چیلان بررسی می‌کند:دلایل کاهش شدید حجم معاملات شمش فولادی و میلگرد در بورس کالا + جدول و نمودار
بررسی‌های چیلان نشان می‌دهد که حجم معاملات شمش در بورس کالا که در سه ماه اخیر (ماه‌های خرداد تا مرداد)، بیش از 60 درصد حجم عرضه‌های صورت گرفته بوده، به‌ناگاه در هفته گذشته کاهش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد و نسبت حجم معاملات به عرضه‌ها در هفته اول شهریور به 4 درصد رسید! دلیل کاهش شدید حجم معاملات چیست؟

به نظر می‌رسد دلیل کاهش شدید حجم معاملات شمش در هفته گذشته، هماهنگی طرف تقاضای خرید شمش در جهت قیمت‌سازی و کاهش قیمت پایه شمش در بورس کالا بوده است. بنا به دستورالعمل بورس کالا، قیمت پایه شمش در هر هفته در بازه مثبت و منفی ۳ درصد قیمت کشف‌شده هفته قبل یا دو هفته قبل (بر اساس نسبت حجم معامله به عرضه) اعلام می‌شود و در صورت عدم معامله یا کاهش شدید حجم معاملات، این فرمول به‌صورت اتوماتیک کاهش قیمت پایه شمش در بورس کالا را درپی خواهد داشت. طرف تقاضای شمش با استفاده از این دستورالعمل، قیمت‌سازی و کاهش قیمت شمش در هفته جاری را کلید زده است.

در هفته گذشته نسبت حجم معامله به عرضه میلگرد نیز کاهش یافت و به ۸ درصد رسید. دلیل این امر، بالاتر بودن قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا نسبت به قیمت‌های بازار است که باعث شده تا تقاضا برای میلگرد در بورس کالا شدیداً کاهش یابد. دستورالعمل تعیین قیمت پایه میلگرد که بورس کالا بر اساس آن عمل می‌کند، فاصله ۱۱ درصدی قیمت میلگرد و شمش را تضمین کرده که این امر باعث پیشی گرفتن نرخ پایه میلگرد در بورس کالا از قیمت‌های بازار شده است.

جداول و نمودارهای زیر را ببینید:

شمش و میلگرد

2

تاریخ انتشار : ۵ شهریور ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۶
شناسه مطلب : 43974
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی