شرکت ملی فولاد ایران اعلام کرددر پروژه فولاد سفیددشت تخلف صورت نگرفته است
در پی انتشار اخبار کذب در فضای مجازی در خصوص طرح فولاد سفید دشت، روابط عمومی شرکت ملی فولاد ایران طی اطلاعیه‌ای ضمن نادرست خواندن مفاد خبر مذکور برای تنویر افکار عمومی و روشن شدن موضوع اطلاعیه‌ای منتشر کرد. شرکت ملی فولاد ایران اعلام کرد «به هیچ عنوان در پروژه فولاد سفیددشت اقدام غیرقانونی صورت نگرفته است».

به گزارش  چیلان ، در جوابیه روابط عمومی شرکت ملی فولاد ایران آمده است:

۱- باتوجه به محدودیت های ناشی از تحریم های ظالمانه، شرکت MME از مجموع کنسرسیوم جدا شد و شرکت Yamu جایگزین آن شد.

۲- وفق قراردادی که با کنسرسیوم منعقد شده است، کنسرسیوم مسئول پاسخگویی به کارفرما است و در قالب Jointy Severaly مسئولیت تضامنی دارند و رهبر کنسرسیوم به عنوان راهبر و مسئولیت ها در درون کنسرسیوم مطابق قرارداد تقسیم شده است .

۳- از آن جایی که بخش بسیار زیادی از خرید خارجی قبل از زمان شروع تحریم های توسط شرکت MME انجام شده بودند، در حدود مبلغی که ۵ میلیون یورو برآورد می شد، باقیمانده اقلام بود و باتوجه به اینکه امکان انتقال وجه به بانک های معرفی شده توسط MME ( ایران اروپا و ملی هامبورگ) از طریق کارگزاری ها میسر نشد و شرکت های کارگزار علی رغم گذشت حدود یک ماه ( پس از تأمین معادل ریالی) امکان انتقال را منتفی دانستند، در جلسه مهرماه ۹۸ در محل طرح که با حضور مدیران عامل کنسرسیوم و به خصوص شرکت MME تشکیل، اعلام شد علی رغم پیگیری ها و تذکرات متعدد و حتی اعلام کتبی شرکت آسکوتک که در جلسه ۱۴ جولای موظف شده بود نسبت به سفارش گذاری تجهیزات باقیمانده اقدام کند ولی هیچگونه اقدامی انجام نشده و اتمام طرح منوط به تأمین اقلام باقیمانده است، از این رو به رهبر کنسرسیوم مأموریت داده می شود که وفق قرارداد اقدام و خرید تجهیزات باقیمانده را بدون دریافت هیچگونه هزینه مازادی نهایی کند.

۴ – جابجایی وظایف در داخل کنسرسیوم صددرصد قانونی بوده و خلاف هیچ گونه مفاد قراردادی نیست.

در ضمن در صورتجلسه آبان ماه سال ۹۸ بین اعضای کنسرسیوم، موارد به صورت شفاف تعیین تکلیف شده و شرکت های MME، فولاد پایا، مجری طرح سفید دشت، مشاور طرح و مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران صورتجلسه را در راستای تسریع در اتمام طرح امضاء کرده اند که مجدداً اعلام می شود هیچگونه منع قانونی نداشته و کنسرسیوم پیمانکاران موظف به پاسخگویی به کارفرما طبق قرارداد هستند .

۵ – متعاقب توافقات انجام شده، شرکت فولاد پایا (رهبر کنسرسیوم) اقدام به پیگیری و سفارش گذاری باقی مانده کالاها از طریق شرکت آسکوتک آلمان می کند و تفاهم نامه مذکور در این خصوص امضاء می شود. در نهایت پس از تغییرات مدیریتی در MME و آسکوتک و باتوجه به اینکه ایمیدرو سهامدار هر دو شرکت MME و فولاد پایا است، وفق دستور قائم مقام ایمیدرو در تاریخ ۱۴/۱۰/۹۸ مجدداً باتوجه به اختیارات کارفرما، خرید باقی مانده به MME منتقل و معادل ریالی برای تأمین حدود ۵ میلیون یورو نیز که به حساب شرکت فولاد پایا در آذر ماه ۹۸ واریز شده بود در اسفند ۹۸ مسترد می شود. بنابراین به رغم نقش فولاد پایا در کنسرسیوم، در نهایت خرید به شرکت MME بازگشت.

بنابراین طبق مطالب گفته شده هیچ گونه تخلفی در اسناد پروژه سفید دشت مورد ادعای یک خبرنگار که در فضای مجازی انتشار یافته وجود ندارد و همه تصمیمات برای تسریع در راه اندازی پروژه بوده است و به هیچ عنوان در این پروژه اقدام غیرقانونی صورت نگرفته است.

شرکت ملی فولاد ایران، به دلیل مطالب خلاف واقع و افترا به قصد تشویش اذهان عمومی موضوع را از طریق مجاری قانونی پیگیری خواهد کرد.

2

تاریخ انتشار : ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۴
شناسه مطلب : 31456
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.