افزایش نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی به ۶۵ درصد/ تولید فولاد با کیلویی ۱۰۰۰ تومان زیان!
بررسی روند نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی در معاملات بورس کالا نشان می دهد این شاخص که در مرداد ماه سال جاری به 57 درصد رسیده بود، طی افزایش های چند هفته اخیر به 65 درصد رسیده است! این در حالی است که در جدول ضرایب قیمتی که سال 98 از سوی معاون وقت وزارت صمت ابلاغ شده، برای آهن اسفنجی نسبت 50 درصد شمش فولادی تعیین شده بوده است.

به گزارش  چیلان ، بررسی روند نسبت قیمت آهن اسفنجی به شمش فولادی در معاملات بورس کالا نشان می دهد این شاخص که در مرداد ماه سال جاری به ۵۷ درصد رسیده بود، طی افزایش های چند هفته اخیر به ۶۵ درصد رسیده است! این در حالی است که در جدول ضرایب قیمتی که سال ۹۸ از سوی معاون وقت وزارت صمت ابلاغ شده، برای آهن اسفنجی نسبت ۵۰ درصد شمش فولادی تعیین شده بوده است.

بررسی های  چیلان  در مذاکره با مدیران کارخانجات فولادی کشور حاکی از این است که با اضافه شدن هزینه های حمل، تولید و پرت حداقل ۲۰ درصدی در فرآیند فولادسازی، قیمت تمام شده شمش فولادی به حدود ۱۴۸۰۰ تومان می رسد حال آنکه آخرین قیمت معاملاتی شمش فولادی در بورس کالا ۱۳۸۰۸ تومان بوده است!

به نظر می رسد دو عامل مهم آزادسازی صادرات آهن اسفنجی و امکان خرید شرکت های بازرگانی در بورس کالا در کنار روند نزولی عرضه های آهن اسفنجی، موجب افزایش تقاضا و درنتیجه افزایش قیمت این محصول طی هفته های اخیر شده و با توجه به احتمال تداوم روند نزولی عرضه ها به دلیل محدودیت های احتمالی گاز، می بایست برای تنظیم عرضه و تقاضای آهن اسفنجی هر چه زودتر چاره اندیشی شود.

نمودار 8

 

2

تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۴
شناسه مطلب : 45163
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی