تشریح جزئیات کامل بزرگ‌ترین طرح انتقال آب کشور توسط چیلانخط انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران افتتاح شد/ روحانی: این ابرپروژه، خط انتقال امید است/ وزیر صمت: با اجرای این پروژه، ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب در سفره‌های زیرزمینی پس‌انداز می‌شود/ غریب‌پور: صنایع معدنی آشتی صنعت با طبیعت را رقم زدند
حسن روحانی، رئیس جمهور، در آیین افتتاح مرحله اول شیرین‌سازی و انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران با سرمایه‌گذاری صنایع معدنی کشور گفت: طرح انتقال آب به فلات مرکزی ایران صنایع ما را متحول می‌کند. خط انتقال آب از خلیج فارس خط انتقال امید است زیرا فقط آب به فلات مرکزی ایران نمی‌رسد بلکه امید منتقل می‌شود.

حسن روحانی رئیس جمهور روز پنجشنبه ۱۵ آبان در آیین افتتاح مرحله اول شیرین سازی و قطعه اول خط انتقال آب به فلات مرکزی ایران در سی و یکمین برنامه پویش ملی«تدبیر و امید برای جهش تولید» گفت: در هفته وحدت توانستیم طرح باور نکردنی را افتتاح کنیم. البته امسال پروژه‌های بسیار مهمی تا پایان سال و اگر خداوند توفیق داد در اوایل سال اینده مردم عزیزمان شاهد خواهند بود و این پروژه ها پروژه های بسیار بزرگ و تاریخی برای کشور ما هستند.

روحانی اظهار داشت: این پروژه پروژه ای بود که باور نکردنی بود و در دولت تدبیر و امید محقق شد. من باید به راستی این خط انتقال آب را خط انتقال امید بگذارم. چون فقط آب به فلات مرکزی نمی‌رسد، بلکه امید به فلات مرکزی می‌رسد. همه کشاورزان، صنعتگران و مردم به یک آب پایدار امیدوار می‌شوند و این طرح انتقال امید را به ملت بزرگ ایران تبریک می‌گویم.

رییس جمهوری اضافه کرد: ما طرح‌های بسیار بزرگی را به اتمام رساندیم و طرح‌های بسیار بزرگی را پیش رو داریم. امسال طرح احیای دریاچه ارومیه را خواهیم داشت که آن هم یک طرح بی‌نظیر است. پروژه عظیم دیگر نفت را از گوره به جاسک خواهد برد که اوایل سال آینده افتتاح می‌شود .

وی افزود: به کوری چشم آنهایی که فکر می‌کردند با تحریم و فشار بر ملت ایران می‌توانند ملت ایران را متوقف کنند، یا طرح‌های توسعه ای ملت عظیم و بزرگ را متوقف کنند و علیرغم اینکه یک دولت تروریست در آمریکا روی کار بوده و این همه فشار بر مردم ما آورده، ما توانستیم قدم‌های بسیار بزرگ را برداریم و امروز سی و یکمین هفته است که امسال پای برنامه افتتاح می‌نشینیم.

 طرح انتقال آب تا یزد و چادرملو ادامه می‌یابد

روحانی با بیان اینکه تا پایان سال طرح‌های عظیم و بزرگ را به ثمر می رسانیم، یاد آورشد: این طرح‌ها مال ملت ایران است؛ کارگران، مهندسین، مدیران و همه آنهایی است که تلاش کردند.

رییس دولت تدبیر و امید با بیان اینکه طراحی، اجرا و تامین مالی همه داخلی است، گفت: تامین مالی طرح یا توسط شرکت‌های خصوصی بوده و یا صندوق توسعه کمک کرده و یا بانک‌ها تسهیلات گرفتند و این کار عظیم و بزرگی است که به ثمر نشسته و ان‌شاء الله بقیه فازهای آن هم با همین سرعت ادامه پیدا می‌کند و اگر مشکلی هم باشد باز هم دولت در خدمت مردم خواهد بود برای اینکه تا این طرح‌ها را بتوانیم به پایان برسانیم.

روحانی ادامه داد: طول این طرح بیش از۸۰۰ کیلومتر است که فاز اول آن ۳۰۵ کیلومتر است و الان افتتاح می شود. این پروژه در ادامه به مس سرچشمه می‌رسد و تا یزد و چادرملو ادامه می‌یابد.

رییس جمهوری با بیان اینکه این طرح بسیار عظیم و بزرگ صنایع ما را متحول می‌کند، گفت: صدها چاه که ‌آب را از زیر زمین برای این صنایع تامین می‌کرده، اب این چاه‌ها یا به مصرف دیگر می‌رسد یا آنهایی که ضرورت نداشته باشد، بسته می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما در کشور  چاه‌های غیرمجاز زیادی داریم که باعث فرونشست زمین می‌شود.بنابراین این طرح علاوه بر اینکه به مردم امید می دهد محیط زیست ما را هم حفظ می‌کند.

