گزارش چیلان از آخرین قیمت‌های بیلت و اسلب صادراتی ایرانروند قیمت‌ فولاد صادراتی ایران/ گزارش متال بولتن از محدودیت‌های جدید وزارت صمت بر صادرات فولاد و موضع انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این‌باره
چیلان طبق روال پنج‌شنبه هر هفته، قیمت فولاد صادراتی ایران را بررسی می‌کند تا دیدی نسبت به درآمدهای ارزی صادرکنندگان فولاد کشور به دست آید. علاوه بر این، قیمت شمش فولادی صادراتی ایران، طبق فرمول وزارت صمت، مبنای قیمت‌گذاری شمش در بورس کالا است. در هفته جاری قیمت بیلت صادراتی ایران کاهش جزئی را تجربه کرد و قیمت اسلب صادراتی کشور نیز بالاخره صعودی شد و به بالاترین میزان در یک ماه گذشته رسید. امروز نشریه معتبر متال بولتن، به اعمال محدودیت‌های جدید بر صادرات فولاد ایران توسط وزارت صمت و موضع انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این‌باره پرداخته است.

به گزارش  چیلان ، قیمت‌های منتشرشده توسط متال بولتن نشان می‌دهد که قیمت اسلب صادراتی ایران در هفته جاری، نسبت به هفته گذشته، افزایش ۳.۱ درصدی را تجربه کرده و قیمت آن به محدوده ۳۲۵ تا ۳۳۵ دلار به ازای هر تن رسیده است. در این هفته، قیمت فوبِ بیلت صادراتی ایران به محدوده ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار به ازای هر تن رسیده که میانگین این قیمت‌ها، ۳۳۷.۵ دلار به ازای هر تن، کاهش جزئی را نسبت به قیمت‌های ۱۷ اردیبهشت نشان می‌دهد.

متال بولتن در شماره روز پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت خود به محدودیت‌های جدید صادرات فولاد ایران پرداخته است. متال بولتن نوشته است که دولت ایران محدودیت‌های جدیدی بر صادرات مقاطع طویل و شمش فولادی اعمال کرده و حجم صادرات شرکت‌های فولادی را به ۲۵ درصد تولید آن‌ها محدود کرده است. شرکت‌های تولیدکننده مقاطع طویل و شمش فولادی موظف شده‌اند ۶۰ درصد تولیدات خود را در بورس کالای ایران عرضه کردند و به گفته متال بولتن، «به نظر می‌رسد که ۱۵ درصد باقی‌مانده نیز برای بازار داخلی درنظر گرفته شده است». یک منبع مطلع که نام وی افشاء نشده، به متال بولتن گفته در صورتی که وزارت صمت ایران مجوز صادر کند، ۱۵ درصد باقی‌مانده از تولیدات شرکت‌ها نیز ممکن است از کشور صادر شود.

متال بولتن نوشته است که وزارت صمت سال گذشته، بسته به شرایط کارخانه‌های فولادی، ۲۳ تا ۵۱ درصد تولید بیلت آن‌ها را به عرضه در بورس کالا اختصاص داد و حالا کف عرضه به ۶۰ درصد افزایش یافته است.

این نشریه با اشاره با آمارهای انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نوشته است که سال گذشته، ۱۶.۸ میلیون تن بیلت و بلوم در ایران تولید شد و صادرات شمش فولادی ایران با رشد سالانه ۲۴ درصدی به ۴.۸۳ میلیون تن رسید. میزان تولید مقاطع طویل فولادی ایران نیز در سال ۹۸، ۱۰.۲ میلیون تن بود که میزان صادرات این مقاطع با رشد سالانه ۲۶ درصدی به ۲.۶۵ میلیون تن رسید.

بنا به گزارش انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد خام ایران در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰، ۸.۴۸ میلیون تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال میلادی گذشته، رشد ۴۲.۳ درصدی را نشان می‌دهد.

متال بولتن نوشته است که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، عدم رضایت خود را نسبت به محدودیت‌های جدید صادراتی ابراز کرده و گفته که انتظار می‌رود با مقررات محدودکننده جدید، تولید فولاد ایران کاهش یابد. انجمن فولاد ایران از دولت خواسته است تا در مقررات جدید بازنگری کند.

متال بولتن همچنین به برکناری رضا رحمانی، وزیر صمت پرداخته و نوشته است که فعالان بازار فولاد امیدوارند که درپی برکناری رضا رحمانی، مقررات محدودکننده صادرات ملغی شوند یا مورد بازنگری قرار گیرند.

در نمودار زیر، قیمت اسلب و بیلت صادراتی ایران در یک ماه گذشته را ببینید:

2

تاریخ انتشار : ۲۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۹
شناسه مطلب : 31433
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.