ۴۵۰۰ تومان را مشاهده کردند.

پیش از این برخی شنیده های  چیلان  از منابع موثق حاکی از آن بود که در جلسات تولیدکنندگان شمش با معاون جدید، دکتر اسماعیلی قول داده است معاملات زیر ۴۷۰۰ تومان و بالای ۵۱۰۰ تومان را مدیریت یا به عبارت دیگر باطل کند. اینکه عدد ۴۷۰۰ تومان از کجا آمده را هنوز نمی دانیم اما ۵۱۰۰ تومان حاصل ضرب نرخ صادراتی شمش ایران در نرخ ارز نیمایی است.

بر این اساس به نظر می رسد کاهش عجیب و ۷۰۰ تومانی قیمت شمش در یک روز، فراتر از تصور فعالان بازار و حتی مسئولین وزارت صمت و تنظیم بازار بوده است و بازار شمش به زیر کف سقوط کرده است. لذا پیش بینی فعالان بازار بر آن است که این وضعیت مدت زیادی دوام نخواهد داشت و شمش فولادی هم خود را به نرخ های صادراتی نزدیک خواهد کرد.

2

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۷
شناسه مطلب : 30335
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.