طرح انتقال آب کاملا محیط زیستی است

روحانی اظهارداشت: برخی‌ها فکر نکنند که اگر ما آب را از دریا برداریم برای محیط زیست مضر است. اینطور نیست. برداشت آب از دریا باید حساب شده باشد و این طرح کاملا محیط ‌زیستی است. ما در چند کیلومتری دریا آب را برداشت می‌کنیم و پساب را در چندکیلومتری وسط دریا برمی‌گردانیم که برای آبزیان مضرر نباشد. محیط زیست ما در همه این طرح‌ها حضور فعال دارد و این طرح‌ها در چارچوب اصول محیط زیستی اجرا و پیاده می‌شود.

وی ادامه داد: امروز ما یک اقدام عظیم و بزرگی را برای مردم شاهد بودیم. ضمن اینکه آب برای حیات مردم هم بسیار مهم است و تنها برای مصرف صنعت و کشاورزی نیست. آب مصرفی مردم هم باید تامین شود. در برخی از جهات شاید چاره‌ای جز اینکه آب دریا را شیرین کنیم، نداشته باشیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: همانطور که امروز گفته شد در طرح آینده بندر عباس، ۵۰ درصد آب مصرفی مردم با شیرین‌سازی از آب دریا تامین می‌شود. بنابراین این کار، اقدام بسیار بزرگ و عظیمی برای حیات مردم، توسعه و صنعت کشور است که بسیار حائز اهمیت است و اینگونه طرح‌ها باید اجرا و پیاده شود.

روحانی با بیان اینکه ما در سال ۹۲، ۱۸ دستگاه آب شیرین‌کن داشتیم و امروز ۷۲ دستگاه آب شیرین کن داریم، اظهارداشت: این یک تحول عظیم و بزرگی است که در این ۷ سال رخ داده که ان شاءالله در سالی که ۹ ماه دیگر از عمر این دولت باقی مانده ، با همان تلاش با کوشش روز اول و با همان امید روز اول، به کار خود ادامه می‌دهیم و من تردیدی در موفقیت دولت، ملت و مردم برای آبادانی ایران ندارم.

دولت بعدی آمریکا در برابر ملت ایران تسلیم می‌شود 

روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: نتیجه انتخابات امشب و یا تا فردا مشخص می‌شود برای ما مهم نیست که چه فردی رییس جمهوری آمریکا می‌شود، اما بی‌تردید دولت بعدی این کشور در برابر ملت ایران تسلیم می شود. آمریکایی‌ها راهی ندارند جز اینکه در برابر قانون، مقررات و فشار افکار عمومی و صبر و مقاومت این ملت بزرگ تسلیم شوند.

رییس دولت تدبیر و امید گفت: مردم ایران در بیش از ٨ ماه اخیر که از کرونا می‌گذرد،هم کرونا را تحمل کرد و با آن مقابله کرد، هم با تحریم مقابله کرد و هم سختی‌ها را تحمل کرد و توانست در برابر  این همه فشارها ایستادگی کند و ان‌شاءالله می‌توانیم موفق نهایی باشیم

رییس جمهوری یکی از دلایل و نشانه های مهم موفقیت‌های مردم را افتتاح پروژه های ملی در کشور دانست و گفت: این افتتاح‌ها یک دلایل روشن و واضح است که ملت ایران متوقف نمی‌شود و در برابر فشارها زانو نمی زند و کمر خم نمی‌کند.بی تردید ما در برابر  دشمنان می توانیم موفق باشیم و آنان را وادار کنیم که روزی دوباره بازگردند و قانون و مقررات و پیمان را اجرا کنند.

سخنان وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو

علیرضا رزم حسینی، وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین افتتاح خط انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران گفت: شعار “ما می توانیم” در پروژه انتقال آب از خلیج فارس به سیرجان، اجرایی شد.

وی افزود: این پروژه، یکی از نادرترین پروژه های خاورمیانه و بزرگترین پروژه آبی – خاکی است. این پروژه توسط مدیران شجاع و با راهبری مدیران وقت شرکت های معدنی عملیاتی شد. استان های سمنان، یزد و اصفهان از اب شرب پروژه انتقال اب خلیج فارس بهرمند می شوند.

رزم حسینی گفت: با اجرای این پروژه، ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب در سفره های زیر زمینی کشور پس‌انداز خواهد شد.

همچنین خداداد غریب پور، معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره طرح ملی انتقال آب خلیج‌ فارس به فلات مرکزی ایران گفت: صنایع معدنی کشور و سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، چادرملو و ملی مس، ابرپروژه‌ای را رقم زدند که آشتی صنعت با طبیعت است.

غریب پور گفت: همین امروز ۴۰ هزار مترمکعب آب شیرین تحویل بندر خمیر می‌شود که قابل افزایش به ۵۰ هزار مترمکعب در روز است.

خصوصیات این طرح انتقال آب

آیین افتتاح مرحله اول شیرین‌سازی آب و قطعه اول خط انتقال آب از خلیج‌فارس فلات مرکزی ایران (بندرعباس – سیرجان) از طرح‌های ملی وزارت نیرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان‌های هرمزگان و کرمان با سرمایه‌گذاری ۱۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، صبح پنجشنبه – پانزدهم آبان‌ماه- با ارتباط تصویری حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری آغاز شد.

برای افتتاح این طرح، ۳۰۵ کیلومتر خط لوله انتقال، ۷ ایستگاه پمپاژ آب و ۱۰ پست ۴۰۰، ۲۳۰، ۱۳۲ و ۶۳ کیلو ولت و ۱۵۰ کیلومتر خط انتقال نیرو و همچنین ۳۳مخزن تعادلی، ذخیره و مقابله با ضربه آب به ظرفیت ۱۸۷ متر مکعب، طراحی و اجرا شده است.

این طرح برای ۱۲۰۰ نفر در رده‌های مختلف مهندسی و اجرایی، اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

با افتتاح مرحله اول طرح شیرین‌سازی آب، روزانه ۲۰۰ هزار مترمکعب آب برای مصارف آشامیدنی و صنایع در استان‌های هرمزگان و کرمان، نمک‌زدایی می‌شود.

به گفته «رضا اردکانیان» وزیر نیرو تاکنون در بخش شیرین‌سازی و نمک‌زدایی آب دریا، مجوز شیرین‌سازی ۸.۲ میلیارد مترمکعب آب صادر شده است که تاکنون  عملیات اجرای ۷۶۰ میلیون مترمکعب از این مقدار در استان‌ها، شروع شده است.

به گفته وزیر نیرو مطالعات برای بررسی نیازهای ‌آبی ۱۷ استان کشور در فلات مرکزی و مناطق ساحلی برای استفاده آب به دو شیوه بدون نمک‌زدایی به صورت شور و همچنین با نمک‌زدایی (شیرین‌سازی) به پایان رسیده است.

«محمدجواد فدایی» استاندار کرمان هم با بیان این که «مطالعات اولیه طرح انتقال آب خلیج فارس سال ۱۳۹۲ انجام و عملیات اجرایی از سال ۱۳۹۵ آغاز شده است» درباره جزییات این طرح می‌گوید: این طرح در سه خط در نظر گرفته شده که در مجموع ۶۰۰ میلیون مترمکعب در سال آب را شیرین کرده به استان‌های کرمان و یزد منتقل می‌کند. خط اول این پروژه سه فاز دارد که شامل انتقال آب از بندرعباس به گل‌گهر سیرجان، گل‌گهر تا مس سرچشمه و سرچشمه تا چادرملو یزد است. در مجموع خط اول پروژه ۱۸۰ میلیون مترمکعب آب را در سال منتقل می‌کند که ۵۰ میلیون مترمکعب آن به شهرهای استان هرمزگان داده می‌شود و  ۴۵ میلیون مترمکعب سهم گل‌گهر، ۴۰ میلیون مترمکعب سرچشمه و ۳۰ میلیون مترمکعب سهم چادرملو است و ۱۵ میلیون مترمکعب نیز در طول مسیر برای شرب و مواردی دیگر استفاده می‌شود.

«فریدون همتی» استاندار هرمزگان، طرح آب‌شیرین‌کن در بندعباس را یک «ابر پروژه ملی» دانست و توضیح داد: سهم آبی هرمزگان از مرحله نخست این طرح ۵۰هزار مترمکعب است که برای جبران کمبود آب شرب شهر خمیر و روستاهای اطرف آن وارد مدار خواهد شد. این طرح با استفاده از ظرفیت داخلی و باور به توانمندی مهندسان و جوانان کشورمان اجرایی شده است و تاکنون حدود ۸هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی و ۵۰۰ میلون یورو سرمایه‌گذاری ارزی در آن انجام شده است.

2

تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ماه ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۸
شناسه مطلب : 33423
ارسال
برچسب ها
ارسال دیدگاه
نام و نام خانوادگی
پست الکترونیک
کد امنیتی

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.