گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانآخرین قیمت‌های فولاد صادراتی ایران/ نخستین کاهش قیمت شمش فولادی در یک ماه گذشته/ اسلب صادراتی ایران در پایین‌ترین قیمت از زمان آغاز شیوع کرونا
چیلان طبق روال پنج‌شنبه هر هفته، قیمت فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور به دست آید. علاوه بر این، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، طبق فرمول وزارت صمت، مبنای قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا است. در هفته جاری، قیمت بیلت صادراتی ایران، تحت تأثیر کاهش تقاضای ناشی از شیوع کرونا و همچنین کاهش فعالیت‌های تجاری در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به دلیل شروع ماه رمضان، نخستین کاهش هفتگی را در یک ماه گذشته تجربه کرد و قیمت اسلب صادراتی ایران نیز به پایین‌ترین میزان از آغاز بحران کرونا رسید.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت اسلب صادراتی ایران در هفته جاری کاهش یافته و در روز دهم اردیبهشت، قیمت آن به محدوده ۳۱۵ تا ۳۲۵ دلار به ازای هر تن رسیده است. در این هفته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران به محدوده ۳۳۵ تا ۳۴۵ دلار به ازای هر تن رسیده که میانگین این قیمت‌ها، ۳۴۰ دلار به ازای هر تن، حدود ۲.۲ درصد پایین‌تر از قیمت‌های روز ۳ اردیبهشت است.

قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران که در آغاز سال جاری میلادی در محدوده ۴۰۰ دلار به ازای هر تن قرار داشت، تحت تأثیر بحران کرونا به تدریج کاهش یافت و در هفته نخست فروردین به کف ۳۲۷ دلار به ازای هر تن رسید. از هفته نخست فروردین به بعد، قیمت بیلت صادراتی ایران مسیر احیا را طی کرد اما این هفته برای نخستین بار در یک ماه گذشته، نرخ بیلت مجدداً نزولی شد. کاهش مجدد قیمت شمش فولادی صادراتی ایران نشان می‌دهد که تبعات کرونا همچنان برای صادرات فولاد ایران ادامه دارد. انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، طی نامه‌ای به وزیر صنعت نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده است.

قیمت اسلب صادراتی ایران نیز در هفته جاری به پایین‌ترین قیمت از آغاز بحران کرونا رسید و کف جدیدی را لمس کرد.

به جز بحران کرونا، کاهش فعالیت‌های تجاری در کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس به دلیل آغاز ماه رمضان بر قیمت فولاد تأثیر گذاشته است چرا که در این کشورها، به‌طور سنتی در ماه رمضان مصرف محصولات فولادی کاهش می‌یابد. کاهش قیمت نفت نیز تأثیر خود را بر بازار جهانی فولاد گذاشته و به عنوان مثال در هفته جاری، قیمت فوبِ بیلت صادراتی کشورهای CIS در بنادر دریای سیاه، نسبت به هفته گذشته، کاهش ۴.۵ درصدی را تجربه کرد و به ۳۳۷ دلار به ازای هر تن رسید.

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۱
شناسه مطلب : 31182
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.